Bouře Sabine udeřila v Česku: Nejezdí vlaky, zlámané stromy, lidé bez proudu

Hasiči v Libereckém kraji měli přes noc skoro 50 výjezdů k popadaným stromům, nejčastěji v okolí Raspenavy na Liberecku. Nikomu se nic nestalo, řekl dnes ČTK zastupující mluvčí hasičů David Kořínek. To nejhorší ale teprve čekáme, dodal.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Společnost Trilex zastavila preventivně na trati z Liberce přes Žitavu do Varnsdorfu provoz vlaků a zajistila náhradní autobusovou dopravu. Energetici k 06:00 v kraji evidovali jednu poruchu na vedení vysokého napětí, v Kryštofově Údolí u Liberce. "Bez proudu bylo asi 300 domácností," doplnila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Liberecký kraj kvůli orkánu doporučil rodičům nechat raději děti doma. "Provoz škol bude v omezeném režimu zajištěn, absence bude omluvena," řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Meteorologové dnes očekávají vítr až 110 kilometrů v hodině, na horách může dosáhnout až 145 kilometrů.

Hasiči v Ústeckém kraji měli od dnešních 4:00 už téměř 30 výjezdů k popadaným stromům, nejčastěji na Lounsku a Chomutovsku. Podle hasičů z operačního střediska ale přichází nejsilnější vlna větru nyní, dají se tedy očekávat další komplikace, řekli jejich zástupci ČTK po 7:00.

"Ohledně popadaných stromů, to začínalo zhruba kolem čtvrté hodiny ranní, je teď největší nápor," uvedl operační důstojník. K devíti stromům, většinou spadaným na silnice nižších tříd, vyjely jednotky do okresu Louny, k dalším osmi na Chomutovsko. Šest spadlých stromů odklízeli hasiči také na Děčínsku, tři v Ústí nad Labem a další také na Mostecku a Litoměřicku.

Hasiči se museli vypořádat i se stromy či větvemi, které spadly na dráty elektrického vedení. Podle Soni Holingerové, mluvčí skupiny ČEZ, momentálně společnost eviduje pět poruch na vedení vysokého napětí v kraji. "Příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silného větru," uvedla Holingerová.

Hasiči ve Středočeském kraji vyjížděli v noci k více než stovce událostí v souvislosti se silným větrem. Od 6:00 do 7:00 řeší dalších 110 událostí, jen o čtyři méně než za celou noc. Odstraňují především popadané stromy, uvedli na twitteru. Ve Středočeském kraji řeší energetici společnosti ČEZ nejvíce poruch v celé republice, bez elektřiny je zde na 37.000 domácností, oznámila Holingerová. V regionu je 39 poruch na vedení vysokého napětí.

Podle hasičů je po 7:00 nejhorší situace Příbramsku, Benešovsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ. "Ve 105 případech jde o popadané stromy nebo zajištění uvolněných částí střech nebo pergol," uvedli hasiči.

V Kladně v Doberské ulici nyní hasiči zasahují u střechy, kterou silný vítr posunul. "Ujela celá střecha, je nakloněná na chodník. Jede nám tam speciální kontejner s výdřevou a statik. Je uzavřený chodník," řekla ČTK mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

Energetici mají nejvíce poruch na Kladensku, Příbramsku, Benešovsku a Rakovnicku. "V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, kteří se snaží obnovit dodávky elektřiny co nejdříve. Pomáhá jim i těžká technika, motorové pily, auta s plošinou, která usnadňují opravy vedení i prořezávání větví ve výškách. Příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silného větru," řekla Holingerová.

Silný vítr komplikuje v kraji dopravu. Nejezdí některé příměstské autobusy, zastavený je kvůli překážce na trati například také provoz vlaků mezi Hostivicí a Rudnou u Prahy, vyplývá z informací na webu Pražské integrované dopravy.

Některá města preventivně uzavřela místa, kde jsou vzrostlé stromy a hrozí jejich pád. Například Mladá Boleslav prostřednictvím městské policie uzavřela park Štěpánka, les v lokalitě Na Radouči a městské hřbitovy. "Vedení města doporučuje obyvatelům, aby, pokud nemusí, nevycházeli v pondělí mezi 5. a 10. hodinou dopolední ven," uvedlo město na svém webu.

Také Kladno uzavírá městské hřbitovy, nedoporučuje vcházet do lesů. "Z preventivních důvodů byl uzavřen i zimní stadion," sdělila ČTK mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová. Střecha stadionu není v dobrém technickém stavu, příští rok začne její rekonstrukce. V Čelákovicích u Prahy zůstane dnes zavřený hřbitov a dětská hřiště. Kvůli větru je zavřený také Průhonický park.

Zavřené dnes kvůli větru zůstaly také některé školy. Dnešní výuku zrušilo Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře, zavřená je také Střední odborná škola Čelákovice, vyplývá z informací na jejím webu. Problémy hlásí také základní škola v Rudné u Prahy s kapacitou 731 žáků. "Vzhledem k povětrnostním podmínkám prosíme rodiče, pokud je to možné, nechte dnes děti doma. Ve škole aktuálně nejde elektrický proud, neteče voda a netopí se," napsal v 7:00 na webové stránky školy ředitel Pavel Kasal.

Tísňová linka hasičů ve Středočeském kraji byla v noci místy zahlcená, některé události tak vyřizovalo operační středisko hasičů i v Jihomoravském kraji. "Funguje to tak standardně, když je linka zahlcená, telefonáty takzvaně přepadávají do jiných krajů. Linka v Jihomoravském kraji tak přijímala některé události ze Středočeského kraje," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. To ale neznamená, že hasiči z jihu Moravy vyjížděli do Středočeského kraje, události operační středisko vyřizovalo a postupovalo zpět.

Hasiči v Plzeňském kraji od půlnoci už vyjížděli v souvislosti se silným větrem ke 200 zásahům. Nejčastěji likvidovali popadané stromy. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara se události obešly bez zranění, hasičům zatím nebyla nahlášena ani žádná dopravní nehoda. Události stále přibývají. Bez proudu je v kraji na 24.000 odběrných míst, uvedla v 8:50 mluvčí firmy ČEZ Soňa Holingerová. Podle meteorologů nejsilnější nápor větru už kraj opustil.

První výjezdy k popadaným stromům měli hasiči už v neděli po 20:00. Od půlnoci začali vyjíždět k zásahům kvůli větru častěji. Nejvíce popadaných stromů likvidovali na Klatovsku, Domažlicku a jižním Plzeňsku, v menší míře na Tachovsku a Rokycansku. "Jde o spadané stromy do komunikací a na dráty telefonního či elektrického vedení. Šest menších požárů způsobených výbojem ze spadlých drátů. Také jsme již odstraňovali padlé sloupy telefonního vedení, naháněli po ulici utržený fóliovník či odstraňovali spadlou lampu veřejného osvětlení z komunikace. Jednou narazilo vozidlo do spadlého stromu," vyjmenoval mluvčí druhy zásahů. Události stále přibývají, nejméně je v kraji postižená Plzeň.

Energetici evidují v Plzeňském kraji momentálně 28 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruch na nízkém vedení. Bez elektřiny je podle Holingerové asi 24.000 odběrných míst v kraji. V celém Česku je bez elektřiny 109.000 odběrných míst.

Podle informací Správy železnic je momentálně v kraji mimo provoz několik tratí. Z bezpečnostních důvodů, kvůli poškození trakčního vedení nebo kvůli pádu stromů byl k 8:30 zastaven provoz mezi mezi Chlumčany a Přešticemi, z Klatov do Železné Rudy - Alžbětína, z Klatovy do Horažďovic, z Pňovan do Vranova u Stříbra, z Poběžovic do Hostouně, mezi Poběžovicemi a Bělou nad Radbuzou a z Domažlic do Poběžovic, informovala mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

V Karlovarském kraji byl v noci na dnešek kvůli větru přerušen provoz na některých regionálních tratích. Nejedou také mezinárodní vlaky do Německa, kde byl kvůli bouři provoz na železnicích zastaven už v neděli večer. K popadaným stromům vyjížděli hasiči už v noci, vítr ale dnes před 06:00 v kraji zesílil a výjezdů přibývá, řekl ráno ČTK mluvčí krajských hasičů Jiří Markusek. Po 7:00 se vítr v kraji uklidnil.

"V noci jsme vyjížděli ke 14 událostem. Šlo hlavně o popadané stromy," uvedl Markusek. Nejprudší vítr dorazil do kraje před 6:00. Od té doby začali vyjíždět k jedné události za druhou. Výjezdy nejprve mířily na Ašsko a postupně se, jak se bouře přesouvala nad krajem, objevovaly nové problémy na Sokolovsku a Karlovarsku.

Silný vítr ráno doprovázela například v Sokolově i bouřka a intenzivní déšť. Podle Jany Stacke z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu byl ráno nejsilnější vítr v Karlovarském kraji na Klínovci, a to 133 km/h, v nízkých polohách foukalo například v Aši rychlostí 100 km/h, na karlovarském letišti vál vítr rychlostí 90 km/h.

Aktuálně podle informací náměstka hejtmana Karlovarského kraje Martina Hurajčíka (ANO) popadané stromy blokují trať Cheb - Aš, na místo míří náhradní autobusy. Zastaven je také provoz na úseku Mariánské Lázně - Plzeň, ale až u Stříbra. Z preventivních důvodů nejezdí přeshraniční vlakové spojení Cheb - Marktredwitz, Cheb - Vojtanov, Aš - Hof. Odkloněna byla trasa Pendolina, a to přes Karlovy Vary směr Ústí nad Labem.

"Na letišti v Karlových Varech nemáme hlášeny prozatím žádné škody způsobené silným větrem. Situaci i nadále sledujeme," doplnil Hurajčík. Podle dispečinku Údržby silnic Karlovarského kraje není aktuálně na silnicích v regionu hlášena žádná uzavírka.

Karlovarský kraj s předstihem vyzval ředitele škol v kraji, aby akceptovali případné absence dojíždějících žáků, kteří se od školy kvůli dopravním problémům nedostanou. Někteří žáci tak dnes do škol nedorazili.

Krajští hasiči před větrem varovali už v neděli večer. Při velkém počtu událostí spojených s větrem ale budou jednotky přednostně vyjíždět k záchraně lidí a majetku.

Kvůli silnému větru odstraňují dnes hasiči v Jihočeském kraji od ranních hodin popadané stromy na mnoha místech. V Libínském sedle na Prachaticku spadl strom na automobil, nikdo nebyl zraněn. Bez elektřiny zůstává 6000 domácností. Hasiči zatím evidují více než dvě desítky takzvaných vícečetných událostí, při nichž musejí najednou odstraňovat více stromů. Novináře o tom informovala jejich mluvčí Vendula Matějů. Nejvíce zásahů měli zatím na Prachaticku a Strakonicku.

Kvůli poruchám na vedení a popadaným stromům po ránu nejezdí v Jihočeském kraji vlaky na Písecku mezi Čimelicemi a Vráží a na Českobudějovicku mezi Křemží a Boršovem nad Vltavou. Další spoje mají podle Českých drah zpoždění.

Kvůli silnému větru je nyní na jihu Čech 6000 domácností bez elektřiny. ČTK to řekla za distribuční společnost E.ON Martina Slavíková. Energetici evidují 13 poruch na vedení vysokého napětí. Například ve Včelné a Roudném na Českobudějovicku je bez proudu 2000 domácností.

Hasiči v Pardubickém kraji museli v noci na dnešek do 6:00 zasahovat u 11 událostí způsobených silným větrem. Hlavně odklízeli stromy spadlé na silnice, které byly zcela neprůjezdné, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Poruchy na rozvodech elektřiny se zatím kraji vyhnuly.

Hasiči rozřezali zejména stromy přes silnici v Chocni na Orlickoústecku, Moravské Třebové - Boršově, Dolním Újezdu a Květné na Svitavsku nebo Žumberku na Chrudimsku. V Pomezí na Svitavsku strom spadl na železniční trať a vlak do něj lehce narazil. "Nikomu se nic nestalo a událost je beze škody," uvedla Horáková.

V Přelouči na Pardubicku hasiči museli strhnout uvolněné plechy z domu, které by mohly někoho ohrozit. V Polabinách v Lonkově ulici spadl dopoledne strom na projíždějící auto, řidičce se nic nestalo. V České Třebové silný poryv větru strhl střechu pivovaru. Další vyvrácené a polámané stromy hasiči odstraňovali v Neratově na Orlickoústecku nebo v Lánech na Důlku či Dříteči na Pardubicku. Podle meteorologů bude větrné počasí pokračovat i dnes a v úterý.

Z bezpečnostních důvodů přestala jezdit lanovka na čenkovické straně lyžařského střediska Buková hora. Příjezd do areálu také komplikuje náledí. "Velká lanovka na červenovodské straně vydrží podstatně víc. Pokud bychom museli sáhnout k dalším omezením, budeme veřejnost informovat na sociálních sítích," řekl ČTK mluvčí Skiresortu Buková hora Petr Toman.

Hasiči v Královéhradeckém kraji od nedělních 20:00 zasahovali zhruba u 15 případů. Odstraňují ze silnic především popadané stromy a větve, řekla dnes v 8:15 ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Spadlý strom přerušil po 07:30 provoz na železniční trati mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem. Provoz na trati by podle Českých drah mohl být obnoven do 11:00.

