Bouře Mortimer běsnila v Německu. Kolaps dopravy, hasiči zachraňovali 300 ovcí

Vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer se v noci přehnal přes části Německa, kde vyvracel stromy, lámal větve a přinesl silné deště. Strom, který spadl na trolejové vedení, ochromil dálkové vlakové spoje mezi Brémami a Hannoverem, informovala dnes ráno agentura DPA. Dálková železniční doprava byla přerušena také na dalších tratích, například mezi Berlínem a Hamburkem.

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřady hlásily v noci především vyvrácené stromy a polámané větve ze všech 16 spolkových zemí Německa.

Mimořádnou záchrannou akci zažily v Dortmundu asi tři stovky ovcí na pastvině, kterou podle informací DPA až do výše 1,5 či dvou metrů zaplavila voda ze silných lijáků. Hasiči zvířatům poskytli záchranný člun a lávku, aby je zachránili před utonutím, řekl mluvčí zásahových sil. Některá zvířata, mezi nimi i jehňata, ale ve vodě uhynula. Hasiči měli na místě 120 mužů.

Poblíž dolnosaského Nienburgu spadl strom na trolejové vedení, takže dnes ráno musela být přerušena dálková železniční doprava mezi Brémami a Hannoverem. Ojediněle však nadále jezdily regionální vlaky.

Jeden rychlovlak ICE nestačil včas zabrzdit a narazil do místa havárie. Zraněn nebyl nikdo, ale cestující museli zůstat v soupravě, protože nebylo jasné, zda je poničené vedení stále pod proudem, který by mohl pro lidi představovat nebezpečí.

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) později na twitteru informovala, že od zhruba 08:00 SELČ byla dálková doprava pozastavena také na tratích Hamburk-Berlín, Hamburk-Hannover, Hannover-Göttingen, Hannover-Wolfsburg a Wolfsburg-Braunschweig-Hildesheim-Göttingen. V regionální přepravě však podle DB žádná větší omezení nenastala.

Provoz na některých tratích navíc už byl mezitím opět obnoven. Ještě dopoledne se to podařilo na tratích mezi Hamburkem a Hannoverem, Hamburkem a Brémami, Brémami a Hannoverem a Hannoverem a Göttingenem.

U Wolfsburgu dnes najel do stromu na kolejích rychlovlak ICE. Lehce zraněn přitom byl strojvůdce, zatímco zhruba 250 cestujících prodělalo jen úlek.

V braniborském Neuruppinu zůstal pod vyvráceným stromem zaklíněný člověk. Podle mluvčí policie komunikoval a byl ošetřen. Braniborská policie vyzývá ke zvláštní obezřetnosti řidiče.

Správa národního parku ve středoněmeckém pohoří Harz dnes varovala před vstupem do lesů. Mluvčí parku Friedhart Knolle řekl, že vítr tam může kdykoli vyvrátit stromy. Meteorologové dnes na Brockenu, nejvyšším vrcholu pohoří, naměřili vítr o rychlosti téměř 145 kilometrů za hodinu.

Uzavřeny dnes kvůli riziku padajících větví zůstaly obě berlínské zoologické zahrady. Ve vnitřních prostorech pavilonů zůstávají i zvířata.

Jenom ze západoněmecké spolkové země Sársko bylo do dnešních 2:20 SELČ hlášeno kolem 50 vyvrácených stromů nebo stavebních plotů.

Silný vítr má podle předpovědí meteorologů sužovat Německo ještě do dnešního odpoledne. Německá meteorologická služba DWD varuje, že na severovýchodě Německa by mohl vítr v nárazech dosahovat rychlosti až 110 kilometrů za hodinu.

Německá meteorologická služba označila níži Mortimer jako malou tlakovou níži, "která se pohybuje opravdu hbitě a neměla by být podceňována".

Silný vítr v noci na dnešek zasáhl také Českou republiku. Tlaková níže mezitím rychle postupuje přes Dánsko až nad nad Pobaltí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Grónsko zjistilo rekordně nízkou teplotu, údaj je ale 28 let starý

23.09.2020 16:01 V Grónsku naměřili nejnižší teplotu na severní polokouli, údaj byl ale zaznamenán už před 28 lety.…

Počet obětí medikánu Janos v Řecku stoupl, zaplaveno bylo 5000 domů

20.09.2020 13:20 Na tři vzrostl počet obětí středomořského hurikánu Janos, který zasáhl Řecko. Pod spadlou střechou…

Středomořský hurikán Janos dál pustoší Řecko. Má první dvě oběti, z města…

19.09.2020 11:19 Středomořský hurikán Janos má první dvě oběti. Takzvaný medikán, tedy středomořský hurikán, v pátek…

Západ Řecka zasáhl nezvyklý středomořský hurikán

18.09.2020 12:52 Záplavy, přerušení námořní dopravy a dodávek elektrického proudu si vyžádal středomořský hurikán…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama