Koronavirus vytvořili uměle, léčí ho voda. Přehled největších mýtů, kterým lidé překvapivě věří

Není překvapením, že kolem aktuální epidemie koronaviru se objevuje řada zpráv, které mají co do pravdivosti opravdu daleko. Mýty a nepravdivé informace se šíří nejen prostřednictvím sociálních sítí, ale pronikají i do dezinformačních médií. A jejich počet sílí.

Ilustrační foto

Nalézt dezinformace a nepravdy ohledně koronaviru není těžké. Na internetu je to otázka několika málo minut hledání na dezinformačních serverech či v diskuzích, kde se následně může kdokoliv dočíst, že koronavirus vytvořila americká CIA, čínská biologická laboratoř nebo dokonce to, že pochází z vesmíru.

Podobně "zaručené" jsou i zprávy o tom, jak virus léčit. Údajně pomáhá například slaná voda, akupunktura nebo léky, které si americká armáda nechává pro sebe. Podívejte se s námi na přehled těch největších mýtů točících se kolem aktuální nákazy.

Virus vytvořili uměle

Zřejmě nejrozšířenější a nejvíce nesmyslná pověra. Zatímco část lidí se domnívá, že za virem stojí americká CIA nebo Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, jiní tvrdí, že virus byl uměle vytvořen v laboratořích v čínském Wu-chanu, odkud se rozšířil.

Ačkoliv se vědcům na poli medicíny daří, vytvářet viry či jiné původce nemocí není tak jednoduché, jak se může zdát. Obecně platí že nic jako vytvoření neexistuje, každý podobný pokus vzniká díky již existujícím nemocem a virům, a dochází pouze k jejich modifikaci.

O tom, že koronavirus 2019-nCoV ale nepatří mezi výsledky laboratorních pokusů, svědčí hned řada důkazů. Bylo potvrzeno, že se začal šířit z tržiště ze zvířecího masa, a co je průkaznější, základy viru byly nalezeny u některých zvířat. Je tedy jasné, že jde o virus, který vznikl přirozenou cestou a k lidem se dostal skrze zvířecí maso.

Virus má za cíl zmenšit populaci Číny

Další dezinformace se točí kolem údajného cíle, který má virus mít. Někteří lidé se domnívají, že jeho "posláním" je zmenšit neustále bobtnající populaci Číny, či dokonce "ulevit" Číně od seniorů. Jelikož virus vznikl přirozenou cestou, něco takového prakticky není možné, a ačkoliv podle statistik nemoci opravdu podléhají především staří lidé, počet zemřelých opravdu neodpovídá tomu, že by měl s virem někdo své plány.

Stejně nesmyslná jsou i tvrzení, podle kterých chce čínská vláda eliminovat celý Wu-chan a jeho 11 milionů obyvatel. něco takového dosud žádný úřad ani odborník nepotvrdil, ale dokonce se nad tím ani nezamyslel. A to z prostého důvodu, virus totiž tak silné dopady mít nebude.

Nakazit se může každý, stačí k tomu i balíček

Nesmyslná tvrzení se objevují i u způsobu přenosu nemoci. Jediná potvrzená možnost, jak se nakazit, je strávit s již nakaženým člověkem několik hodin v jeho přítomnosti. Virus se přenáší pouze z člověka na člověka a zatím nebylo zjištěno, že by bylo možné se nakazit z předmětů.

Z hlediska globálního pohledu na viry to nemožné není. Dokáží přežit i několik hodin mimo lidské tělo. U koronaviru nic takového ale prokázáno nebylo, takže zásilka z Číny nemoc opravdu nepřenáší.

Nelze ani určit, jestli je každý člověk na světě rizikový pacient. Mohou se najít lidé, kteří mají proti viru přirozenou imunitu, a podle vědců existují i tací, kteří virus prodělali a ani o něm neví.

Riziko koronaviru totiž spočívá v tom, že u některých jedinců vyvolává smrtelný zápal plic. Není to ale pravidlem a ani poté, co se zápal plic rozvine, není mortalita stoprocentní. Úmrtnost se ve skutečnosti pohybuje kolem tří procent.

Léčba existuje, běžní lidé ji ale nedostanou

Dezinformace se pochopitelně týkají i způsobů léčby. Někteří "odborníci" prosazují kloktání slané vody, jiní akupunkturu, další meditaci či antibiotika. Ve skutečnosti ale nic z toho na virové onemocnění nezabírá.

Neexistují ani léky a vakcíny, navzdory tomu, že je část lidí přesvědčena, že některé úřady k dispozici léky mají. V případě virů se totiž ani o lécích jako takových hovořit nedá, většina antivirotik pouze potlačuje příznaky, neléčí ale symptomy, který prakticky vzato často léčit nelze. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Lidová milostná magie. Co má přivolat lásku?

16.05.2021 11:10 Máj, to je lásky čas. Měsíc květen je již tradičně vnímán jako měsíc lásky. Tento cit hrál vždy v…

Související:

Právě se děje