KOMENTÁŘ | Odchází Miloš Zeman. Prezident, který ztroskotal

Miloš Zeman, první přímo volený prezident České republiky, dnes po deseti letech končí svůj mandát. Jakou stopu zanechal v české společnosti a politice?  

Dneškem se uzavřela historie zemanovského prezidentství. Přiznám se, že jsem nikdy nebyl fanouškem, ani voličem tohoto muže, čehož si nakonec čtenáři serveru EuroZprávy.cz už museli všimnout. Nicméně dnes se v tomto textu pokusím načrtnout obraz poslední zemanovské dekády z trochu jiného úhlu.  

Totiž perspektivou, která mi připadá zajímavější než věčné připomínání jeho sprostých výroků, podlézání totalitářům, nebo  opileckých skandálů. Perspektivou, která se pokusí načrtnout proměnu, kterou tato země během této dekády prošla, a to jeho prezidentství tak nějak navzdory.  

Začněme jednou parafrází. Dnešním historickým dnem přestává být tato země „jejich“, tedy zemanovských klik a názorových spojenců. Tím připomínám Zemanovo vánoční poselství z roku 2013, v němž prohlásil, že „Tahle země je naše. Není a ani nemůže být pro všechny.“ Tento okřídlený výrok zazněl na začátku jeho prezidentování, a to v době, kdy českou společností mohutně hýbaly protiuprchlické nálady. Zdá se mi být hezkou ironií, že po deseti letech zemanovo prezidentování končí ve zcela jiném kontextu – totiž v situaci, kdy Česká republika úplně v pohodě a klidu přijala statisíce uprchlíků z Ukrajiny a až na pár minoritních hlasů populistů se tomu nikdo nepodivuje, a ani s tím nemá problém.  

Zemanův pokus o ustanovení čehosi na způsob absolutistického následnictví také nevyšel. Jím preferovaný „nástupce“ Andrej Babiš vůlí lidu neprošel a prezidentem se nestal. Z toho se dá usuzovat buď na slabost osobnosti Babišově nebo na slabost a nedisciplinovanost zemanova elektorátu. Tak či tak, éra mocenské kliky, v jistém čase všeobjímající tuhle zemi, neprokázala svou životaschopnost. A to se tak nějak dá vztáhnout defacto na všechno, o co se Miloš Zeman pokoušel.  

Třeba tolik let plánovaný, v myslích prezidenta a jeho příznivců hýčkaný pomník, který by osobu a dílo MZ připomínal po staletí, totiž kanál DOL. Utopický projekt propojení Dunaje, Odry a Labe plavebními kanály, který si Zeman bůhvíproč už kdysi dávno vzal do hlavy, na nějž jemu sloužící politici vypotřebovali desítky milionů korun z erárních peněz, se realizovat nebude.  

Na papíře zůstal i další zemanovský projekt, totiž přetvoření naší země v bránu čínských investic do Evropy. Z akce, která slibovala stovky miliard investic, zbyly jen drobky, nikdy nerealizované sliby a trpká pachuť hloubky ponížení, která tato země ve formě podlézání Číně, učinila. Je opět historickým paradoxem, usvědčujícím Miloše Zemana ze ztroskotání, že například investice demokratického Tchaj-Wanu, proti němuž se dlouhodobě vymezoval, více než desetinásobně vyšší, než ty čínské.  

Těmito svými snahami, které se pokoušely získat přízeň tu Ruska, tu Číny, můžeme vlastně popsat první (a lze jen doufat že i poslední) pokus vrcholného představitele ČR změnit naši geopolitickou příslušnost k Západu. Jeho zahraniční politika je jedno velké, fatální selhání. A to včetně toho, čemu sám Miloš Zeman říkal poněkud eufemicky „politika všech azimutů.“ 

Zemanovi se nepovedl ani útok na českou ústavnost. V jednom z posledních rozhovorů Miloš Zeman přiznal, že při jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v roce 2013 šlo o snahu posunout Českou republiku k prezidentskému systému a získání více prezidentských kompetencí. Další ztroskotání.  

Stojí za to si připomenout, že je to právě Miloš Zeman, který svým prezidentstvím zničil nejstarší českou politickou stranu, totiž ČSSD. Stranu, která ho nejdříve přijala, a on ji pomohl na vrchol, později ho odvrhla a on ji to nikdy nezapomněl. A tak dlouho a důsledně pracoval s pomocí mnoha užitečných idiotů (jak by asi sám řekl), na jejím zničení, až se mu to povedlo. Ostatně tohle například řešíme v jednom z dílů podcastu Mezi Proudy, tak si to pusťte. 

Takže si položme finální otázku. Jaký byl Miloš Zeman prezidentem? 

Dovolím si tvrdit, že rozhodně ne dobrým. De facto se pokusil prolomit českou Ústavu, změnit orientaci své země, ale co je pro budoucnost nás všech ještě horší – soustavně a cíleně rozděloval společnost vlastní země. Nebyl to ani náhodou prezident – tvůrce, svorník národa, ale naopak - byl to pomstychtivý machiavelistický rozbíječ, který nevynechal jedinou příležitost k útoku na všechny, kdo s ním i jen v náznaku nesouhlasili.  

Chceme-li hledat to dobré na jeho prezidenství, pak mě napadá jen jedna věc, která obstojí před soudem historie. Nevyvedl svou zemi ani z Evropské Unie, ani z NATO, nezměnil orientaci nastoupenou po listopadu 1989. A to je asi tak všechno.  

Prezident Zeman – jak jsem napsal už v jednom ze svých předchozích článků – si zaslouží být zapomenut jako klopýtnutí ranné zkušenosti mladé české demokracie. Nezůstalo za ní nic, co by přesáhlo jeho mandát. A spolu s ním odchází i stud, který nás posledních deset let při sledování jeho aktivit provázel.  

PS: Osobě Miloše Zemana přeji pevné zdraví a šťastné prožití politického odpočinku. Jeho vliv na českou politiku byl drtivý, k nevydýchání a neposlouchání. Ale už je to za námi. Získali jsme zkušenost s politikou podobného typu. A přál bych si, abychom si jako společnost a národ uchovali jako vzpomínku varovnou.  

Související

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 10 hodinami

USA nevidí, že by Čína chtěla spravedlivé ukončení války na Ukrajině

Podle Johna Kirbyho by Spojené státy uvítaly, kdyby se Čína zúčastnila globálního mírového summitu, ale vyjádřil pochybnosti, zda Peking chce podpořit spravedlivý mírový plán pro Ukrajinu.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy