Festival v Karlových Varech představil výstavu na počest bývalé ředitelky Evy Zaoralové

Na počest dlouholeté umělecké ředitelky Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFF KV) Evy Zaoralové, která letos zemřela, představilo dnes vedení festivalu speciální výstavu. Sbírka fotografií připomíná její celoživotní sepětí s filmem, působení v čele karlovarského festivalu i jedinečný vztah s prezidentem MFF KV Jiřím Bartoškou. Výstava nazvaná Naše paní doktorka… pocta Evě Zaoralové je k vidění po celou dobu festivalu v prvním patře hotelu Thermal.

Autorem výstavy je Michal Čížek, jeden z nejdéle působících fotografů filmového festivalu. "Dal dohromady tuto výstavu, která dokazuje, že někdy více je i méně, výstava není přeplněná fotografiemi, i když z bohaté historie paní doktorky Zaoralové a jejího vztahu k filmu bych jich tady mohlo být ještě několik set navíc," řekl dnes při uvedení výstavy umělecký ředitel Karel Och.

Zaoralová, která zemřela letos v březnu ve věku 89 let, byla respektovanou filmovou kritičkou, překladatelkou, pedagožkou a autorkou. Jako publicistka se zaměřovala hlavně na francouzský a italský film. V roce 1994 stanula společně s Jiřím Bartoškou v čele filmového festivalu v Karlových Varech a měla zásadní podíl na jeho záchraně i přerodu v mezinárodně ceněnou filmovou přehlídku.

Do roku 2011 stála v čele MFF KV nejprve jako programová a posléze umělecká ředitelka, od roku 2011 jako jeho umělecká poradkyně. Za svou práci byla vyznamenána Medailí za zásluhy i francouzským Řádem rytířky umění a literatury, na MFF v Cannes získala plaketu za dlouholetou žurnalistickou činnost. Cenou za umělecký přínos na ni pamatoval před lety i karlovarský filmový festival a v roce 2017 získala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Jako vzpomínku na Zaoralovou má ve svém programu festival i film Federica Felliniho Silnice, který sama označovala za klíčový pro svůj vztah k filmu, k italské kinematografii i pro své další profesní směřování.

Fellini a jeho tvorba se staly pro Zaoralovou celoživotní láskou. K filmu Silnice vytvořila český překlad. Na začátku 90. let přeložila i životopisnou knihu o Fellinim, kterou sepsal jeho přítel a kritik Tullio Kezich. Navzdory pozvání Zaoralová Felliniho osobně nikdy nepoznala.

Osobnost Zaoralové se karlovarském festivalu objevuje i na některých doprovodných grafikách. Například na podkladu fotopoolu v hotelu Thermal, který je černobílý, je jen Eva Zaoralová vyvedena v barvě.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy