KOMENTÁŘ | Krize otestovaly povahu Čechů. Jací jsme po ekonomické stránce?

Kdo by si to byl pomyslel, že ještě všichni budeme rádi za nějaké zprávy o tom, jak a kde se na našem chování podepsala léta s pandemií covidu, že? Mezi těmi zprávami, které snad proto stojí opravdu za připomenutí, a nejenom proto, že se podle nich mohou do budoucna stavět výrazně lepší vládní, politická a já nevím ještě jaká rozhodnutí, protože mají dopady i do dnešního dění, jsou třeba tyhle: Češi umí i přes omezení a lockdowny hodně šetřit, i když třeba kvůli tomu musí přestat chodit do restaurací. Nebo: Služby v tuzemsku zdražily kvůli dopadům pandemie až o patnáct procent.

Je sice jasné, že po agresívním válečném běsnění ruské vojenské mašinérie na Ukrajině, tu můžeme mít novinové titulky s ještě většími čísly zdražování a zvyšování cen, ale naštěstí se ukazuje, že třeba vývoj cen energií jde v poslední době dost na truc a proti záměrům válečného zločince, jak jej nazval americký prezident Joe Biden, v čele Ruska, Vladimira Putina.

Vyřčeno to bylo jasně: „V boji proti šíření coronaviru vláda od 14. března 2020 poprvé zakázala přítomnost veřejnosti v provozovnách služeb. Následně v posledních dvou letech provoz služeb několikrát znovu zakázala nebo omezila.“ A i kvůli tomu šly služby za poslední rok o deset až 15 procent výš, v závislosti a kategorii a lokalitě. Z analýzy portálu Slevovat, která k citovaným závěrům dospěla, vyplývá, že covid a často situaci neodpovídající vládní opatření zvýšila ve službách nejvíce ceny v oboru stravování, ale i v péči o tělo a zážitků. V případě ubytování se dlouho držely ceny na nižších hodnotách než v předchozích letech, provozovatelům ubytovacích provozů chyběli hosté ze zahraničí, rána v podobě zdražení pak přišla se zimní sezonou a rozvolněním. Díky vysoké obsazenosti zejména v horských oblastech tak ale mají hoteliéři šanci alespoň částečně dohnat ztráty z předešlého období.

I Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) nemá z éry pandemických let příliš dobré zkušenosti. Češi si totiž podle ní za dobu coronaviru doslova odvykli chodit do restaurací na obědy. Problém je ale to, že tržby za ně pokrývaly, jak uvedla AMSP také pro dříve v tomto textu zmiňovaný server, fixní náklady provozovatelů restaurací. Navíc se do nízké návštěvnosti v pohostinství propisuje stále víc i vlna zdražování surovin, energií a navyšování mezd. A to proto, že tohle všechno logicky navyšuje ceny jídel a pití. Je to jako začarovaný kruh, ze kterého se nedá vystoupit. A hodně velkou neznámou je to, o kolik se statistiky zdražování a inflace kvůli válce na Ukrajině ještě dále zvednou.

A tak snad moc dobrou zprávou může být to, jak zjistil průzkum nebankovní společnosti Cofidis, citovaný serverem EuroZprávy.cz, že většině Čechů se daří v tomto roce plnit předsevzetí šetřit pod vlivem prudkého zdražení energií a současné rychle rostoucí inflace. Hlídají si nejvíce útraty za vodu, energie i výdaje za jídlo, rezervy ovšem máme v útratách za dopravu. Zmiňovaná zpráva říká, že nejúsporněji se Češi chovají při spotřebě vody, čisté svědomí má v této oblasti 87 procent lidí. A daří se nám šetřit i v energiích. Z průzkumu Cofidisu na vzorku necelých pěti set třiceti lidí vyplývá, že asi 83 procent Čechů šetří na vytápění a 81 procent na elektrické energii, ať už prostřednictvím energeticky nenáročných spotřebičů, využíváním úsporných žárovek a dalších úsporných opatření. Tohle nejsou vůbec špatné zprávy. Doufám, laskaví čtenáři, že i vy věříte spolu se mnou, že ti lidé opravdu nemrznou doma kvůli tomu, že se ceny energií od podzimu loňského roku několikanásobně zvedly.

Ze stejně dobrého „ranku“ je i zpráva o tom, i když zatím s minimálními dopady pro konečné maloobchodní zákazníky, že cena zemního plynu (pro dubnové vypořádání) oslabuje. Křivka sice, jak říkají analytici, vykazuje velkou volatilitu (tedy pohyb nahoru a dolů) a to kvůli bezprecedentní ruské Putinově agresi a válečným zločinům na Ukrajině, proto cenám stále vládne nejistota. Navíc, jak upozorňuje řada analytiků, se levnější ceny zemního plynu výrazně nepropisují do konečných faktur klientům. A Ruskem prodlužovaná válka může s cenami nejen energií ještě výrazně zahýbat. Věřme proto, že i když máme dle zjištění průzkumu společnosti Cofidis jako Češi největší rezervy v šetření v dopravě, neboť více než desetina respondentů tvrdí, že na ní vůbec nešetří a o alternativách běžného ježdění autem se nezajímá, nebudou pak silnice kvůli vysokým cenám nejen paliv luxusem, který si nebudeme moci dovolit. Snad tento černý scénář nenajde v realitě svou odezvu.

Související

NATO Komentář

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu

Severoatlantická aliance mluví o kolektivní obraně, ale východní křídlo zůstává na všechno samo. Polsko, Finsko a pobaltské státy čelí přímé hrozbě z Ruska, investují, budují zábrany, odolávají hybridním útokům – a přesto slyší, že to nestačí. Společný rozpočet přitom pokrývá sotva jedno procento výdajů. Je čas přestat jen mluvit o solidaritě a konečně sdílet odpovědnost i prostředky.
Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně Komentář

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

Více souvisejících

komentář češi Lidé

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

včera

Netanjahu míří do Bílého domu. Dohoda o příměří v Gaze je blízko, zásluhy chce převzít Trump

Americký prezident Donald Trump se ve Washingtonu sejde s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, aby jednali o příměří v Pásmu Gazy, normalizaci vztahů s arabskými státy a řešení napětí s Íránem. Schůzka přichází krátce po izraelských útocích na Írán a očekává se, že Trump se ujme role hlavního garanta případné dohody.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy