V Krkonoších mohou padat laviny z mokrého sněhu, platí 2. stupeň nebezpečí

V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Na hřebenech hor je kolem půl metru sněhu, teploty nad nulou a prší. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu, uvedla dnes ráno na webu Horská služba Krkonoše. Druhý stupeň v Krkonoších vyhlásila 5. ledna a od té doby platí.

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

"Na ledovou krustu napadlo za poslední sněžení přibližně 20 centimetrů nového sněhu. Sníh padal za působení silného, zpočátku jihozápadního, později severozápadního, větru. Na závětrných svazích a žlabech je ho uloženo větší množství," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, zejména na strmých svazích. Horská služba samovolné uvolnění velkých lavin nepředpokládá. "V současné době jsou teploty nad nulou i na hřebenech hor a srážky jsou dešťové. Sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé," uvedl ráno Dlouhý.

Podle něj se dají očekávat laviny menších a ojediněle středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. "Tendence lavinového nebezpečí je klesající," dodal Dlouhý.

Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba v současné zimní sezoně poprvé v pondělí 16. prosince. První stupeň lavinového nebezpečí platí v Jeseníkách a na polské straně Krkonoš.

U hřebenové Luční boudy bylo ráno zataženo, déšť, mlha, dva stupně nad nulou a 48 centimetrů sněhu. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Lanovku tvoří dva úseky, z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a z Růžové hory na Sněžku. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Situace se může změnit, aktuální informace o provozu jsou na webu lanové dráhy.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí do začátku prázdnin: Kdy nás čekají největší vedra?

16.06.2021 22:05 Aktualizováno Tento týden bude v Česku panovat tropické počasí, nejtepleji má být v sobotu, kdy teploměr může…

Tropické počasí vystřídá teplotní propad, ukazuje předpověď

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Už tento týden se Česko dočká prvních letošních tropů. Třicítky ale vydrží jen pár dní, pak se…

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama