Kontroverzní cyklista, jemuž bylo odebráno všech sedm titulů, které na trati "Staré dámy" získal, úspěšný bojovník s rakovinou, nyní nabídne svůj příběh divákům v kinosálech. Přímočaře, stručně a bez zbytečných odboček.
Abychom čtenáře seznámili s hlavní postavou, dovolte nám malou exkurzi do historie. Letos čtyřiačtyřicetiletý Američan, který přišel na svět jako Lance Edward Gunderson, se stal Armstrongem ve třech letech, když ho adoptoval otčím. Byl silně nábožensky založený a vždy se snažil vést stejnou cestou i nevlastního syna. Lance od útlého věku sportoval a jeho hlavním zájmem byl triatlon, postupně se však specializoval na tu ze tří oblastí, ve které se cítil nejsilnější - na cyklistiku. Dosáhl titulu amatérského mistra světa v silniční cyklistice, zúčastnil se olympijských her (1992) a v barvách stáje Motorola se poté pokoušel dobýt triumf v Tour de France. Jako nejmladší účastník v historii doby etapové vítězství, ale v první části působení ve slavném závodě nikdy nevydržel až do konce.
V roce 1996 mu byla diagnostikována rakovina varlat s metastázemi na plicích, další dva nádory na mozku objevili lékaři v průběhu léčby. Ačkoliv mu nebyla dávána ani poloviční šance na přežití, Armstrong nemoc překonal a pouhé dva roky od pozitivního nálezu už opět závodil. V letech 1999 - 2005 tento závod dojel vždy ve žlutém trikotu nejlepšího jezdce, poté ukončil kariéru, aby se ještě o dva roky později pokusil o nepříliš úspěšný comeback.
V roce 2012 byl obviněn z cíleného užívání podpůrných látek a po roce se k této činnosti v televizním pořadu filantropky, herečky a moderátorky Oprah Winfrey k dopování přiznal. Ačkoliv podstoupil právní bitvu, všech sedm titulů z Tour de France mu bylo odebráno.
Zdroj: Bohemia MP
Střízlivě a věcně
Pokud tohle všechno neznáte, bude pro vás orientace ve filmu přesto snadná, protože režisér Stephen Frears zvolil přehlednou a nekomplikovanou cestu. Nevrací se zpět, neprokládá film tolik oblíbenými flashbacky, uvádí nás do roku 1993, kdy zelenáč Armstrong teprve začíná svou tragickou roli ve světě velké cyklistiky. Už tady se setkává s dvěma muži, kteří jeho život do velké míry ovlivní, doktorem Michelem Ferrarim a manažerem Johanem Bruyneelem. Bez dramatických či srdceryvných scén se přeneseme přes kritické období Armstrongova onemocnění, abychom byli svědky jeho "paktu s ďáblem", tedy s všehoschopným Ferrarim, který je zde líčen z vlastního pohledu nikoli jako nosič zkázy sportovců, ale vědec hodlající využít jejich veškeré kapacity - leč za cenu nedovolených prostředků.
Lance se stává členem jeho Programu, i proto nese film tento název, protože Program je středobod úspěchu a postupně se vedle důrazu na týmovou spolupráci stává hlavním pojmem, kterému podléhají i další Armstrongovi kolegové. Mezi nimi i Floyd Landis, jehož osoba vlastně výrazně celou dopingovou kauzu urychlí. Další důležitou postavou je novinář David Walsh, paradoxně blízký Armstrongův přítel, který prostě odmítá uvěřit zázračnému zmrtvýchvstání nemocného cyklisty. Ve spolupráci s The Sunday Times se vydá na nelehkou cestu, která mu přinese mnoho nepřátel, opovržení, ale nakonec i zadostiučinění. Ostatně jeho kniha Sedm smrtelných hříchů s podtitulem Moje stíhací jízda s Lancem Armstrongem (Seven Deadly Sins: My Pursuit of Armstrong, 2012) se stala podkladem pro scénář zmíněného filmu.
Únava z úspěchu? To v tuto chvíli Armstrong netuší (zdroj: Bohemia MP)
Jako by mu vypadl z oka
Frears se u jednotlivých etap svého filmu zdrží vždy jen na nezbytně nutnou dobu, v níž ale stihne říci vše důležité. Nesnaží se nás manipulovat do jedné či druhé strany názorového spektra, nepředkládá nám Armstronga a jeho suitu jako ryzí padouchy nebo ublížené neposkvrněné lilie. Nenabízí nám soud, neobviňuje ani nehájí, jen informuje s pečlivou důkladností. Neváhá zobrazit poměrně šokující záběry z týmového dopování, které vystřídá jímavými návštěvami Armstronga v nemocnicích, na autogramiádách či televizních vystoupeních. Jak je to jen možné, podá nám vysvětlení, co je vlastně preparát EPO, klíčový prostředek, který se později stane předmětem vyšetřování. Při tom všem už mu nezbývá mnoho času na cyklistické záběry, ale rozhodně jimi zaplní poctivou třetinu stopáže.
David Walsh, muž který se nebál... (zdroj: Bohemia MP)
Fyzická podobnost Bena Fostera s Armstrongem dokonce umožnila Frearsovu týmu, aby některé sekvence prohnal retrofiltrem, takže působí jako autentické. Ale dočkáme se i původních záběrů z historie Tour de France, i když se jimi poněkud šetří. Foster je v hlavní roli naprosto přesvědčivý, ale dle jeho vlastních slov bylo pro něj mnohem obtížnější než vydat nutnou fyzickou námahu ztotžnit se s psychikou kontroverzní předlohy. Sympatické na jeho postavě je sice nejčastější výskyt na plátně, který ale neubírá na důrazu a významu vedlejších postav. V tomto směru žádná nezapadá ani se neztrácí v ději.
zdroj: Bohemia MP
Pokud půjdete na film vyzbrojeni pouze kusými informacemi, posune vás Program: Pád legendy o slušný kus kupředu, na pomezí základního přehledu o jednom z největších světových skandálů cyklistiky. A je jen na vás, zda se necháte zlákat a budete pátrat dál. Pokud ne, nic se nestane, uvidíte film na vysoké profesionální úrovni s přesvědčivými hereckými výkony. Tedy něco, co ve světě stříbrného plátna nebývá pravidlem.
Celkové hodnocení: 75 %
THE PROGRAM
Hrají: Ben Foster (Lance Armstrong), Jesse Plemons (Floyd Landis), Chris O'Dowd (David Walsh), Lee Pace (Bill Stapleton), Laura Donnelly (Emma O'Reily), Edward Hogg (Frankie Andreu), Guillaume Canet (Michele Ferrari), Dustin Hoffman (Bob Hamman), Denis Ménochet (Johan Bruyneel).
Scénář: John HodgeKamera: Danny CohenHudba: Alex HeffesRežie: Stephen Frears
USA, 2015, životopisný, přístupnýPremiéra: 15. října 2015 (ČR)
EuroZprávy.cz jsou mediálním partnerem filmu.
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
před 2 hodinami
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
před 3 hodinami
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
před 5 hodinami
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
před 6 hodinami
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
před 7 hodinami
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
před 8 hodinami
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
před 10 hodinami
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
včera
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
včera
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
včera
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
včera
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
včera
Trump jmenoval nového vyslance pro Grónsko. Má obyvatele přesvědčit, aby se připojili k USA
včera
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
včera
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
včera
USA zveřejnily nové dokumenty z vyšetřování Epsteina. O Trumpovi se v nich píše víc než dřív
včera
Putin odvolal den před Vánoci ruského velvyslance v Česku. Nahradí ho Ponomarjovová
včera
Počasí na Vánoce bude mrazivé, místy napadne 20 cm sněhu. Meteorologové vydali výstrahu
včera
Vzdám se Agrofertu navždy, tvrdil Babiš. Ukázalo se, že to není pravda
včera
Jsme ochotni právně zakotvit, že nezaútočíme na EU a NATO, tvrdí Rusko. Pak si ale nadiktovalo podmínky
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov během debaty v mezinárodním diskusním klubu Valdaj prohlásil, že Moskva nemá v úmyslu zaútočit na členské státy Evropské unie ani NATO. Podle jeho slov Rusko nesleduje žádné agresivní cíle, které mu jsou některými západními představiteli připisovány. Rjabkov zdůraznil, že tyto obavy jsou neopodstatněné a neodpovídají skutečným záměrům ruského vedení v oblasti mezinárodní bezpečnosti.
Zdroj: Libor Novák