RECENZE: Když se střetne křesťanství s japonskou kulturou vzniká z toho zajímavý námět na román

Román Samuraj od jednoho z nejuznávanějšísh japonských prozaiků Šúsaka Endóa zobrazuje střet japonské kultury s evropskými mocnostmi. Aby mohlo Japonsko navázat obchodní vztahy s Novým Španělskem, musí se japonští velvyslanci stát křesťany. Stát se křesťanem znamená v Japonsku, odsoudit se k jistému trestu. Podaří se velvyslancům splnit jejich misi?

Šúsaku Endó (1923 – 1996) byl japonský romanopisec, kritik a dramatik. Patřil k příslušníkům tzv. třetí poválečné generace japonských spisovatelů, kteří sice zažili 2. světovou válku, ale kvůli nízkému věku se bojů nezúčastnili. Endó byl v jedenácti letech pokřtěn, což mělo velký vliv na jeho život. Studoval literaturu na univerzitách v Keió a Lyonu. Už v té době jej zajímala problematika vztahu víry a literatury.

Endóovu tvorbu lze rozdělit do tří fází. V první se zaměřil na rozdíly v myšlení, zvycích, životě nebo společnosti na Západě a v Japonsku. Ve druhé fázi si uvědomil, že se svého kulturního a historického pozadí nemůže zbavit a tak si našel svoji vlastní víře (do této fáze patří román Samuraj – pozn. autora). V té závěrečné nalezl způsob, jak ideově usmířit Východ a Západ.

O světoznámém román Mlčení se začalo znovu mluvit v lednu 2017, kdy se dočkal filmové adaptace v režii Martina Scorseseho. Filmu se podařilo rehabilitovat zájem o tohoto japonského autora nejen ve světě, ale i v Čechách. Proto se nakladatelství Vyšehrad rozhodlo vydat druhý román vracející se do období střetu křesťanské víry a japonské kultury.

Historický román Samuraj je inspirován skutečnými událostmi, do první poloviny 17. století, před a krátce po začátku úplného zákazu křesťanství. Z historického hlediska tak předchází románu Mlčení. Tentokrát jsou hrdinové knihy Japonci, nikoliv evropští misionáří jako v případě u Mlčení.

Jak již název sám napovídá, ústřední postavou je Samuraj, vlastním jménem Hasekura Rokuemon, který je pánem pozemku v mokřadech. Samuraj je vytrvalý, poslušný a navzdory společenským rozdílům i dost pracovitý, každý den pracuje s rolníky, je jim rovný a nijak se nad nimi nepovyšuje. V minulosti měla jeho rodina pozemek v Kurokawě, ale na rozkaz knížete byli přesídleni.

Protipólem Samuraje je druhá hlavní postava. Misionář, v knize jako pan Velasco, je knězem z řádu Pavlovců, který je v Japonsku za účelem šíření křesťanství. Díky tomu, že umí, jak španělsky, tak i japonsky, vykonává práci tlumočníka. Je dost vášnivý, bojuje nejen se sexuálním chtíčem, ale také i s tím, aby nepodléhal na důležitých jednáních svému temperamentu. Velasco namísto boje preferuje sílu slova.

Snaha Japonců obchodovat s Latinskou Amerikou umožní setkání dvou hlavních hrdinů. Misionář se vydá na cestu s japonskými vyslanci na cestu do křesťanského světa. Leží před nimi dlouhá cesta do Evropy, která je zavede až do Říma za papežem. Jakmile se vrátí zpět do Japonska, zjistí, že se tamější situace závratně změnila. Mezitím uběhla dlouhá doba, kdy se Japonci pokusí stát křesťany, aby splnili svoji misi. Budou-li úspěšní, navrátí jim rada starších jejich původní pozemky, což je pro ně dostatečná motivace.

Enzó je mistrný vypravěč. Dokazuje to způsobem, jakým je odvyprávěn celý román. Je složen ze střídání pohledů Samuraje a Misionáře, aby prohloubil emoční prožívání vkládá do děje deník Misionáře, který seznamuje s jeho hlubším prožíváním celkové cesty. Hrdiny zobrazuje vícerozměrně, tedy v konfrontaci s ostatními postavami. Zobrazuje je nejen s jejich rozpory, ale i z hlediska morálních rozhodnutí a jejich pohledu na křesťanství.

Román Samuraj je plný různých témat, ústředním z nich je otázka víry, tedy proč věřit v křesťanství, když se ve světě děje tolik hrozných věcí. U křesťanství Enzó nekončí, dále řeší otázku národních rozdílů, otázku existence nebo lidského determinismu. Ke kapitolám přistupuje jako režisér k záběrům, neprodlužuje nepodstatné pasáže, čímž posilňuje samotný spád knihy. I když způsob vyprávění není bůhvínějak rychlý, stále si udržuje svoje tempo a tím má v rukou čtenářovu pozornost.

S knihou Samuraj nebude čtenář nijak zvlášť bojovat, jde mu přímo naproti. Hezky napsaný příběh v sobě skrývá porci hlubokých myšlenek, jejichž váha se od oficiálního vydání knihy nezměnila. Závěr čtenáře natolik strhne, že ještě nějakou dobu bude na Samuraje v dobrém myslet.

Celkové hodnocení: 80%

Samuraj

Autor: Šúsaku Endó

Originální název: Samurai

Překlad: Martin Tirala

Vydáno: 1. vydání 2018, Vyšehrad

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

recenze Šúsaku Endó kniha Samuraj Vyšehrad (nakladatelství)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

před 33 minutami

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

před 54 minutami

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tragický konec pátrání. Policie našla pohřešovanou dívku bez známek života

Smutná zpráva ve čtvrtek přišla z Ústeckého kraje. Pohřešovaná patnáctiletá dívka z Ústí nad Labem byla nalezena bez známek života. Pátrání po teenagerce probíhalo od středečního večera. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy