Smog nepolevuje. Špatně se dýchá lidem ve Slezsku, na Olomoucku a Zlínsku

Kvalita ovzduší v Olomouckém kraji se za 24 hodin od vyhlášení smogové situace nezlepšila a hlavně na Přerovsku hodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší ve srovnání s úterním ránem ještě více vzrostly. Nejvyšší jsou dnes ráno v Hranicích, kde přístroje zaznamenaly hodinovou koncentraci smogu 205 mikrogramů na metr krychlový vzduchu, denní limit je přitom 50 mikrogramů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Hodinová koncentrace polétavého prachu je dnes ráno v Hranicích o 76 mikrogramů vyšší než v úterý, kdy činila 130 mikrogramů na metr krychlový. V noci se vyšplhala až na 275 mikrogramů. Průměrná denní koncentrace prachu v Hranicích ale za 24 hodin mírně klesla z úterních 150 mikrogramů na 146 mikrogramů, což je stále zhruba trojnásobek limitu.

Špatně se dýchá také lidem v Přerově, kde se hodinová koncentrace smogu ve srovnání s úterním ránem zvýšila o 34 mikrogramů na 149 mikrogramů. Denní hodnota polétavého prachu se v Přerově snížila ze 115 na 110 mikrogramů. Dvojnásobně tak překračuje normu 50 mikrogramů.

V Olomouci klesla hodinová koncentrace prachu z úterních 136 mikrogramů na 83 mikrogramů. Průměrná denní koncentrace se ovšem zvýšila za 102 mikrogramů na 111 mikrogramů. Podobný vývoj má kvalita ovzduší také v Prostějově. Ráno tam byla zaznamenána hodinová koncentrace polétavého prachu 97 mikrogramů a denní průměr činil 105 mikrogramů.

Nejméně prachu v ovzduší je tradičně v hornaté severní části Olomouckého kraje. Například v Jeseníku je dnes ráno hodinová koncentrace prachu osm mikrogramů na metr krychlový.

Smogovou situaci meteorologové v Olomouckém kraji vyhlásili v noci z pondělí na úterý. Čtyřiadvacetihodinový limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl překročen více než dvojnásobně v Olomouci, Hranicích a Bělotíně na Přerovsku, v Přerově i Prostějově.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic překročil dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin se nepředpokládá jeho pokles.

V Přerově na situaci zareagovala přerovská radnice, která v úterý ráno rozeslala lidem SMS zprávy, že je vyhlášena smogová situace. Město řidiče žádá, aby omezili jízdu autem a zavedlo bezplatnou městskou autobusovou dopravu.

Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku nebo pouze krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z aut, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách.

V Moravskoslezském kraji zůstávají zhoršené rozptylové podmínky

Na všech stanicích zůstává překonán imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Také podle hodinových koncentrací je situace v celém kraji hodnocena jako špatná, což znamená, že se naměřené hodnoty pohybují v rozmezí od 90 do 180 mikrogramů na metr krychlový, někde je označena i jako velmi špatná a hodnoty tam jsou ještě vyšší. Jedná se například o stanice v Třinci na Frýdecko-Místecku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V kraji tak zůstává v platnosti vyhlášená regulace pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko včetně Třinecko. Podniky na tomto území musí dodržovat regulační opatření. Omezují se v nich třeba prašné činnosti nebo odkládají opravy. Pro zbytek území je platná smogová situace, tedy stav předcházející regulaci.

Kvalitu ovzduší ale neovlivňuje jen průmysl, problematické jsou také lokální topeniště. V kraji už několik let funguje projekt takzvaných kotlíkových dotací, které mají lidem umožnit obměnit neekologické kotle za šetrnější k životnímu prostředí. Právě v topné sezoně jsou totiž problémy se smogem největší. Vliv má ale i doprava a také poloha kraje blízko Polska, kde nejsou tak přísné ekologické limity.

"Rozptylové podmínky budou i nadále většinou mírně nepříznivé až nepříznivé. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat výrazně nad hodnotou stanoveného imisního limitu," uvedli meteorologové.

Ve Zlínském kraji platí už třetím dnem smogová situace

Podle ČHMÚ překračují čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na všech šesti sledovaných stanicích imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový, na pěti z nich více než dvojnásobně. Ve srovnání s úterkem se však rozptylové podmínky v kraji mírně zlepšily.

Nejhorší situace je aktuálně ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší dosáhla dnes v 8:00 hodnoty 120,4 mikrogramu na metr krychlový.

V Uherském Hradišti činila ve stejný čas 116,7 mikrogramu, na Kvítkové ulici ve Zlíně 115,9 mikrogramu, v Otrokovicích na Zlínsku 109,7 mikrogramu, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 104,5 mikrogramu a v Kroměříži - Těšnovicích 98,3 mikrogramu. Rozptylové podmínky ve Zlínském kraji se začaly rapidně zhoršovat už o uplynulém víkendu, v posledních hodinách se však na většině stanic mírně zlepšují.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

Smog Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Počasí Zlínský kraj

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

včera

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

včera

včera

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy