KOMENTÁŘ | Za znásilnění několika dětí podmínka. Viděli jste šestnáctiletého ubránit se dospělému muži? Blažek zřejmě ano

Redefinice znásilnění a bezbrannosti oběti ze strany ministerstva spravedlnosti je spíše směšný pokus o přiblížení se dodržování lidských práv než rozumný krok. Bezbranná oběť má mít podle šéfa resortu Pavla Blažka pod dvanáct let, tedy ještě daleko pod hranicí dospělosti. Je obtížné si představit úspěšnou obranu, byť šestnáctiletého mladého člověka proti urostlému dospělému. Nebo proti přesile. 

V Česku nebude možné za znásilnění ukládat peněžité tresty, přičemž sexuální tresty proti dětem do 12 let budou vždy znásilněním. Novinářům to na konci června potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) po avizovaném jednání se zástupci poslaneckých klubů. Takzvanou souhlasnou variantu znásilnění ministerstvo předkládat nebude.

Už v dubnu proběhlo z iniciativy ministra a předsedkyně sněmovního podvýboru pro domácí a sexuální násilí Taťány Malé jednání k návrhu nové právní úpravy trestných činů týkajících se sexuálního násilí. Kromě zástupců všech stran zastoupených ve Sněmovně se ho zúčastnila také zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

„Většina stran se shodla na potřebě nové právní úpravy v oblasti sexuálního násilí. Ministerstvo spravedlnosti připraví návrh,“ řekl tehdy Blažek s tím, že ministerstvo má předložit definici znásilnění ve dvou verzích, z nichž jedna bude vycházet z absence souhlasu a druhá z projevu nesouhlasu.

Že odsuzování za znásilnění funguje velice podivně ukazuje čtvrteční rozsudek nad čtyřiatřicetiletým mužem, který znásilnil několik chlapců. Krajský soud v Praze mu udělil tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let. Podle předsedy soudního senátu „je zkušební doba dostatečně dlouhá, aby, pokud ji zvládne, bylo možné říct, že se napravil“.

Tento muž v roce 2018 zneužil na letním táboře dvanáctiletého chlapce, během dalších tří let zneužil dalších pět chlapců ve věku od deseti do čtrnácti let. K podmínečnému odsouzení mu v podstatě stačilo projevit lítost a uhradil odškodné ve výši od 20 do 35 tisíc korun.

Bezbrannost do 12 let je hloupost

Ministerstvo spravedlnosti se za každou cenu snaží definovat hranici bezbrannosti oběti. Podle logiky jeho návrhu je dítě starší dvanácti let schopné se znásilnění bránit. Průměrné dvanáctileté dítě měří zhruba 150 centimetrů a váží 41,8 kilogramů. Ve čtrnácti letech jde o 160 centimetrů a 49,5 kilogramů. Přitom nejméně vzrostlé děti, většinou dívky, ve čtrnácti mohou vážit pouhých 36,7 kilogramů.

Vezměme si pro srovnání poměrně vzrostlého muže výšky 180 centimetrů a váhy 90 kilogramů. Klidně jen 70 kilogramů. Za svůj život se už zřejmě něco nacvičil a napracoval, takže disponuje velkou silou. Naopak děti tohoto věku nejsou ani zdaleka tak fyzicky statné jako urostlí dospělí. I neurostlí. Muži i ženy.

Pokud se posuneme na 16. rok dítěte, teď už dorostence, máme průměr 163 centimetrů a 53,9 kilogramů. Dívky jsou ve valné většině ještě menší a lehčí. Jak v těchto případech může resort spravedlnosti v čele s Blažkem prohlásit, že nejsou bezbranné?

Blažkovo moderní pojetí

Ministr měl ještě kuráž sdělit, že „návrhem dochází k redefinici trestného činu znásilnění tak, aby odpovídalo modernímu pojetí“. Může mít znásilnění moderní pojetí? Buďme realističtí, žádné moderní pojetí nemá. Znásilnění, ať je v jakékoliv podobě, je zkrátka znásilnění. Je to krutý trestný čin mající dopady na fyzické i psychické zdraví oběti.

Tou může být třináctiletá dívka uprostřed psychologického vývinu nebo čtyřicetiletý muž v nejproduktivnějších letech svého života – a ano, muži také mohou být znásilněni. Následky má ale pro oba. Znásilnění oběti přinese traumatický zážitek, ponížení, ztrátu sebehodnoty a sebeúcty, vzbudí nedůvěru k lidem, způsobuje panické poruchy, deprese, úzkosti a sebevražedné či sebepoškozující myšlenky.

Připomeňme si případ z čtvrtka a směšný trest soudu. Znásilněné děti ve věku od desíti do čtrnácti let. Pravděpodobně menšího vzrůstu, rozhodně slabší než vzrostlý dospělý muž. Tyto děti se dodnes smiřují s tím, co jim tento člověk udělal – a ještě dlouho budou.

Chlapcům takto ublížil muž, což jim může do budoucna přinést problémy se sexualitou a přijímáním své orientace, ať už heterosexuální nebo homosexuální. Byl to pravděpodobně jejich první podobný (bohužel sexuální) zážitek, do toho velice traumatizující.

Související

Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“
Petr Fiala Komentář

Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Tak si mámo (nebo táto) pojedeme do Práglu zastávkovat. A při té příležitosti si koupíme trdelník a svařák nebo klobásu někde na Staromáku a dárky pro všechny v nějakým krámě, ne? Možná, že vám to zní posměšně a že není radno si dělat tímto způsobem legraci z práva lidí na stávku. Ať už jsou ze škol, od dopravních podniků nebo z kuchyně či z důlních šachet. A zvlášť ne proto, že odboroví bossové v oblecích od značky Boss a s hodinkami od značky Breitling, na které nemá většina členské základny odborových svazů, se zapáleným vztekem levičáckých bafuňářů vyhrožují vládě snad největším protestem v novodobé historii Česka. A proč to všechno? Prý kvůli tomu, že kvůli vládě Petra Fialy stále více chudneme.

Více souvisejících

komentář Znásilnění Pavel Blažek

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 48 minutami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 6 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu

Rusko se vnímá jako suverénní stát, pokud je zajištěna svoboda vlády a lidu, řekl prezident Vladimir Putin v úterý. Západ podle šéfa Kremlu nepotřebuje "velké Rusko". 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy