RECENZE: Když se střetne křesťanství s japonskou kulturou vzniká z toho zajímavý námět na román

Román Samuraj od jednoho z nejuznávanějšísh japonských prozaiků Šúsaka Endóa zobrazuje střet japonské kultury s evropskými mocnostmi. Aby mohlo Japonsko navázat obchodní vztahy s Novým Španělskem, musí se japonští velvyslanci stát křesťany. Stát se křesťanem znamená v Japonsku, odsoudit se k jistému trestu. Podaří se velvyslancům splnit jejich misi?

Šúsaku Endó (1923 – 1996) byl japonský romanopisec, kritik a dramatik. Patřil k příslušníkům tzv. třetí poválečné generace japonských spisovatelů, kteří sice zažili 2. světovou válku, ale kvůli nízkému věku se bojů nezúčastnili. Endó byl v jedenácti letech pokřtěn, což mělo velký vliv na jeho život. Studoval literaturu na univerzitách v Keió a Lyonu. Už v té době jej zajímala problematika vztahu víry a literatury.

Endóovu tvorbu lze rozdělit do tří fází. V první se zaměřil na rozdíly v myšlení, zvycích, životě nebo společnosti na Západě a v Japonsku. Ve druhé fázi si uvědomil, že se svého kulturního a historického pozadí nemůže zbavit a tak si našel svoji vlastní víře (do této fáze patří román Samuraj – pozn. autora). V té závěrečné nalezl způsob, jak ideově usmířit Východ a Západ.

O světoznámém román Mlčení se začalo znovu mluvit v lednu 2017, kdy se dočkal filmové adaptace v režii Martina Scorseseho. Filmu se podařilo rehabilitovat zájem o tohoto japonského autora nejen ve světě, ale i v Čechách. Proto se nakladatelství Vyšehrad rozhodlo vydat druhý román vracející se do období střetu křesťanské víry a japonské kultury.

Historický román Samuraj je inspirován skutečnými událostmi, do první poloviny 17. století, před a krátce po začátku úplného zákazu křesťanství. Z historického hlediska tak předchází románu Mlčení. Tentokrát jsou hrdinové knihy Japonci, nikoliv evropští misionáří jako v případě u Mlčení.

Jak již název sám napovídá, ústřední postavou je Samuraj, vlastním jménem Hasekura Rokuemon, který je pánem pozemku v mokřadech. Samuraj je vytrvalý, poslušný a navzdory společenským rozdílům i dost pracovitý, každý den pracuje s rolníky, je jim rovný a nijak se nad nimi nepovyšuje. V minulosti měla jeho rodina pozemek v Kurokawě, ale na rozkaz knížete byli přesídleni.

Protipólem Samuraje je druhá hlavní postava. Misionář, v knize jako pan Velasco, je knězem z řádu Pavlovců, který je v Japonsku za účelem šíření křesťanství. Díky tomu, že umí, jak španělsky, tak i japonsky, vykonává práci tlumočníka. Je dost vášnivý, bojuje nejen se sexuálním chtíčem, ale také i s tím, aby nepodléhal na důležitých jednáních svému temperamentu. Velasco namísto boje preferuje sílu slova.

Snaha Japonců obchodovat s Latinskou Amerikou umožní setkání dvou hlavních hrdinů. Misionář se vydá na cestu s japonskými vyslanci na cestu do křesťanského světa. Leží před nimi dlouhá cesta do Evropy, která je zavede až do Říma za papežem. Jakmile se vrátí zpět do Japonska, zjistí, že se tamější situace závratně změnila. Mezitím uběhla dlouhá doba, kdy se Japonci pokusí stát křesťany, aby splnili svoji misi. Budou-li úspěšní, navrátí jim rada starších jejich původní pozemky, což je pro ně dostatečná motivace.

Enzó je mistrný vypravěč. Dokazuje to způsobem, jakým je odvyprávěn celý román. Je složen ze střídání pohledů Samuraje a Misionáře, aby prohloubil emoční prožívání vkládá do děje deník Misionáře, který seznamuje s jeho hlubším prožíváním celkové cesty. Hrdiny zobrazuje vícerozměrně, tedy v konfrontaci s ostatními postavami. Zobrazuje je nejen s jejich rozpory, ale i z hlediska morálních rozhodnutí a jejich pohledu na křesťanství.

Román Samuraj je plný různých témat, ústředním z nich je otázka víry, tedy proč věřit v křesťanství, když se ve světě děje tolik hrozných věcí. U křesťanství Enzó nekončí, dále řeší otázku národních rozdílů, otázku existence nebo lidského determinismu. Ke kapitolám přistupuje jako režisér k záběrům, neprodlužuje nepodstatné pasáže, čímž posilňuje samotný spád knihy. I když způsob vyprávění není bůhvínějak rychlý, stále si udržuje svoje tempo a tím má v rukou čtenářovu pozornost.

S knihou Samuraj nebude čtenář nijak zvlášť bojovat, jde mu přímo naproti. Hezky napsaný příběh v sobě skrývá porci hlubokých myšlenek, jejichž váha se od oficiálního vydání knihy nezměnila. Závěr čtenáře natolik strhne, že ještě nějakou dobu bude na Samuraje v dobrém myslet.

Celkové hodnocení: 80%

Samuraj

Autor: Šúsaku Endó

Originální název: Samurai

Překlad: Martin Tirala

Vydáno: 1. vydání 2018, Vyšehrad

Související

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 
Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

Více souvisejících

recenze Šúsaku Endó kniha Samuraj Vyšehrad (nakladatelství)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové

Počasí během prvního ryze lednového týdne je jako na houpačce, přiznávají i meteorologové. Čtvrtek přinese další oteplení, nicméně jen krátké. Už večer a v noci na pátek se ochladí a do konce týdne bude opět panovat zima. Pro milovníky zimních sportů jsou to dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy