Čeká Česko tragické léto? Kvůli koronaviru se zapomíná na vážný problém s počasím

Čeští zemědělci hledí s obavami do dalších dnů a týdnů, neboť situace se suchem v půdě je prakticky stejná jako před rokem. Ve výhledu tvůrci projektu InterSucho s ohledem na předpověď počasí beze srážek předpokládají, že sucho se bude rychle rozšiřovat.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Scénář zatím vypadá velmi podobně jako loňský, když v dubnu v podstatě nepršelo a úrodu zachránily částečně až květnové intenzivní deště, vyplývá z údajů na portálu InterSucho. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že v některých menších řekách je jen desetina vody proti obvyklého stavu, pitné vody by ale mělo být dost.

Míru sucha vědci určují jako aktuální poměr nasycenosti půdy vodou do jednoho metru v poměru k průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010. Intersucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu. Pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

Situace je v porovnání s loňskem nyní stejná. Sníženou úroveň půdní vláhy vědci evidují na 27 procentech území, loni to bylo na 34 procentech. Počínající sucho lze nyní sledovat na 32 procentech, loni to bylo na 27 procentech. Vyšší stupně sucha letos zasahují již 19 procent území, loni to bylo jen o procentní bod méně. Podle prognóz už by se mělo sucho k 9. dubnu rozšířit na 90 procent území.

Nyní je nejhorší situace v Libereckém kraji a Orlických horách, sucho se projevuje i v Jeseníkách, tedy v oblastech, kde běžně v tomto období odtával sníh. Letos však byl v podstatě jen v nejvyšších polohách. Již dlouho je velké sucho v území na severozápad od Českých Budějovic a také v Třeboňské pánvi. Sucho se začíná rozšiřovat i v Beskydech a Krušnohoří či ve větší části Vysočiny. Naopak bez výraznějšího sucha jsou zatím jižní Morava či střední Čechy a celé Polabí, kde už v této době sníh nebýval ani minulé zimy.

"Procházíme momentálně další sušší periodou, kdy minulý týden prakticky nepršelo a ani v dalších deseti dnech významné srážkové úhrny nečekáme. Spíše čekáme naopak slunečné a postupně teplé počasí. Bohužel pro zemědělce a ovocnáře jsou nepříjemné i noční teploty, které klesají pod bod mrazu," uvádí komentář tvůrců portálu k aktuální situaci.

Podle serveru InterSucho se ale nehledá s optimismem ani do vzdálenější budoucnosti. "Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by teploty měly být v následujících 4 týdnech nadprůměrné, třetí a čtvrtý týden by měl být spíše už průměrný. Srážkově by v ČR měly být toto období průměrné. Do začátku května je cca 20% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdního profilu na většině území nejprodukčnějších regionů (tj. řepařské a kukuřičné oblasti) Čech," uvedli experti.

"Deficit v části střední Moravy, severních Čech a v oblasti mezi středem Čech a Poohřím a také v některých regionech jižních Čech a jižní Moravy přetrvá s velkou pravděpodobností do konce května. Do poloviny července pak je jen přibližně 30-50% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy v již jmenovaných regionech a pro některé lokality čekáme přetrvávání deficitu až do září letošního roku," dodali.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na léto: Na kdy si naplánovat dovolenou?

06.06.2020 15:11 Aktualizováno Letošní léto bude po vzoru těch nedávných bohaté na vysoké teploty a výjimkou nebudou ani tropické…

Část Česka zasáhnou silné bouřky, stoupnou hladiny řek

06.06.2020 11:41 Zejména východní část země zasáhnou dnes a v neděli silné bouřky. Doprovázet je budou intenzivní…

Předpověď počasí na příští týden: Ženou se deště, s teplem to bude horší

05.06.2020 22:24 Aktualizováno Příští týden si Česko od teplého počasí odpočne. Teploty během dne zpočátku nevystoupají nad 20…

Květen byl v Česku podle meteorologů silně podnormální

05.06.2020 17:18 Letošní květen v Česku byl s průměrnou teplotou 10,9 stupně Celsia výrazně studenější než obvykle.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy