Varování meteorologů: Tady hrozí extrémní nebezpečí záplav

Na Chrudimsku, Pardubicku a v okolí Moravské Třebové na Svitavsku hrozí v nadcházejících hodinách extrémní nebezpečí záplav. Důvodem je dosažení nejvyššího, třetího stupně povodňové aktivity v povodí Novohradky a dolní Chrudimky nebo na Třebůvce. Stejně vysoké riziko je nově na Vysočině v oblasti Nového Města na Moravě, hrozí tam rozlití Svratky v Borovnici.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Informoval o tom dnes odpoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vzhledem ke srážkám se podle něj zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory. Dosáhnout mohou až na druhý povodňový stupeň, na menších může být krátkodobě překročena i hranice stavu ohrožení.

Upozornění na nejvyšší nebezpečí povodní platí pro Pardubicko do úterního poledne a pro Chrudimsko do dnešního pozdního odpoledne. V případě okolí Moravské Třebové je stejně jako u Nového Města na Moravě v platnosti do dnešního podvečera. Podle meteorologů voda může zatopit níže položená místa a silnice, v podmáčených oblastech hrozí také pády stromů.

Z břehů se může vlivem deště vylévat do úterního poledne také voda z řek na severu Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje a na jihu Pardubického kraje a východě Vysočiny.

Kvůli doznívajícím srážkám se na první, případně druhý povodňový stupeň dostanou i řeky odvodňující východ Šumavy a Novohradské hory, uvedli meteorologové. Ve východní části Česka má podle nich vydatně pršet do dnešního odpoledne, později odpoledne by měl déšť od západu ustávat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příští týden se ochladí. Teploty spadnou i pod 20 stupňů, ukazuje…

12.07.2020 20:14 Aktualizováno Česko se s tropickými teplotami minimálně na týden rozloučí. Předpověď počasí ukazuje, že žhavý…

Předpověď na noc a pondělí 13. července

12.07.2020 11:40 Od západu postoupí do střední Evropy oblast vyššího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi.cz.

Meteorologové s horkým létem nepočítají. Bude chladné počasí, dovolené…

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Do poloviny srpna se budou v Česku střídat chladnější a teplejší období, což je pro středoevropské…

Letošní červen se nevydařil. V Klementinu byl nejchladnější za pět let

11.07.2020 16:52 Letošní červen byl v pražském Klementinu nejchladnější za posledních pět let. Z dlouhodobého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy