KOMENTÁŘ | Dovolené zdražují, Čechům to ale nevadí. Sáhnou si hlouběji do kapsy

Už jen několik týdnů zbývá do startu letních dovolených, kdy se dají po Evropě do pohybu desítky milionů lidí, včetně Čechů. Tak si říkám, při sledování výkřiků nejrůznějších politiků, kteří v tuzemsku způsobili ve velkém zdražování snad všeho, co potřebujeme k životu, proč ještě takovou Alenu Schillerovou nebo Andreje Babiše, či Tomia Okamuru nebo nejednoho kandidáta na post prezidenta, nenapadlo vyhlásit stávku kvůli zdražování dovolených. No co, vždyť třeba sama šéfka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková, řekla novinářům ze zpravodajského serveru TN.cz, že „dochází k poměrně k výraznému zdražení (dovolených). V průměru o šest až deset procent.“ Tak proč se ještě nestávkuje? Já chci jet do Chorvatska nebo Turecka za stejné peníze jako před covidem, drahota nedrahota. Vy ne?

Nemá asi právě nyní moc cenu rozebírat důvody, proč se i ceny za chvíle odpočinku u moře během letních školních prázdnin pro většinu tuzemské populace o dost zvýší. Ale jak se říká, opakování matka moudrosti, takže pro připomenutí, navíc snadno dohledatelné i na internetu, je to hlavně kvůli navýšení cen dopravy, dopadům energetické a inflační krize, růstu cen potravin a také kvůli vývoji směnného kurzu české koruny k hlavním světovým měnám. A k tomu všemu se nesmí ještě zapomenout na to připočíst k dražším dovoleným i vyšší pojistku, dodal by jistě nejeden specialista právě na pojištění. Ale co se mi zdálo mnohem zajímavější, než ony důvody růstu cen dovolených, je to, že Češi jsou prý ochotni i přes „drahotu“ sáhnout si hlouběji do kapsy, právě kvůli vyšším cenám dovolených (s trochou jízlivosti by se jistě dalo dodat, že ono jim stejně nakonec nic nezbude, když přece do toho Chorvatska musí jet, protože tam i letos jede soused a co by potom řekl, kdybychom se tam nepotkali, že ano?).

Když už jsme u Chorvatska, podle zjištění ČTK cestuje na dovolenou do Chorvatska podle Chorvatského turistického sdružení až 60 procent Čechů s rodinou. K Jadranu vyráží zhruba 90 procent českých návštěvníků, zhruba dvě třetiny destinaci vyhledávají kvůli přírodě. Loni nejvíce Čechů do Chorvatska dorazilo v červenci. Návštěvníci z České republiky byli loni pátou nejpočetnější zahraniční skupinou v Chorvatsku, přijelo jich 775 tisíc, což bylo meziročně o polovinu více. A podle všeho mají být letos tahle čísla hodně podobná, ne-li vyšší. Částka, kterou prý chtějí obyvatelé České republiky letos za dovolenou nejen v Chorvatsku utratit, se pohybuje okolo 15 500 korun. Jak ale upozorňuje nejeden zpravodajský server, cestovky varují před tím, že očekávané výdaje se ještě mohou zvednout.

I tak podle statistik tuzemských cestovních kanceláří zatím obsadilo stupně vítězů v žebříčku nejprodávanějších dovolenkových destinací na letošní rok trio Řecko, Turecko a Egypt. Už během dubna se mediálním prostorem hnaly citace o tom, že cestovní agentury evidují nárůst zájmu o letní dovolené ve srovnání s loňským rokem ve stovkách procent. A to už je co říct. Jistě, dva roky šetření a odkládání letních cest vinou covidových restrikcí jsou vážným argumentem i v tom, že lidem nevadí ta dovolenková drahota. Je stále nákup dovolené, bez ohledu na cokoli (rozuměj vlastní finanční možnosti) přednější, než třeba zaplatit drahé energie a tvářit se, že na dovolenou musím jet, protože přesto prostě vlak nejede?

Aby bylo jasno, nikomu nezávidím, že dva roky, i třeba kvůli pandemickým opatřením, neviděl mořské řasy v Chorvatsku a nedal si tam v noci před odjezdem domů Lignje pržene. To ne, ale bylo by fajn, kdyby si většinová populace začala uvědomovat priority. Zvláště v době, ve které teď žijeme. Můžete namítnout, že každý dovolenkář, ať už vyrazí do zahraničí nebo do vlastní země, přece pomůže rozhýbat často po covidu dosti zamrzlé podnikání v cestovním ruchu. Je to ano i ne. Raději proto připomenu varování samotné Asociace cestovních kanceláří, které má na svých stránkách: „Asociace cestovních kanceláří ČR proto vždy doporučuje klientům, aby si před nákupem dovolené ověřili organizátora zájezdu, tedy zda se jedná o pojištěnou cestovní kancelář, případně využili pro její zprostředkování cestovní agenturu, která jim nabídne ověřené pojištění cestovní kanceláře.“ Chtivost být za každou cenu u moře se totiž nemusí vyplatit. A nejen proto, že na to nemám a půjčuju si. Ale nechť, ať už pojedete oddechnout si od všech starostí autem, vlakem, letadlem nebo na kole, užijte si bezstarostné chvíle. Snad těch starostí nepřibude, až se vrátíte.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Lidé dovolená cestování Chorvatsko cestovní kanceláře

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy