RECENZE: Terminátor: Dámská jízda? Temný osud do starého železa nepatří

RECENZE – Některé filmové série ne a ne umřít. Od prvního Terminátora uběhlo 25 let, od posledního skvělého Terminátora to je let 18. Přesto do kin přichází šestý díl franšízy, která dávno mele z posledního. Nebo snad ne? Temný osud je dost možná třetím nejlepším filmem o vraždících robotech cestujících časem.

Sarah Connor na to pořád má.
doporučujeme

Den zúčtování nikdy nenastal a Sarah Connor žije? Ne, tohle není alternativní realita ani fanfikce. To se jen studio Skydance po selhání obecně nepříliš oblíbeného Genisys rozhodlo celou sérii restartovat. Pro diváka to znamená hlavně to, že film navazuje na první a druhý díl (oba zrežírované duchovním otcem Terminátora Jamesem Cameronem) a že může očekávat novou dvojici hrdinek – z budoucnosti vyslanou supervojačku Grace (Mackenzie Davis) a nic netušící terminátoří oběť, kterou musí Grace ochránit. „Novou Sarah“, na jejímž přežití závisí osud lidstva tentokrát, je Mexičanka Dani Ramos (Natalia Reyes). Dvojici zelenáčů doplní i stará garda – zahořklá frajerka Sarah Connor (Linda Hamilton) a prošedivělý kliďas T-800 (Arnold Schwarzenegger).

trailer Terminátor: Temný osud | zdroj: YouTube

Zní to, jako by tvůrci vzali několik předchozích filmů, naházeli je hala bala jeden přes druhý a celé to zasypali tunou nostalgie. Jenže nový Terminátor funguje. Nešlape možná jako švýcarské hodinky, ale rozhodně se nezadrhává. Vděčí za to efektivnímu střídání akce a osobních momentů, při nichž se seznámíme s jednotlivými postavami, a zejména Lindě Hamilton. Ta se do své nejslavnější role vrací po dlouhých 18 letech a neskutečně si svůj herecký comeback užívá. Sarah je opět jiná – cyničtější, unavenější a víc nad věcí. Neztratila ale svoje ideály – a když na to přijde, žádný stroj před ní není v bezpečí.

Nezklame ani Arnie. Ten si ze sebe opět dělá tak trochu legraci, nezapomíná do toho ale dát srdce a je jasné, že se na plac nedostavil jen kvůli honoráři. Z nováčků je tou zajímavější Mackenzie Davis – spasitelka vybavená technologickými vylepšeními, která brzy zjistí, že není nad týmovou práci a zkušenosti vysloužilých bojovníků s apokalypsou. Naopak největším úspěchem spíš roztomile vzpurné Natalie Reyes je, že tu není jen do počtu. Záporák Rev-9 zaujme spíš tím, jak v sobě dokáže skloubit přednosti „pevného a tekutého“ terminátora, než smrtelně vážnou tváří Gabriela Luny.

Po akční stránce jde o lehký nadprůměr, jehož největší slabinou jsou „realistické“ bojové scény, u nichž je znát, že žádný z herců není mistrem bojových umění. Divácký požitek naštěstí zachraňují zábavné přestřelky a honičky v nejrůznějších dopravních prostředcích.

Temný osud na omak působí jako Terminátor, a to je asi ta největší pochvala, které se mu mohlo dostat. Po myšlenkové stránce sice nic moc nového nepřináší, příběhově ale přidává zajímavé motivy a posouvá celou franšízu novým směrem. Měl by se ale více soustředit na vykreslení nových charakterů, které vyznívají maličko ploše. Je škoda, že z plánované trilogie dost možná nic nebude, protože zejména v USA film už teď hodnotí jako obrovský finanční propadák. Pochlapí se druhý největší světový trh Čína, aby tato série mohla ještě jednou prohlásit provařené I’ll be back?

Celkové hodnocení: 70 %

Terminator: Dark Fate (2019)

Hrají: Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger, Mackenzie Davis, Gabriel Luna, Natalia Reyes, Diego Boneta a další

Režie: Tim Miller

Scénář: Josh Friedman, David S. Goyer, Justin Rhodes, Billy Ray

Kamera: Ken Seng

Hudba: Junkie XL

USA / 129 minut / akční, scifi

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africké snímky na Netflixu se vymykají stereotypům Hollywoodu

19.10.2020 07:34 Streamovací platforma Netflix v říjnu představila dva snímky africké produkce. Slibuje si od nich,…

RECENZE: Princezna zakletá v čase ukazuje českou pohádku v nejlepší formě

17.10.2020 15:50 Zábavná a neokoukaná. I tak by bylo možné definovat novou pohádku od debutujícího Petra Kubíka.…

České želízko v ohni. Do boje o nominaci na Oscara půjde film Šarlatán

13.10.2020 09:45 Do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film vysílá Česká filmová a televizní akademie …

Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou. Zazněla píseň Sou fár, tu jú…

09.10.2020 14:29 Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou, které se dnes konalo ve strašnickém krematoriu v Praze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama