Varování meteorologů: Tady hrozí extrémní nebezpečí záplav

Na Chrudimsku, Pardubicku a v okolí Moravské Třebové na Svitavsku hrozí v nadcházejících hodinách extrémní nebezpečí záplav. Důvodem je dosažení nejvyššího, třetího stupně povodňové aktivity v povodí Novohradky a dolní Chrudimky nebo na Třebůvce. Stejně vysoké riziko je nově na Vysočině v oblasti Nového Města na Moravě, hrozí tam rozlití Svratky v Borovnici.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Informoval o tom dnes odpoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vzhledem ke srážkám se podle něj zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory. Dosáhnout mohou až na druhý povodňový stupeň, na menších může být krátkodobě překročena i hranice stavu ohrožení.

Upozornění na nejvyšší nebezpečí povodní platí pro Pardubicko do úterního poledne a pro Chrudimsko do dnešního pozdního odpoledne. V případě okolí Moravské Třebové je stejně jako u Nového Města na Moravě v platnosti do dnešního podvečera. Podle meteorologů voda může zatopit níže položená místa a silnice, v podmáčených oblastech hrozí také pády stromů.

Z břehů se může vlivem deště vylévat do úterního poledne také voda z řek na severu Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje a na jihu Pardubického kraje a východě Vysočiny.

Kvůli doznívajícím srážkám se na první, případně druhý povodňový stupeň dostanou i řeky odvodňující východ Šumavy a Novohradské hory, uvedli meteorologové. Ve východní části Česka má podle nich vydatně pršet do dnešního odpoledne, později odpoledne by měl déšť od západu ustávat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko zasáhly silné bouřky. Voda zaplavila i koleje

14.08.2020 20:01 Aktualizováno Silné bouřky, které odpoledne zasáhly část Česka, komplikovaly dopravu hlavně na železnici a…

Předpověď na noc a sobotu 15. srpna

14.08.2020 14:23 Nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazné pole nižšího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi.cz.

Silné bouřky přinesou do Česka ochlazení. Tropické počasí si vezme pauzu

14.08.2020 08:15 Počínaje dneškem se v Česku začne ochlazovat. Odpoledne Česko čekají místy silné bouřky, v dalších…

Mírné ochlazení vystřídají další tropy, ukazuje předpověď počasí

13.08.2020 22:08 Aktualizováno O víkendu čeká Česko mírné ochlazení, zkraje příštího týdne se ale opět vrátí tropy. Teploty budou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama