Společenská nálada v tuzemsku nebyla kvůli šíření viru SARS-CoV-2 za poslední více jak dva roky nijak zvlášť výborná. Nebyla nouze i o novinové titulky, jak se kvůli existenci nebo neexistenci samotné nákazy rozkližují vztahy v rodinách, mezi přáteli nebo kolegy. Jenže, proč vlastně?
Současné průzkumy veřejného mínění, třeba o spokojenosti Čechů, výhledu na rok 2022 nebo o příjmech domácností, nedopadají vůbec špatně. Není to všechno spíše důvodem mít dobrou náladu? Vždyť všechny zmíněné ukazatele jsou možná lepším výsledkem, než jsme čekali. A to i přes všechny ty lockdowny, uzavírání firem kvůli nedostatku zákazníků a poptávky po jejich výrobcích a službách, distanční výuku ve školách, atd..
No, posuďte sami. Během ledna 2022 jsme vydali zprávu o tom, že si domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2020 dosáhla 220 100 korun. Oproti roku 2019 se tak zvedla přibližně o 10 300 korun.
Lidí v příjmové chudobě ubylo zhruba o 100 tisíc. Bylo jich tak celkem kolem 900 tisíc. Že ty rychle rostoucí výplaty státních zaměstnanců za Babišovy vlády sice lidem mohly přidat na náladě, ale způsobily v českém eráru pořádnou paseku. O tom není potřeba dlouze mluvit, psali jsme o tom.
A právě proto není zřejmě divu, že nadpoloviční většina lidí na začátku letošního ledna měla za to, že rok 2022 bude „optimistický“. Uvedla to agentura Median v exkluzivním průzkumu pro Český rozhlas. Zmiňovaný web dále napsal, že třetina lidí v Česku očekává, že pro ně nový rok bude horší než ten loňský. Oproti letům před pandemií koronaviru stoupl počet lidí s negativními očekáváními o polovinu.
Nejvíce se lidé v novém roce obávají vysoké inflace a znehodnocení peněz. Když se ale soustředíme jen na ty „peníze“, tak nejenom státní zaměstnanci mohou být ale spokojeni. Firmy totiž letos plánují získávat nové lidi pro rozšiřování výroby a poskytování služeb růstem mezd. S chutí si přečtěte proč.
Otázkou tak zůstává, proč nemají Češi tak úplně dobrou náladu. Třeba web televizní stanice Prima doslova uvedl, že: „Češi ztrácejí naději, pouze čtvrtina z nich věří v lepší časy.“ Silným motivem proto, abychom si četli podobné titulky je s největší pravděpodobností přetrvávající pandemie covidu. Ztěžuje nejen normální chod domácností a fungování společnosti, ale omezuje i společenský život.
Agentura CVVM, která za zmíněnými výsledky o náladě společnosti stojí, dále uvedla, že Češi jsou výrazně pesimističtější, než byli ještě třeba v červnu 2021. Ano, týká se to šíření covidu, jenže sami uznáte, že když jsem „naštvanej“ asi úplně nedokážu oddělit své emoce spojené s covidem od dalších pocitů. Jednoduše ‒ zlá nálada se šíří dál.
Nutno ale říct, bez ohledu na politiku, ekonomiku nebo další záležitosti, že špatná nálada, způsobená hlavně covidem, není jen v Česku. Například skupina nizozemských výzkumníků, která od roku 2016 studuje vývoj prosociálního chování u mladých lidí v Evropě uvedla, že míra napětí právě kvůli šíření nenáviděného viru se rychle zvyšuje, zatímco míra odolnosti klesá. A že to není problém jenom mladých, potvrzuje i dokument Evropského parlamentu.
Možná, že ale brzy přijde nějaký impuls, který náladu nejen v české společnosti, pozvedne. A takovým impulsem mohou být třeba Olympijské hry v Pekingu. Uvidíme, jak se po výkonech sportovního světa změní nálada ve společnostech. Držme si všichni kvůli tomu palce, aby to vyšlo.
Související

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve
komentář , peníze , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Lidé
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
před 1 hodinou

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
před 1 hodinou

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
před 2 hodinami

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
před 3 hodinami

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
před 3 hodinami

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
před 4 hodinami

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
před 5 hodinami

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
před 5 hodinami

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
před 6 hodinami

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
před 7 hodinami

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
před 7 hodinami

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
před 8 hodinami

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
před 10 hodinami

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
před 10 hodinami

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
před 11 hodinami

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
před 12 hodinami

Počasí o víkendu: Očekává se déšť, hrozí i další bouřky
včera

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
včera

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
včera
„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.
Zdroj: Libor Novák