Dramatická noc v Česku: Řeky nebezpečně stoupaly, situace se již uklidňuje

Hladina řeky Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku dnes před 15:00 klesla ze třetího na druhý povodňový stupeň. Na třetí stupeň se dostala před polednem. Orlice v Týništi nad Orlicí dnes v 10:00 klesla ze třetího na druhý povodňový stupeň, na které se při setrvalém stavu držela i dnes odpoledne. Hladina Kněžné v Rychnově nad Kněžnou v 15:00 klesla pod hranici prvního povodňového stupně, vyplývá z dat Povodí Labe. Hladiny řek zvedly silné deště v noci na pondělí a v pondělí.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

V noci na dnešek a ani dnes v Královéhradeckém kraji nepršelo. "Průtoky v horních částech zasažených vodních toků jsou již na poklesu. Na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí byl krátkodobě dosažen třetí stupeň povodňové aktivity a právě zde probíhá kulminace," uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Hladina Tiché Orlice v Čermné nad Orlicí byla ráno na 280 centimetrech. Hranice třetího stupně je 310 centimetrů, kterou řeka přesáhla nejvýše o tři centimetry. Dnes v 15:00 byla hladina na 307 centimetrech.

Odhadované škody na obecním majetku na Rychnovsku po pondělních záplavách budou v milionech korun. Na krajském majetku voda poničila silnici mezi Borohrádkem a Čermnou nad Orlicí, řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Škody však podle něj nebudou tak velké jako při záplavách 18. června. Tehdy na Rychnovsku voda z přívalových dešťů na obecním majetku nadělala škody asi za 17 milionů korun.

Hasiči v Královéhradeckém kraji v pondělí zasahovali u několika desítek událostí, především na Rychnovsku. Nejčastěji šlo o čerpání vody ze sklepů, odstranění spadlých stromů nebo rozvoz pytlů s pískem. Vodu hasiči čerpali ze sklepů či garáží v Černíkovicích, Vamberku, Rychnově nad Kněžnou - Lipovce, Dlouhé Vsi, Rovni, Česticích, Lupenici, Kvasinách, Doudlebech nad Orlicí.

Po pondělních vydatných deštích již hladiny většiny vodních toků v Pardubickém kraji opadly. Na druhém stupni povodňové aktivity zůstávají ještě Chrudimka v Nemošicích a Novohradka v Úhřeticích. První nejnižší stupeň platí na Loučné v Cerekvici nad Loučnou a v Dašicích a Chrudimce v Přemilově.

V pondělí voda zaplavila Dolní Roveň a Dolní Ředice na Pardubicku. Vnikla do suterénů domů a zahrad. V místních částech Luže Bělá a Radim se vylil Anenský potok, silnice musela být uzavřena, voda vyplavila některé sklepy, garáže a zahrady. Novohradka v Luži se již z nejvyššího třetího stupně vrátila k obvyklému stavu.

Podle podniku Povodí Labe bude dnes úroveň většiny vodních toků dále klesat. K vzestupu průtoku bude dopoledne docházet ještě na dolní Chrudimce a Tiché Orlici. Zvyšovat se bude i hladina Labe, neměla by však převýšit první povodňový stupeň.

Hladina řeky Svratky dnes dopoledne klesla z druhého na první povodňový stupeň i v Dalečíně na Ždársku. Voda z pondělních dešťů opadává i v jiných tocích v Kraji Vysočina. První povodňový stupeň, bdělost, platil kolem dnešního poledne včetně Dalečína na deseti měřicích stanicích. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V Dalečíně se hladina Svratky kvůli vydatnému dešti v pondělí zvýšila o víc než metr. Z 86 centimetrů se od rána do večerních hodin dostala až na 195 centimetrů. Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, tam skončil asi dvě hodiny po půlnoci. Před dnešním polednem byla hladina řeky v Dalečíně podle ČHMÚ na 145 centimetrech.

"Přečkali jsme to bez problémů, beze škod. Akorát se to trochu hlídalo, v nějakých sklepech byla nachystaná čerpadla," řekl dnes ČTK Pavel Kadlec, starosta Dalečína s 640 obyvateli.

K třetímu povodňovému stupni dosahovala v pondělí k večeru Svratka také v Borovnici. Hladina řeky pak klesala. Druhý povodňový stupeň tam přestal platit dnes v 06:30. Dnes ráno se ještě chvílemi dostávala na druhý povodňový stupeň Želivka v obci Želiv na Pelhřimovsku, i tam už platí první stupeň.

První stupeň povodňové aktivity kromě Svratky a Želivky dnes v poledne ještě platil na Sázavě v Chlístově a ve Světlé nad Sázavou, na Šlapance u Havlíčkova Brodu, na Řečici, na řece Jihlavě v Ptáčově a na řece Oslavě na Ždársku.

Na Vysočině dnes bude podle ČHMÚ skoro jasno až polojasno. Nejvyšší odpolední teploty budou mezi 21 až 24 stupni Celsia.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplé počasí si příští týden vezme pauzu. Brzy se ale vrátí

04.07.2020 21:55 Aktualizováno Příští týden si Česko od veder odpočne. Teploty místy během dne klesnou i pod 20 stupňů. Na konci…

Předpověď na noc a sobotu 4. července

03.07.2020 13:07 Od jihozápadu bude zasahovat do střední Evropy výběžek vyššího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi…

Předpověď počasí na prodloužený víkend: Vyplatí se odjet na dovolenou?

02.07.2020 22:10 Aktualizováno Následující víkend bude prodloužený, a vzhledem ke státnímu svátku jej možná řada Čechů využije k…

Předpověď na noc a pátek 3. července

02.07.2020 13:45 Za studenou frontou se k nám od západu rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy