KOMENTÁŘ | Jak válka ovlivní ceny bydlení? Ceny energií i Putinova agrese ovlivní statisíce lidí

Meziroční březnový nárůst průměrné ceny za 1 m² bytu ukázal, že nejvíc se ceny z vybraných měst zvýšily v tuzemsku v jihočeské metropoli, Českých Budějovicích. Jenže ani tamní, skoro dvaašedesáti procentní nárůst, v konečném důsledku nedosahuje nominále za jeden metr čtvereční bytu v Praze, který musí zaplatit všichni ti, kteří by si rádi koupili vlastní bydlení. V hlavním městě totiž stojí 1 m² bytu průměrných 126 078 korun.

A ani zde nebyl meziroční nárůst ceny za bydlení vůbec nijak malý. A to měly být ceny realit měly jednou z výrazných položek, aspoň dle odhadů odborníků, které letos mohly nabrat aspoň mírný sestup. Jenže ruská agrese na Ukrajině tuhle položku nejspíš rychle obrátí. A to i přesto, že experti na realitní trh tvrdí, že ten nyní zatím „čeká“ (v cenách) jen na to, co bude dál.

Když si dáte tu práci a budete hledat prostřednictvím online kamaráda Google na internetu nějaké seriózní texty o tom, jaký vliv bude mít válka na nemovitostní trhy, dostanete se k závěrům o tom, že i kvůli tomu, že většina pozemků postižených bombardováním, těžkou technikou a nejrůznějšími válečnými aktivitami, se pravděpodobně stanou neobyvatelnými, což způsobí růst cen. A to v krátkodobém časovém horizontu. Je to proto, že právě rostoucím nedostatkem v bydlení, se zvedá poptávka po něm a ta zvyšuje ceny nemovitostí. Nepříznivá situace i na realitním trhu v jedné zemi se pak navíc může rychle propsat do globální ekonomiky. Dá se proto čekat, že kvůli výše popsanému, se ceny nemovitostí, a to nejen v Česku, posunou v krátkém čase výš. Ale jak je to právě teď?

Tak třeba investiční web společnosti Kurzy.cz uvedl komentář Jana Večerky z BrikAppu, o tom, jak se nyní český realitní trh vyvíjí: „Prvotní reakce z (nemovitostního) trhu (na ruský vpád a zabíjení lidí a ničení na Ukrajině)  je obrovský šok, kdy každý zvažuje, jak pokračovat v připravovaných projektech. Ruská agrese přináší mnoho nejistot na realitní trh. Pro každý realitní projekt je zásadní dlouhodobé finanční plánování. Velká část připravovaných transakcí je ovlivněna nejistotou, kdy nevíme, co tato agrese způsobí z pohledu inflace, úrokových sazeb. Pokud budou dopady pouze krátkodobé, jsem přesvědčen, že realitní trh se velmi rychle zotaví, podobně jako to bylo po šoku z epidemie covidu. V případě, že krize bude dlouhodobá je pravděpodobné, že se následky promítnou do dalšího růstu inflace a s tím spojeného růstu úrokových sazeb. Zvyšující úrokové sazby následně způsobí, že bude nutné řadu nemovitostních projektů odložit, případně přecenit, což může vést k tlaku na snížení nabídkových cen.“

Digitálním zpravodajským prostorem se také šíří zprávy o tom, třeba jak uvedl Hypoindex.cz, že každý druhý dokončený byt v Česku je připojen na zemní plyn. Takže? Problém se zdražováním nemovitostí se kvůli energetickým surovinám týká stovek tisíc lidí, a navíc velmi komplikuje život i do budoucna. Proč? Třeba proto, že v důsledku Putinovy agrese totiž Evropská unie oznámila plán, že chce být na dodávkách zemního plynu z totalitního státu nezávislá už v roce 2027. BTW to je za pět let. Jenom letos by se měla kapacita dovezené fosilní komodity z Ruska snížit dle plánů EU o dvě třetiny. Je tak jasné, že nejen kvůli dalším úpravám těchto nemovitostí s byty ve vytápění a zajištění elektřiny, se budou jejich ceny zvyšovat. A zřejmě ne vůbec málo. Tento vývoj se navíc záhy projeví i v nájemním bydlení.

I když je pravdou, jak konstatoval ve své analýze časopis Forbes, že za loňský rok nejeden z developerů ohlásil rekordní prodeje, nějakého výraznějšího snížení cen se ale koupěchtiví zákazníci nedočkali. A i když se nejeden analytik ještě v průběhu ledna vyjadřoval k realitám v tuzemsku s optimismem ohledně dalšího vývoje cen (ještě těsně před vypuknutím ruské agrese se dokonce zdálo, že ceny realit by letos mohly v Česku mírně klesnout), válka vše otočila.

Nezpochybnitelným faktem tak je, že právě ceny za reality a bydlení se podepisují na rychlosti, jakou se v tuzemsku zvyšuje klíčový makro ukazatel každé ekonomiky, totiž inflace. Za únor dosáhla právě kvůli těmto položkám nejvyšší úrovně od roku 1998. Dramaticky ale zdražuje nejen bydlení, ale i elektřina, plyn, a nově také potraviny. A to za únorová čísla ještě nevidíme plný dopad na vývoj cen, které ovlivní válka na Ukrajině. Jasné je tak i to, že bychom měli opravdu hodně zabrat u kompetentních míst, aby skutečně přitlačili agresivního Vladimira Putina skončit válku a stáhnout výbojná vojska zpátky na ruské základny. Jinak se budou množit nejen mediální titulky o tom, že se NATO, EU a Západ i s USA Putina bojí, ale i ceny v realitách. A dá se čekat, že to si většina lidí moc dlouho líbit nenechá.

Související

Dezinformace, fake news, ilustrační foto Komentář

Za hranicí absurdity. Dezinformátoři už zneužili i povodně

Antisystémový a dezinformační obsah během povodní škodí práci záchranářů a hasičů. Šiřitelé konspiračních teorií, nepravdivých a zavádějících informací využili strachu napříč českými občany, aby opět zaseli nenávist vůči vládě a státním institucím.

Více souvisejících

komentář Bydlení válka na Ukrajině Byty

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Po povodních je pod vodou 35 obcí. Rakušan jim slíbil pomoc s volbami

Ministerstvo vnitra aktivně spolupracuje se starosty a hledá řešení neobvyklých podmínek v zaplavených oblastech. Poskytuje jim konkrétní podporu, aby zajistili nadcházející volby. Ministr vnitra Vít Rakušan ve Sněmovně zdůraznil, že stát pomůže s tím, co obce nebudou schopny zvládnout samy. 

včera

Petr Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi potrvá roky, prohlásil Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi bude podle prezidenta Petra Pavla trvat měsíce až roky, a vláda by měla výrazně podpořit starosty, nejen finančně, ale i v souvislosti s blížícími se volbami, které proběhnou o nadcházejícím víkendu. Prezident to uvedl po návštěvě severní Moravy a Slezska, kde si prohlédl škody způsobené povodněmi v Bohumíně, Opavě, Krnově, Mikulovicích a Jeseníku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

důchody

Důchody se od příštího roku zvýší. Poroste i minimální mzda, zavede se jedna superdávka

Vláda dnes na základě příslušných statistických údajů schválila řádnou valorizaci důchodů pro příští rok. Od ledna 2025 se tedy zvýší všechny důchody, tedy nejen starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Průměrný starobní důchod se zvýší o 358 Kč a dosáhne tak hodnoty 21 080 Kč. Současně platí, že za posledních 10 let důchody vzrostly o 18 % více než inflace.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael stanovil nový cíl válečného tažení v Pásmu Gazy

Izrael rozšířil své válečné cíle v Pásmu Gazy o zajištění návratu obyvatel do obcí na severu Izraele, které byly evakuovány kvůli útokům libanonského radikálního hnutí Hizballáh. O tomto kroku informovala kancelář izraelského premiéra, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Putin nařídil armádě, aby byla druhou největší na světě

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil navýšení počtu vojáků v ruských ozbrojených silách o 180 000, čímž jejich celkový počet dosáhne 1,5 milionu. Příslušný dekret, zveřejněný na oficiálních stránkách, vstoupí v platnost 1. prosince. Uvedla to agentura Reuters s tím, že Putin chce mít po Číně druhou největší armádu na světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy