KOMENTÁŘ: Dovolené zdražují, Čechům to ale nevadí. Sáhnou si hlouběji do kapsy

Už jen několik týdnů zbývá do startu letních dovolených, kdy se dají po Evropě do pohybu desítky milionů lidí, včetně Čechů. Tak si říkám, při sledování výkřiků nejrůznějších politiků, kteří v tuzemsku způsobili ve velkém zdražování snad všeho, co potřebujeme k životu, proč ještě takovou Alenu Schillerovou nebo Andreje Babiše, či Tomia Okamuru nebo nejednoho kandidáta na post prezidenta, nenapadlo vyhlásit stávku kvůli zdražování dovolených. No co, vždyť třeba sama šéfka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková, řekla novinářům ze zpravodajského serveru TN.cz, že „dochází k poměrně k výraznému zdražení (dovolených). V průměru o šest až deset procent.“ Tak proč se ještě nestávkuje? Já chci jet do Chorvatska nebo Turecka za stejné peníze jako před covidem, drahota nedrahota. Vy ne?

Ilustrační fotografie.

Nemá asi právě nyní moc cenu rozebírat důvody, proč se i ceny za chvíle odpočinku u moře během letních školních prázdnin pro většinu tuzemské populace o dost zvýší. Ale jak se říká, opakování matka moudrosti, takže pro připomenutí, navíc snadno dohledatelné i na internetu, je to hlavně kvůli navýšení cen dopravy, dopadům energetické a inflační krize, růstu cen potravin a také kvůli vývoji směnného kurzu české koruny k hlavním světovým měnám. A k tomu všemu se nesmí ještě zapomenout na to připočíst k dražším dovoleným i vyšší pojistku, dodal by jistě nejeden specialista právě na pojištění. Ale co se mi zdálo mnohem zajímavější, než ony důvody růstu cen dovolených, je to, že Češi jsou prý ochotni i přes „drahotu“ sáhnout si hlouběji do kapsy, právě kvůli vyšším cenám dovolených (s trochou jízlivosti by se jistě dalo dodat, že ono jim stejně nakonec nic nezbude, když přece do toho Chorvatska musí jet, protože tam i letos jede soused a co by potom řekl, kdybychom se tam nepotkali, že ano?).

Když už jsme u Chorvatska, podle zjištění ČTK cestuje na dovolenou do Chorvatska podle Chorvatského turistického sdružení až 60 procent Čechů s rodinou. K Jadranu vyráží zhruba 90 procent českých návštěvníků, zhruba dvě třetiny destinaci vyhledávají kvůli přírodě. Loni nejvíce Čechů do Chorvatska dorazilo v červenci. Návštěvníci z České republiky byli loni pátou nejpočetnější zahraniční skupinou v Chorvatsku, přijelo jich 775 tisíc, což bylo meziročně o polovinu více. A podle všeho mají být letos tahle čísla hodně podobná, ne-li vyšší. Částka, kterou prý chtějí obyvatelé České republiky letos za dovolenou nejen v Chorvatsku utratit, se pohybuje okolo 15 500 korun. Jak ale upozorňuje nejeden zpravodajský server, cestovky varují před tím, že očekávané výdaje se ještě mohou zvednout.

I tak podle statistik tuzemských cestovních kanceláří zatím obsadilo stupně vítězů v žebříčku nejprodávanějších dovolenkových destinací na letošní rok trio Řecko, Turecko a Egypt. Už během dubna se mediálním prostorem hnaly citace o tom, že cestovní agentury evidují nárůst zájmu o letní dovolené ve srovnání s loňským rokem ve stovkách procent. A to už je co říct. Jistě, dva roky šetření a odkládání letních cest vinou covidových restrikcí jsou vážným argumentem i v tom, že lidem nevadí ta dovolenková drahota. Je stále nákup dovolené, bez ohledu na cokoli (rozuměj vlastní finanční možnosti) přednější, než třeba zaplatit drahé energie a tvářit se, že na dovolenou musím jet, protože přesto prostě vlak nejede?

Aby bylo jasno, nikomu nezávidím, že dva roky, i třeba kvůli pandemickým opatřením, neviděl mořské řasy v Chorvatsku a nedal si tam v noci před odjezdem domů Lignje pržene. To ne, ale bylo by fajn, kdyby si většinová populace začala uvědomovat priority. Zvláště v době, ve které teď žijeme. Můžete namítnout, že každý dovolenkář, ať už vyrazí do zahraničí nebo do vlastní země, přece pomůže rozhýbat často po covidu dosti zamrzlé podnikání v cestovním ruchu. Je to ano i ne. Raději proto připomenu varování samotné Asociace cestovních kanceláří, které má na svých stránkách: „Asociace cestovních kanceláří ČR proto vždy doporučuje klientům, aby si před nákupem dovolené ověřili organizátora zájezdu, tedy zda se jedná o pojištěnou cestovní kancelář, případně využili pro její zprostředkování cestovní agenturu, která jim nabídne ověřené pojištění cestovní kanceláře.“ Chtivost být za každou cenu u moře se totiž nemusí vyplatit. A nejen proto, že na to nemám a půjčuju si. Ale nechť, ať už pojedete oddechnout si od všech starostí autem, vlakem, letadlem nebo na kole, užijte si bezstarostné chvíle. Snad těch starostí nepřibude, až se vrátíte.

Rusko zaútočilo raketami na nákupní centrum plné lidí

27.06.2022 21:11 Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde dnes ruské střely zasáhly obchodní…

Rusko nezaplatilo úroky ze zahraničních dluhopisů, je v platební…

27.06.2022 16:07 Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli…

Počasí zakončí tropický týden deštěm a bouřkami

27.06.2022 06:30 Ačkoliv má Česko před sebou tropický týden, kdy prakticky každý den mohou teploty překonávat…

Užívání konopí zvyšuje podle OSN tlak na zdravotnické systémy

27.06.2022 09:19 Rostoucí spotřeba konopí vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení ve světě. Ve své nové zprávě to uvádí…

V Bohumíně se srazilo pendolino s lokomotivou, strojvedoucí zemřel

27.06.2022 12:36 Vlak pendolino odjíždějící do Prahy se dnes brzo ráno srazil ve stanici Bohumín na Karvinsku s…

KOMENTÁŘ: V Česku hrozí splasknutí realitní bubliny. Ceny však výrazně…

25.06.2022 11:00 Snad každý člověk ví, že hospodářský cyklus má několik fází, které mohou být různě dlouhé. Definice…

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na…

24.06.2022 00:01 Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že…

Pohonné hmoty jsou v Česku rekordně drahé. Faktorů je vícero

17.06.2022 09:40 Při pohledu na rychle se měnící cenovky na stojanech benzínových pump se může lidem zdát, že „ty…

KOMENTÁŘ: Pomoc domácnostem ohroženým inflací nesmí být „divná“. Nechceme…

08.06.2022 11:20 Definice účetnictví říká, že jde o písemné zaznamenávání informací o hospodářských aktivitách a…

KOMENTÁŘ: Češi za mobily stále platí přemrštěné ceny. Najde konečně ČTÚ…

05.06.2022 14:23 Už nejeden týden svádíme lítý boj se zdražováním. A zatímco na té „celostátní“ úrovni sledujeme…

ROZHOVOR: Všechny doopravdy důležité věci jsou v našich snech, říká…

30.05.2022 12:42 Rudolf Havlík stále známější filmový režisér, scenárista, ale také spisovatel, který už vydal…

KOMENTÁŘ: Zdražování paliv v Česku nepředstavuje tak závažný problém. Proč?

28.05.2022 20:10 Taky vás už v poslední době pořádně štve (dosaďte si třeba i jadrnější sloveso, které bude lépe…

KOMENTÁŘ: Zaměstnanci se do kanceláří v plné míře nevrátí. Nejde jen o…

23.05.2022 18:05 Kdoví, zda se mnou budete souhlasit, ale český pracovní trh je stále „tajuplným ostrovem“.…

KOMENTÁŘ: Česko v září čeká stávka proti chudobě. Půjde v ní o…

20.05.2022 17:55 Letošní září má být horké. A to nikoliv podle posledních modelů superpočítače Aladin, který…

KOMENTÁŘ: Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na…

19.05.2022 21:15 Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí…

Související:

Právě se děje

reklama