U Lužce nad Cidlinou na Hradecku kvůli pádu stromu havarovalo auto. "Osobní vozidlo tam přejelo spadlý strom. Dopravní nehoda se obešla bez zranění. Došlo k poškození automobilu," řekla ČTK Götzová. Hasiči zasahují kvůli silnému větru ve všech okresech.

Hasiči například v noci na dnešek v Hronově - Zbečníku odstraňovali vyvrácený strom, který hrozil pádem na vedení elektrického napětí a dům.

Silný vítr, který dnes zasáhl Českou republiku, způsobuje v Olomouckém kraji zatím potíže jen na Jesenicku. Hasiči mají na kontě dosud dvě desítky výjezdů, ve většině případů jde o popadané stromy, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Energetici zatím evidují v kraji jen pár poruch.

Podle mluvčího začali hasiči vyrážet do terénu mezi 03:00 a 04:00. "Všechny zásahy se týkají zatím stromů, v jednom případě šlo o zajištění střechy na Jesenicku," uvedl Hošák. Kvůli popadaným stromům a větvím byl ráno na Jesenicku zastaven provoz vlaků mezi stanicemi Vápenná - Lipová Lázně a Velká Kraš - Žulová.

Hasiči měli kvůli silnému větru v Moravskoslezském kraji zatím 41 výjezdů. Ze dvou třetin šlo o zásahy kvůli popadaným stromům, dále vyjížděli kvůli uvolněným plechům či spadlým drátům. Události se obešly bez zranění. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Zhruba po deseti výjezdech měli hasiči v okresech Bruntál, Frýdek-Místek, Nový Jičín a Opava. Na Karvinsku zasahovali dvakrát a na Ostravsku zatím kvůli událostem souvisejícím se silným větrem vyjíždět nemuseli.

Hasiči ve Zlínském kraji odstraňovali v noci na dnešek a dnes ráno stromy spadlé na silnice a dráty elektrického vedení. Zasahovali také u poškozených střech domů a dopravních nehod. Od půlnoci do dnešních 08:30 vyjeli v regionu zhruba k 20 případům souvisejícím s odstraňováním následků silného větru. Události se obešly bez zranění, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Většina výjezdů se podle ní týkala popadaných stromů. V Komni na Uherskohradišťsku a Chvalnově-Lískách na Kroměřížsku hasiči připevňovali odlétávající plech ze střech. "Ve Valašském Meziříčí na ulici Sokolská vítr poničil ve výšce čtyř metrů reklamní plachtu a hrozil její pád na vozovku. I zde zasahovali profesionální hasiči. Poslední událost spojenou s větrem máme hlášenou na Uherskohradišťsku v obci Suchá Loz, kde vítr strhl celou střechu rodinného domu," uvedla mluvčí.

Silný vítr podle ní pravděpodobně způsobil také převrácení kamionu na silnici I/50 mezi Uherským Brodem a Bánovem na Uherskohradišťsku. Dopravu na místě řídí policisté. Havárie tvoří překážku přes celou vozovku, uvedla na svých webových stránkách policie. Uzavřena je silnice II/150 z Branek do Valašského Meziříčí na Vsetínsku, kde spadl strom na nákladní vůz.

Společnost ČEZ eviduje podle jejího mluvčího Vladislava Sobola na Vsetínsku zhruba 700 odběratelů bez elektrického proudu. Omezení se týká obyvatel z okolí Poličné, Krásna nad Bečvou, které je částí Valašského Meziříčí, a také Valašské Bystřice.

Podle předpovědi budou dnes nárazy větru v regionu dosahovat rychlosti 70 až 90 kilometrů v hodině. Silný vítr může způsobit komplikace, zejména v dopravě a v energetice.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstraha. Česko zasáhne silný vítr, může lámat stromy a poškodit budovy

20.02.2020 22:04 Aktualizováno V Česku bude v pátek foukat silný vítr místy s nárazy až 70 kilometrů v hodině. Výstraha…

Česko zasáhne nebezpečné počasí. Po náledí přijde další silný vítr

20.02.2020 22:00 Aktualizováno Počasí bude do konce týdne Česko spíše trápit. Zatímco na řidiče čekají nástrahy v podobě náledí,…

Předpověď na noc a pátek 21. února

20.02.2020 09:08 V noci od západu počasí u nás bude ovlivňovat studená fronta, která postoupí dále k východu a za ní…

Počasí příští týden: Vrátí se opět jaro?

20.02.2020 08:47 Příští týden se do Česka vrátí teploty šplhající až k 15 stupňům. Objeví se ale opět i silnější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama