RECENZE: Střídavka pohřbívá zajímavý námět pod hromadou zkratek, klišé a šablon

Dobře obsazená romantická komedie slibovala neokoukané téma střídavé péče o děti, ale záhy se ukáže, že jde jen o jinak zarámovanou klasickou českou komedii. Nechybí typicky buranské charaktery, lechtivé pomrkávání ani pseudochlapácké honění ega. Střídavka tak sice nenadchne, ani neurazí a cílová skupina bude spokojena.

K hvězdám filmu Střídavka patří Martin Hofmann.

Honza (Martin Hofmann) čeká dítě se Zuzanou (Kristína Svarinská), ale zároveň má dvě děti se svou bývalou ženou Adélou (Jitka Čvančarová), které bude mít nově ve střídavé péči. Adéla se mezitím provdala za Roberta (Jiří Vyorál), který již má dvě děti s Katkou (Anna Polívková), jež se doposud nedokázala smířit s tím, že se s ní Robert rozešel.

trailer Střídavka | zdroj: YouTube

Záhy se ukazuje, že sladit střídavou péči mezi třemi rodinami je téměř nadlidský úkol, takže Honza navrhne, že si udělají týdenní rozvrh. A tím v podstatě téma střídavé péče končí. Dojde ještě na několik hlášek od dětí, pár trapných situací, a to je vše. Zhruba od poloviny snímku se totiž těžiště děje přelévá v klasické vztahové pnutí mezi Honzou a Zuzanou, která se chce vdát, ale „natvrdlý“ Honza se k ničemu nemá. Je škoda, že scénář uteče od poměrně zajímavě rozehraného konceptu k celkem ohrané zápletce, která se navíc vyřeší mávnutím kouzelného proutku.

Tím se dostáváme ke scénáři, jenž trpí zbytečnými zkratkami, zatímco upřednostňuje komediální prvky, což je typický nešvar českých komedií. Dialogy povětšinou fungují, ale na několika místech působí kostrbatě a strojeně. S tím se vážou také snahy vyprodukovat dramatické momenty mezi jednotlivými postavami, které v rámci předchozího děje působí nekonzistentně, což podrývá jejich důvěryhodnost.

Problematická je také kamera, která často využívá televizní postupy a občas zazlobí i střih, jenž je v několika místech trochu nesmyslný. Obecně vizuál odpovídá spíše dobře pojatému televiznímu filmu, jež produkci určené pro stříbrná plátna.

Snímek tak nad vodou drží slušné herecké výkony. Především Jitka Čvančarová jako ostřílená mamina působí přirozeně. Jiná písnička je to však s Martinem Hofmannem, který hlavně v úvodu snímku zbytečně přehrává a celý charakter tak zpočátku působí lehce jako karikatura. Postupně se však uklidní a do celkového konceptu relativně dobře zapadne.

Celkově jde o průměrnou českou romantickou komedii, v níž vlastně o nic nejde a všichni předem tušíme, že všechno dobře dopadne. Vzhledem k rozumné stopáži snímek vcelku svižně uteče a zbytečně z něj nevystupuje bezvýznamná stafáž, bez níž se ale neobejde. Střídavka je tak snímkem, který nikoho neurazí, cílová skupina bude spokojena. Alespoň, pokud jde soudit dle reakcí v sále. A nikoho dalšího snímek nejspíše zajímat nebude.

Celkové hodnocení: 50 %

Střídavka (2022)

Hrají: Jitka Čvančarová, Martin Hofmann, Anna Polívková, Eva Holubová, Kristína Svarinská, Jiří Vyorálek, Halka Jeřábek Třešňáková, Tomáš Dalecký, Sára Lutovská, Jan Antonín Verner, Amálie Stella Hamzová, Barbora Dragounová

Režie: Petr Nikolaev

Scénář: Lucie Konečná

Kamera: Viktor Smutný

Česko / 88 min / komedie

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

RECENZE: Roberts a Clooney nabídnou v komedii Vstupenka do ráje to, co…

29.09.2022 20:13 S příchodem prvních podzimních dní dorazila do kin odpočinková komedie ze slunného Bali, která dává…

Zemřel francouzský filmař Jean-Luc Godard, autor filmu U konce s dechem

13.09.2022 12:10 Aktualizováno Zemřel jeden z nejvýznamnějších představitelů francouzské nové vlny, filmový režisér a teoretik…

Zlatého lva dostal v Benátkách americký dokument, nejlepší herci jsou Cate…

10.09.2022 20:59 Hlavní cenu Zlatého lva si z letošního festivalu v Benátkách odváží dokumentární film americké…

RECENZE: Jan Žižka chce být českým filmem, ale záleží na divácích. Jákl…

07.09.2022 19:00 Zřejmě nejočekávanější český film letošního roku dorazil do kin. Jan Žižka vypráví v podstatě…

Související:

Právě se děje

reklama