KOMENTÁŘ | Zlato nebo Bitcoin pod stromeček? Pro a proti investice jako vánočního dárku

Zdání klame, říká se, jenže právě nyní, jen pár dní před rozdáváním dárků u vánočního stromečku, to platí o to víc. Trápíte se možná tíživou otázkou, co byste zrovna měli pořídit jako vánoční dárek. Určitě chcete, aby to nebylo nic všedního a „měkkého“, ale ani příliš drahého. Když se člověk podívá třeba na řadu grafů vývoje investičních nástrojů, možná taky přijde nápad: Investice jako dárek. Stojí za to třeba koupit si pod stromeček nějaký ten Bitcoin nebo zlato a čekat pár měsíců na to, až se vše zhodnotí?

Pokud patříte mezi šťastlivce, na jejichž investičním účtu leží už nějakou dobu pár oněch Bitcoinů, pak máte jistě dobře spočítáno, že jen za poslední rok přidala na své hodnotě nejznámější kryptoměna opravdu pěkných 148 procent. Má to ale háček, jedno „béčko“ stojí nyní více než 43 tisíc. Myslíte, že korun? Ne, nikoliv, dolarů. A to amerických. A to si férově přiznejme, s poupraveným okřídleným úslovím o tom, že na to z nás má asi málokdo. Neboť na nákup nějakého většího množství kryptoměnových zlaťáčků už je potřeba suma s hodně nulami. Navíc, jak upozorňují analytici drahná léta, a jak jste se milí čtenáři, mohli už několikrát dozvědět i na těchto stránkách, není úplně rozumné kupovat něco, když to rychle roste v ceně. Ale fakt, že strategie mohou být různé. 

Češi navíc kryptoměny milují. A není to ironická poznámka. Z veřejně dostupných informací totiž vyplývá, že podle průzkumu agentury Perfect Crowd vypracovaného pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT) z listopadu letošního roku investovala do kryptoměn už pětina Čechů. Tedy více než dva miliony lidí. Informace z internetového prostoru navíc říkají, že obliba investic do kryptoměn není jen, jak by se mohlo zdát, v Praze. Ale otázka je stále stejná, a to: Jaký si dát pod stromeček zajímavý investiční dárek? Nezklamu ty, co už tuší odpověď. Čím víc odborníků se zeptáte, tím více získáte tipů, doporučení a investičních nápadů.

Přesto se objevují jednoduché tipy, jako třeba v případě agentury Bloomberg, jenž všem těm, kterým by se pod vánoční stromeček hodil investiční dárek, říká: Ptáte se, co dělat se svými penězi v roce 2024? Odpověď zní: Akcie, dluhopisy a kryptoměny. No a máte jasno. Ti z nás, kteří vědí víc, se ale mohou zeptat, je lepší si teď koupit, i přesto, že je drahý, nějaký ten kryptoměnový titul, ne-li sám Bitcoin, nebo raději zlato (platí totiž okřídlené: slyšel jsem, že je to prý ten bezpečný přístav). Určitě nebudu daleko od pravdy, když povím, že jasné doporučení co dělat není jen o tom, co kolik stojí, nebo jak kdo odhaduje, že něco poroste nebo klesne. Do rozhodnutí, co si třeba zabalit za investici pod stromeček vstupuje o dosti více faktorů a položek, které není radno vůbec podceňovat.

Určitě jste už zaznamenali dost pouček o tom, že zlato je aktivem, které drží hodnotu po delší dobu a používá se k zajištění portfolia, chcete-li vašeho majetku, proti poklesu trhu. Zlato v roce 2023 raketově vzrostlo nad 2 000 USD/oz, tedy troyskou unci, a může prý v roce 2024 pokračovat v dalším růstu. Ale, když byste si mohli dovolit koupit si Bitcoin a nevadily by vám i osvědčené návody na čas nákupu, které říkají, že při růstu ceny není úplně moudré kupovat, pak je dobré vědět, že i Bitcoin má svá negativa. Třeba, že jej analytici a finanční odborníci považují za „mladý“ a neověřený investiční nástroj, hodně rizikový a spekulativní. A pak se většinou můžete dozvědět onu klíčovou větu, která je nesmírně důležitá. Totiž, že odpověď na otázku, která investice je lepší, závisí (hlavně) na vaší toleranci k riziku, investičních cílech, které by si měl každý stanovit, na strategii a na tom, kolik kapitálu dokážete v nejhorším případě ztratit.

Ať už budete věřit, nebo ne, prohlášením o tom, že akcie a ekonomika v Americe zůstávají silné, což podle předních stratégů globálních hráčů v oboru, jako je Goldman Sachs, JPMorgan a další, vězte, že právě shora jmenovaní si myslí, že příští rok bude akciím přát. Jsou tu sice zjevná rizika, ale s těmi je prostě nutné počítat. Deník The Business Insider uvedl, že „přestože předpovídání budoucnosti může být marné, velké investiční firmy (z Wall Street, pozn. red.) každoročně zveřejňují své předpovědi pro index S&P 500 a hlavní tržní témata, která je třeba sledovat. Z 12 firem si 10 myslí, že akcie v roce 2024 opět porostou, zatímco pouze dvě předpokládají pokles akciového trhu.“

Podobných doporučení na jiné položky investic bude jistě více, takže je nutné si „prioritizovat“ své cíle a trendy, podle kterých se rozhodnout, jak s nákupy. A jedním z nich má být i podle řady tuzemských ekonomů a analytiků to, že (globálně) inflace bude nadále klesat a že úrokové sazby (ve světě) dosáhly vrcholu a že v roce 2024 začnou také klesat.

A protože je nyní „trendy“ do všeho možného zapojit i AI (Artificial Intelligence), neváhala jedna z významných světových bank, americká J.P. Morgan Private Bank, spojit výhled investic právě s umělou inteligencí. Jde totiž o to, jak odhadují specialisté z výše uvedené instituce, že investice spojené s rozvojem umělé inteligence přinesou velmi rychlé a slibné výsledky, které se odrazí ve vývoji akcií.

Ale ať už se pod vánočním stromkem objeví nějaké dluhopisy, komodity, ETFka, investiční fondy, akcie, či nemilosti, většina odborníků na peníze říká, že investoři, ať už jsou odkudkoli, mají nyní více možností pro svá portfolia než kdykoli předtím, a to prý podle J.P. Morgan od doby před globální finanční krizí. Takže, milí čtenáři, nezbývá než se správně rozhodnout, vnímat a počítat s riziky, ať už novými nebo starými, – od geopolitiky přes nejrůznější volby až po třeba ve světě různou dynamiku vývoje úrokových sazeb. A světoví bankéři, kteří vědí, vo co go, s chutí na závěr dodávají: Hlavně neexperimentujte, zůstaňte zakořeněni ve svých dlouhodobých finančních cílech – a přemýšlejte o tom, jak může síla trhů pomoci tyto cíle uskutečnit. Veselé Vánoce!

Související

dárky, Photo by Kira auf der Heide

Jak vrátit nevhodný vánoční dárek?

Vrácení vánočních dárků může potkat každého z nás. Nákup na poslední chvíli, špatný výběr, několik stejných dárků? dTest za vás prošel možnosti, kdy a jakým způsobem mohou být nevhodné dárky vráceny, pokud by se výběr vánočního dárku nepovedl. 
Ilustrační fotografie. Photo by Kira auf der Heide

Češi šetří kvůli inflaci. Dotkne se to i nadílky pod stromečkem

Kvůli vysoké inflaci plánuje letos na vánočních dárcích šetřit 30 procent dospělých Čechů, průměrně alespoň 2000 korun v porovnání s loňským rokem. Naopak devět procent lidí hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí. Vyplývá to z listopadového průzkumu UniCredit Bank za účasti 1015 respondentů.

Více souvisejících

dárky Vánoce investice Bitcoin Zlato Akcie kryptoměny

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

včera

Ukrajinci prchají z Charkovské oblasti před ruskou armádou. Jsou jich tisíce

Domovy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny už kvůli probíhající ruské ofenzivě muselo opustit téměř 10 tisíc lidí, uvedl tamní gubernátor Oleh Synehubov. Rusové zahájili boje v nové oblasti před několika dny. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy