Týdenní výhled filmů: Tělesností pulzující Rivalové, aktivistický šaman i vrah z televizní soutěže

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí deset premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Kina rozezvučí skuteční i fiktivní vrazi, intimní i bouřlivá romance či portrét šamana i revoluční učitelky.  

Poslední dubnový týden přinese, jak už je takřka zvykem, dalších deset distribučních filmů. Z ranku animovaných filmů to bude zběsilé a širokým barevným rozptylem disponující anime Spy x Family Code: White, jež navazuje na úspěšný stejnojmenný japonský seriál. Příběh představuje manželský pár, v němž každá polovina žije před druhou polovinou utajený a nebezpečný život. Pravou identitu obou zná jen jejich dcera, která se vinou okolností zaplete i do jedné z agentských misí. V ohrožení bude nejen ona, ale osud celého světa. Odlehčenější a adrenalinem umírněnější zábavu přinese Fantastická parta, předkládající příběh Dona Quijota pro mladší publikum, skrze postavu vyrůstajícího potomka slavného bojovníka s větrnými mlýny. Známý narativ je aktualizovaný a obalený do výtvarně atraktivního hávu, jenž pracuje s tropy superhrdinských filmů. 

Dokumentární portrét Šamanův příběh z festivalu Jeden svět portrétuje životní osudy šamana z východoruského Jakutska. Ten měl údajně zjevení, v němž ho bůh označil za vyvoleného bojovníka, který má z Kremlu vyhnat ďábla. Vydává se na několik tisíc mil dlouhou pěší pouť, čímž upoutá pozornost společnosti i policie. Sledujeme tak jeho boj s větrnými mlýny, nahlížíme do jeho duchovního světa, přičemž dokumentaristé v druhém plánu reflektují soudobé Rusko a rozštěpenou společnost. Fikční portrét jedné z nejdůležitějších postav moderní výuky nabídne Maria Montessori, sledující pozoruhodný život ženy, jež se ze smyslné kurtizány stane metodickou revolucionářkou, když nabídne odlišný způsob edukace pro děti s handicapem. Kromě toho rozkresluje její morální rozkol a složité nastavení priorit mezi prací a rodinou. 

Nejočekávanějším titulem týdne jsou vinou hollywoodské stávky dlouho odkládaní Rivalové. Novinka Luca Guadagnina rozehraje vztahy štěpící milostný trojúhelník z prostředí tenisových kurtů. Dravě střižené a retrospektivně vyprávěné melodrama, jemuž vévodí ambivalentně nepřístupná Zendaya v roli zarputilé dříčky, hledá paralely mezi sportem a soukromým životem dvou mužů, jejichž cesty se vlivem lásky ke stejné ženě rozdělí. Rozpolcené vztahy, v tomto případě ty rodinné, vyobrazuje i coming of age hořká komedie s prvky magického realismu Jednou to bude všechno tvoje. Švédský titul vypráví o mladé kreslířce, jež se se svými sourozenci dostává do rozporu ohledně dědictví rozsáhlého venkovského pozemku. Rozplétá problematickou rodinnou minulost i tíhu pomyslného odkazu. 

Intimní a něžnou kategorii zastoupí stylizované a filmografii Akiho Kaurismäkiho asociující Kos v ostružiní. Empatický a pomalu plynoucí snímek sleduje život téměř padesátileté ženy, která v ospalé gruzínské vesnici takřka poprvé v životě objevuje svou sexualitu. Zamiluje se do ženatého muže a životní jiskra sebou nese i morální dilema, stejně jako prchavost štěstí. Do kin se zároveň vrací kultovní prvorepubliková klasika Kristian. Nestárnoucí a často reprízovaná komedie těžící z tehdy populárního schématu dvojí identity bude nově uvedena v digitálně restaurované a dokonale vybroušené verzi. Okouzlujícího i poťouchlého Oldřicha Nového si stojí na plátně připomenout a možná i díky tomu se na film podívat dnešní, kritickou a odlišnou optikou, kdy může vyniknout dysfunkční partnerský vztah i mistrná režie Martina Friče. 

Na nedávno uvedený fikčně převyprávěný true crime Manželé Stodolovi navazuje Lesní vrah režiséra Radima Špačka, rozkrývající příběh Viktora Kalivody, jenž na počátku milénia zavraždil tři náhodné kolemjdoucí. Film hledá příčiny zla na příkladu muže, jenž byl i přes vysoké IQ, ve známost vstoupil i díky výhře v televizní soutěží Chcete být milionářem, schopný chladné krutosti. Komorně vyprávěné krimi dominuje dlouze inscenovanými záběry i ponurou atmosférou. Oproti tomu výbušným akčním thrillerem americké produkce je Boy Kills World, rozvětvující postapokalyptický fikční svět, jemuž vládne násilí a korupce. Protagonista řízený pomstou se obrací ke své oblíbené videohry, skrze níž čerpá inspiraci k boji proti mocnářům. Brutální, barevná a postmoderní řežba slibuje přímočará jatka, v nichž není prostor pro morálku či hrdinství. 

Novinky na VOD 

Netflix tento týden vyrukuje s westernově laděným seriálem italské produkce Banditi: Na cestě za zlatem. Ten se revizionisticky obrací na jih Itálie 19. století, kde protagonistka utíká od movité rodiny, aby nalezla poklad, přičemž se zaplete do sítě znepřátelených banditů, desperádů i strážců zákon. Chválu sklízí série Sobík, jež tematizuje zneužívání a manipulaci na příkladu převyprávění skutečných událostí, kdy se komik ze soucitu ujme životem pokopané ženy. Původně dobromyslný čin se změní ve stalkerskou noční můrou, pod jejíž rouškou na povrch vyplouvají další, dosud potlačená bolest. 

Nabídka ostatních platforem je tento týden v rámci novinek spíše pustá. Na HBO Max však můžete nalézt publikem v kinech nepovšimnuté soudní drama Případ Goldman, které se snímáním asociujícím televizní záznam navrací k slavnému procesu, v němž byl zloděj obviněn z vraždy, kterou oproti obvinění z loupeže odmítal. Proces rozdmýchal francouzskou společnost a obviněný Goldman se stal symbolem revoluce. Snímek reflektuje stále aktuální téma antisemitismu, lidské nesnášenlivosti i jistou nemožnost hodnocení činů druhých. 

Související

Více souvisejících

filmy film Šamanův příběh

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy