V Krkonoších mohou padat laviny z mokrého sněhu, platí 2. stupeň nebezpečí

V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Na hřebenech hor je kolem půl metru sněhu, teploty nad nulou a prší. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu, uvedla dnes ráno na webu Horská služba Krkonoše. Druhý stupeň v Krkonoších vyhlásila 5. ledna a od té doby platí.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

"Na ledovou krustu napadlo za poslední sněžení přibližně 20 centimetrů nového sněhu. Sníh padal za působení silného, zpočátku jihozápadního, později severozápadního, větru. Na závětrných svazích a žlabech je ho uloženo větší množství," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, zejména na strmých svazích. Horská služba samovolné uvolnění velkých lavin nepředpokládá. "V současné době jsou teploty nad nulou i na hřebenech hor a srážky jsou dešťové. Sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé," uvedl ráno Dlouhý.

Podle něj se dají očekávat laviny menších a ojediněle středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. "Tendence lavinového nebezpečí je klesající," dodal Dlouhý.

Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba v současné zimní sezoně poprvé v pondělí 16. prosince. První stupeň lavinového nebezpečí platí v Jeseníkách a na polské straně Krkonoš.

U hřebenové Luční boudy bylo ráno zataženo, déšť, mlha, dva stupně nad nulou a 48 centimetrů sněhu. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Lanovku tvoří dva úseky, z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a z Růžové hory na Sněžku. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Situace se může změnit, aktuální informace o provozu jsou na webu lanové dráhy.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krkonoše opět zasáhla vichřice, horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz

18.02.2020 09:31 Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Lanovka může jezdit do rychlosti…

Předpověď na noc a středu 19. února

18.02.2020 09:06 V západním proudění bude přes střední Evropu postupovat okluzní fronta, informuje portal.chmi.cz.

Na Česko se ženou deště. Počasí přinese další sněžení

18.02.2020 08:28 Česko zasáhnou v příštích dnech přeháňky a deště. Místy meteorologové předpovídají sněžení, zejména…

Počasí přinese mimořádné teploty. V březnu přijde zásadní změna

17.02.2020 22:03 Aktualizováno I zbytek února bude mimořádně teplý, tento týden bude až 15 stupňů nad nulou. Až v březnu se asi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama