Praha - Anglický zpěvák, skladatel a ikona moderní hudby John Lennon by v sobotu 9. října oslavil své 70. narozeniny.
Lennon se proslavil jako zakládající člen skupiny The Beatles, v níž s Paulem McCartneym vytvořil jednu z nejúspěšnějších skladatelských párů všech dob – jejich písně s nadšením přijímaly a stále přijímají miliony posluchačů, slavná dvojice kromě toho inspirovala další hudebníky.
John Winston Lennon se narodil 9. října 1940 v západoanglickém Liverpoolu. První jméno dostal po dědečkovi, druhé po britském premiérovi Winstonovu Churchillovi. Vyrůstal bez otce u příbuzných na liverpoolském předměstí.
S hudbou se setkal nejen jako posluchač v nahrávkách Elvise Presleyho – matka ho naučila hrát na bendžo a v roce 1957 mu koupila kytaru. O rok později – 15. července 1958 – Lennonova matka tragicky zahynula při autonehodě.
Ve škole Lennon nevynikal, o to víc se ale věnoval hudbě. Svou první skupinu Quarrymen založil v březnu 1957. Na druhém koncertu se seznámil s Paulem McCartneym, který začal s Quarrymen hrát. Společně pak začali psát první písně.
K Quarrymen se přidal kytarista George Harrison a baskytarista Stuart Sutcliffe a po odchodu ostatních členů skupiny si změnili jméno na The Beatles. Od roku 1960 koncertovali v německém Hamburku s bubeníkem Petem Bestem.
V roce 1962 se jejich manažerem stal Brian Epstein, který měl zásadní vliv na styl oblékání i chování The Beatles. Po Sutcliffově smrti v roce 1962 se baskytaristou skupiny stal McCartney a Besta za bicí soupravou nahradil Ringo Starr. V této sestavě – Lennon, McCartney, Harrison a Starr skupina hrála až do svého rozpadu v roce 1970.
The Beatles vydali svůj první singl – společnou píseň Lennona a McCarneyho Love Me Do – 5. října 1962. Dostal se až na 17. příčku britského singlového žebříčku. První dlouhohrající desku nahráli v únoru 1963, všech 14 písní napsali opět Lennon a McCarney a zahájili tak nejen mimořádně úspěšnou autorskou spolupráci, ale i beatlemánii, která postupně zasáhla Velkou Británii, Spojené státy a následně celý svět.
Fenomenální úspěch ale členy skupiny vyčerpával, poslední společný koncert odehráli v srpnu 1966 v USA. Lennon dokonce začal uvažovat o tom, že "Brouky" opustí. V roce 1967 zemřel manažer Epstein na předávkování léky na spaní.
20. března 1969 se Lennon oženil s umělkyni Yoko Ono, která s postupem času více a více mluvila muzikantům do jejich práce, což mezi hlavní autorskou dvojící zvýšilo napětí. Ve stejném roce Lennon a Yoko založili skupinu Plastic Ono Band a začali se politicky angažovat.
Lennon neoficiálně opustil The Beatles v září 1969, v následujícím roce, kdy se skupina definitivně rozpadla, vydal desku John Lennon/Plastic Ono Band. V roce 1971 natočil slavné album Imagine i ještě slavnější píseň Happy Xmas (War Is Over).
Kvůli svým politickým aktivitám měl John Lennon ve Spojených státech problémy a dokonce mu hrozila deportace. Po odstoupení prezidenta Richarda Nixona v roce 1973 se o něj úřady přestaly zajímat a příkaz k deportaci byl v roce 1975 nakonec definitivně stažen. V následujícím roce hudebník získal zelenou kartu, a když v lednu 1977 nastupoval do Bílého domu prezident Jimmy Carter, Lennon a Ono byli pozváni na inaugurační ples.
Mezitím Lennon stihl v roce 1972 vydat se skupinou Elephant's Memory desku Some Time in New York City. Její texty se točily kolem ženských práv, rasové tolerance, britské úlohy v Severním Irsku a Lennonových problémech s americkými imigračními úřady.
Album se stalo předzvěstí tříletého úpadku hudebníka. Koncem roku 1973 mu vyšla deska Mind Games, která se dočkala velmi rozporuplného přijetí u kritiků. Nedařilo se mu však ani v osobním životě. Během natáčení Mind Games se s Yoko dohodl na rozchodu. Nějakou dobu žil se svou bývalou asistentkou May Pangovou, s níž jej seznámila Yoko.
V Los Angeles obrážel večírky s hvězdami jako Harry Nilsson, David Bowie, Ringo Starr a Elton John, se kterým v té době natočil píseň Whatever Gets You Thru the Night. Nahrávka vyšla v roce 1974 na albu Walls and Bridges.
Lennona a Ono dal po 18 měsících odluky opět dohromady právě Elton John. Po narození syna Seana se Lennon rozhodl dát si od hudebního průmyslu pauzu a zůstal v domácnosti. Na hudební scénu se vrátil v říjnu 1980 se singlem (Just Like) Starting Over, po němž následovala další společná deska s Yoko – Double Fantasy.
Během jejího nahrávání hudební pár nashromáždil dost materiálu i pro další album, které však vyšlo až po Lennonově smrti v roce 1984.
Ta přišla záhy 8. prosince 1980 v New Yorku. Po cestě domu jej zezadu čtyřikrát střelil Mark David Chapman, jemuž jen několik hodin předtím Lennon podepsal kopii nahrávky Double Fantasy.
Smrtelně zraněného muzikanta převezli do nemocnice, zachránit jej však lékaři nedokázali a ve 23:07 Lennona prohlásili za mrtvého. Yoko Ono následující den oznámila, že její manžel nebude mít pohřeb a své prohlášení ukončila ho slovy: "John miloval lidstvo a modlil se za něj. Prosím, modlete se i vy za něho".
Lennonův popel rozptýlila v Central Parku, kde o něco později vznikl pomník Strawberry Fields.
Chapman se k vraždě přiznal a byl odsouzen k doživotí. Zažádat o podmínečné propuštění směl poprvé až po 20 letech za mřížemi. Letos v září rada newyorské věznice Attica Correctional Facility zamítla již šestou Chapmanovu žádost o propuštění od roku 2000. Znovu se o to může pokusit až v roce 2012.
Související
Lennonův vrah promluvil. Měl v srdci zlo a toužil po slávě
Před 40 lety Chapman zastřelil Lennona. Jeho hudba mě fascinuje, ničily jej drogy, říká Svátek
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák