KOMENTÁŘ | Jak válka ovlivní ceny bydlení? Ceny energií i Putinova agrese ovlivní statisíce lidí

Meziroční březnový nárůst průměrné ceny za 1 m² bytu ukázal, že nejvíc se ceny z vybraných měst zvýšily v tuzemsku v jihočeské metropoli, Českých Budějovicích. Jenže ani tamní, skoro dvaašedesáti procentní nárůst, v konečném důsledku nedosahuje nominále za jeden metr čtvereční bytu v Praze, který musí zaplatit všichni ti, kteří by si rádi koupili vlastní bydlení. V hlavním městě totiž stojí 1 m² bytu průměrných 126 078 korun.

A ani zde nebyl meziroční nárůst ceny za bydlení vůbec nijak malý. A to měly být ceny realit měly jednou z výrazných položek, aspoň dle odhadů odborníků, které letos mohly nabrat aspoň mírný sestup. Jenže ruská agrese na Ukrajině tuhle položku nejspíš rychle obrátí. A to i přesto, že experti na realitní trh tvrdí, že ten nyní zatím „čeká“ (v cenách) jen na to, co bude dál.

Když si dáte tu práci a budete hledat prostřednictvím online kamaráda Google na internetu nějaké seriózní texty o tom, jaký vliv bude mít válka na nemovitostní trhy, dostanete se k závěrům o tom, že i kvůli tomu, že většina pozemků postižených bombardováním, těžkou technikou a nejrůznějšími válečnými aktivitami, se pravděpodobně stanou neobyvatelnými, což způsobí růst cen. A to v krátkodobém časovém horizontu. Je to proto, že právě rostoucím nedostatkem v bydlení, se zvedá poptávka po něm a ta zvyšuje ceny nemovitostí. Nepříznivá situace i na realitním trhu v jedné zemi se pak navíc může rychle propsat do globální ekonomiky. Dá se proto čekat, že kvůli výše popsanému, se ceny nemovitostí, a to nejen v Česku, posunou v krátkém čase výš. Ale jak je to právě teď?

Tak třeba investiční web společnosti Kurzy.cz uvedl komentář Jana Večerky z BrikAppu, o tom, jak se nyní český realitní trh vyvíjí: „Prvotní reakce z (nemovitostního) trhu (na ruský vpád a zabíjení lidí a ničení na Ukrajině)  je obrovský šok, kdy každý zvažuje, jak pokračovat v připravovaných projektech. Ruská agrese přináší mnoho nejistot na realitní trh. Pro každý realitní projekt je zásadní dlouhodobé finanční plánování. Velká část připravovaných transakcí je ovlivněna nejistotou, kdy nevíme, co tato agrese způsobí z pohledu inflace, úrokových sazeb. Pokud budou dopady pouze krátkodobé, jsem přesvědčen, že realitní trh se velmi rychle zotaví, podobně jako to bylo po šoku z epidemie covidu. V případě, že krize bude dlouhodobá je pravděpodobné, že se následky promítnou do dalšího růstu inflace a s tím spojeného růstu úrokových sazeb. Zvyšující úrokové sazby následně způsobí, že bude nutné řadu nemovitostních projektů odložit, případně přecenit, což může vést k tlaku na snížení nabídkových cen.“

Digitálním zpravodajským prostorem se také šíří zprávy o tom, třeba jak uvedl Hypoindex.cz, že každý druhý dokončený byt v Česku je připojen na zemní plyn. Takže? Problém se zdražováním nemovitostí se kvůli energetickým surovinám týká stovek tisíc lidí, a navíc velmi komplikuje život i do budoucna. Proč? Třeba proto, že v důsledku Putinovy agrese totiž Evropská unie oznámila plán, že chce být na dodávkách zemního plynu z totalitního státu nezávislá už v roce 2027. BTW to je za pět let. Jenom letos by se měla kapacita dovezené fosilní komodity z Ruska snížit dle plánů EU o dvě třetiny. Je tak jasné, že nejen kvůli dalším úpravám těchto nemovitostí s byty ve vytápění a zajištění elektřiny, se budou jejich ceny zvyšovat. A zřejmě ne vůbec málo. Tento vývoj se navíc záhy projeví i v nájemním bydlení.

I když je pravdou, jak konstatoval ve své analýze časopis Forbes, že za loňský rok nejeden z developerů ohlásil rekordní prodeje, nějakého výraznějšího snížení cen se ale koupěchtiví zákazníci nedočkali. A i když se nejeden analytik ještě v průběhu ledna vyjadřoval k realitám v tuzemsku s optimismem ohledně dalšího vývoje cen (ještě těsně před vypuknutím ruské agrese se dokonce zdálo, že ceny realit by letos mohly v Česku mírně klesnout), válka vše otočila.

Nezpochybnitelným faktem tak je, že právě ceny za reality a bydlení se podepisují na rychlosti, jakou se v tuzemsku zvyšuje klíčový makro ukazatel každé ekonomiky, totiž inflace. Za únor dosáhla právě kvůli těmto položkám nejvyšší úrovně od roku 1998. Dramaticky ale zdražuje nejen bydlení, ale i elektřina, plyn, a nově také potraviny. A to za únorová čísla ještě nevidíme plný dopad na vývoj cen, které ovlivní válka na Ukrajině. Jasné je tak i to, že bychom měli opravdu hodně zabrat u kompetentních míst, aby skutečně přitlačili agresivního Vladimira Putina skončit válku a stáhnout výbojná vojska zpátky na ruské základny. Jinak se budou množit nejen mediální titulky o tom, že se NATO, EU a Západ i s USA Putina bojí, ale i ceny v realitách. A dá se čekat, že to si většina lidí moc dlouho líbit nenechá.

Související

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války Komentář

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.
Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války Komentář

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

Více souvisejících

komentář Bydlení válka na Ukrajině Byty

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Aktualizováno 8. května 2025 19:30

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy