Gorbačov se přišel podívat na divadelní hru o sobě samém, ztvárňuje ho ruská celebrita

První a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov byl na scéně vždy, ale teď se dočkal divadelní hry, uváděné v moskevském Divadle národů pod názvem Gorbačov. Skutečný Gorbačov, bezmála devadesátiletý, se podle médií stal jedním z prvních diváků představení o sobě samém.

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své "slávy"), je ruský a bývalý sovětský komunistický politik, který byl v letech 1985–1991 vůdcem Sovětského svazu. Pokoušel se o změny, které by vedly ke zlepšení fungování sovětského komunistického a politického systému a k ukončení studené války, ale které vedly i ke konci vlády Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) a k rozpadu sovětského impéria.

"Hra obsahuje tři pravdy: historickou, tvůrčí a pravdu divadelního úspěchu. Sem musíte přijít za tou druhou, která ospravedlňuje tu první a zajišťuje tu třetí," napsala ruská redakce BBC.

Představení vůbec není opsáno z hesla v encyklopedii, takže si prý milovníci moderních dějin a Gorbačovovi obdivovatelé přijdou na své. Během tří a půl hodiny uvidí všechny klíčové okamžiky ze životní dráhy svého idolu - od energického mladíka z jihoruské vsi přes studenta a komsomolce s jediným sáčkem až po kremelské intriky, vzestup i pád a osamělost obtloustlého vdovce.

Pána Kremlu a jeho manželku Raisu ztvárňují ruské herecké hvězdy první velikosti Jevgenij Mironov a Čulpan Chamatovová. Divadelní kvality Mironova, který si na stříbrném plátně zahrál u Andreje i Jegora Končalovských či Nikity Michalkova, mohlo poznat pražské publikum při hostování souboru Olega Tabakova Tabakerka v letech 2006 a 2007.

Klíčem ke zmíněné umělecké pravdě se jeví právě obě hlavní postavy, které jsou ostatně na scéně jediné: přestavení se na Gorbačova dívá právě skrze vztah k Raise a často i očima jeho ženy

"Gorbačov byl politicky obratný, ale jeho city a oddanost Raise vysvětlují i jeho politické chyby a přitažlivost za hranicemi Ruska," poznamenala BBC s tím, že je těžké si představit intimní projevy u manželských párů jiných sovětských vůdců. Ale Gorbačova v představení pojímají právě skrze jeho setkávání s Raisou, milostné schůzky až po nemoc a smrt. Přitom divadelní Raise tak často chybějí výrazy ze slovníku marxistické filozofie, že má najednou stažené hrdlo a slzy v očích - podle kritika možná až příliš často na komsomolku 50. let, kandidátku filozofických věd a náročnou kremelskou paničku.

Každopádně publikum, jakkoli zdecimované protinákazovými opatřeními, dalo najevo, že Gorbačov je úspěch.

Ironií dějin je možná skutečnost, že novomanželům Gorbačovovým by se sotva ve své době podařilo dostat se do divadla v centru Moskvy, kde aplaus sklízí hra o člověku, který měl rád svou ženu a chtě nechtě změnil běh dějin v poslední čtvrtině 20. století, dodala BBC.

Gorbačov se podle serveru Rewizor.ru podíval na hru ještě během podzimní předpremiéry a představení se mu líbilo. Prozradil, že jej už mnohokrát žádali o svolení umělecky ztvárnit jeho životní příběh, ale souhlas dal jen svým dlouholetým přátelům Mironovovi a Chamatovové.

Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli výroku vůči…

22.09.2022 15:01 Lídrovi opozičního hnutí SPD Tomiu Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli jeho…

Hlasy jsou sečteny. ANO má 8 krajských měst, tři senátoři vzešli už z…

25.09.2022 10:12 Češi o víkendu rozhodli o složení obecních zastupitelstev a už v prvním kole vybrali tři senátory.…

ANO pravděpodobně v senátním finále úspěch z prvního kola voleb nezopakuje

25.09.2022 09:07 ANO pravděpodobně v senátním finále úspěch z prvního kola voleb nezopakuje. V žádném z obvodů z…

Rusko může použít jaderné zbraně, obává se Ukrajina. Důsledky by podle…

23.09.2022 13:26 Spojené státy už několik měsíců varují soukromými komunikačními kanály ruské představitele před…

Volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, druhé je ANO

25.09.2022 08:03 Komunální volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65…

RECENZE: Mary Page Marlowová. Magické drama v Městském divadle v Brně

21.09.2022 15:05 Je to pro mne opravdu zvláštní. Neznat předního amerického dramatika? Také to se mi může stát?…

Divadla se navzdory rostoucím cenám energií nechystají zdražovat vstupné

02.09.2022 08:37 Divadla se navzdory rostoucím cenám energií, které zvyšují jejich náklady na provoz, většinou…

Související:

Právě se děje

reklama