ROZHOVOR | Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Jak v současnosti vypadá veřejné mínění v Moldavsku, co se týče možného členství v EU? Je aktuální politická situace v zemi vhodná pro uspořádání referenda?

Společenská nálada se stále více obrací k EU. Podíl Moldavanů podporujících členství v EU neustále roste, a to z dubnových 57 % na 63 % v září. Zda by občané podpořili integraci do EU v referendu, ukázal nejnovější průzkum veřejného mínění, podle kterého by 46 % voličů podpořilo změnu ústavy tak, aby byla v souladu s členstvím v EU, zatímco 39 % by hlasovalo proti. Aby referendum prošlo, musí se ho účastnit alespoň třetina registrovaných voličů, přičemž nejméně 50 % + 1 musí hlasovat pro ukotvení členství v EU jakožto národního strategického cíle. 

Z politického hlediska disponuje proevropská Strana akce a solidarity (PAS) parlamentní většinou a podporou z EU – prokázaná udělením statusu kandidátské země EU v roce 2022, pořádáním summitu Evropského politického společenství v roce 2023 a zahájením jednání s EU na první mezivládní konferenci s představiteli EU v červnu 2024 – činí z tohoto období příznivou dobu pro referendum. Máme tedy momentum jak na straně Moldavska, tak i v rámci EU. Zdali bude referendum úspěšné však bude záviset na volební účasti a veřejné podpoře.

Jakého pokroku dosáhlo Moldavsko v oblasti přejímaní acquis communautaire (unijních právních předpisů, pozn. red.) EU? V jakých oblastech čelí Moldavsko největším překážkám?

Moldavsko dosáhlo významného pokroku, zejména od podpisu Asociační dohody v roce 2014, která položila základy pro přijetí části acquis EU. Ve zprávě o rozšíření z roku 2023 Evropské komise uznala naše úsilí, a to zejména v oblastech právního státu a demokracie, což nám umožnilo zahájit přístupová jednání. 

Moldavsko však stále čelí výzvám. Nejtěžší oblasti jsou veřejné zakázky, finanční kontrola a sladění s unijními politikami týkajících se hospodářské soutěže a životního prostředí. Jedná se o komplexní reformy, které si vyžadují nejenom změny v legislativě, ale taky i budování kapacit a posilování institucí, což je časově náročné. 

Jak byla dosud vedena kampaň pro referendum? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi proevropským a protievropským diskursem a jak jsou jejich argumenty prezentovány veřejnosti?

Protievropské skupiny, častokrát podporované proruskými frakcemi, tvrdí, že integrace do EU ohrožuje neutralitu a suverenitu Moldavska. Snaží se vykreslit EU jako blok, který vnucuje nežádoucí změny v naší kultuře a zemědělství, nebo že i dokonce vede ke ztrátě suverenity. Tento protievropský diskurz apeluje na strach a nejistotu, zejména na venkově a ve více tradičních oblastech. Tvrdí také, že referendem je pouhým prostředkem k tomu, aby se současná prezidentka udržela u moci. 

Proevropský tábor se zaměřuje na výhody integrace – hospodářský růst, silnější instituce, bezpečnost a členství ve stabilní unii, která respektuje suverenitu Moldavska. Taky argumentují, že členství v EU nabízí ochranu před vnějšími hrozbami, jako je Rusko, a slibuje dlouhodobý mír a rozvoj. Referendem je prezentováno jako právo občanů vyjádřit svou vůli ve vztahu k členství v EU.

Jak vnímáte vliv hybridních hrozeb z Ruska, jako jsou dezinformační kampaně nebo kybernetické hrozby, na výsledek referenda? Představují v současné politické situaci významnou hrozbu?

Tento měsíc moldavský policejní prezident odhalil plán, podle kterého bylo přes Ilana Shora, proruského politika a podnikatele v exilu, který čelí sankcím ze strany EU za aktivity destabilizující zemi, propašováno 15 milionů dolarů z Moskvy na úplatky pro více než 130 000 Moldavanů, aby hlasovali proti referendu o EU a podpořili proruské kandidáty. Podobné praktiky nejsou v Moldavsku nic nového a byly spatřeny již předtím, zejména při minulých volbách. Orgány státní moci se musí neustále přizpůsobovat, protože Shorovy sítě nachází nové způsoby, jak tyto zákazy obejít. 

Nedávná investigativní zpráva od Ziarul de Garda (nezávislý moldavský týdeník, pozn. red.) podrobně popsala, jak se novinář v přestrojení infiltroval do Shorovy strany a byl placen jako součást této sítě při kupování hlasů, což poskytlo orgánům nové důkazy v boji při této neustále se vyvíjející hrozbě.

Moldavské orgány činné v trestním řízení a kybernetické úřady blokují kanály na Telegramu a chatboty využívané v rámci úplatkářských schémat a šíření dezinformací. Meta také aktivně odstraňuje falešné účty šířící proruské narativy. I když jsou tyto hrozby reálné a znepokojující, Moldavsko posiluje svou obranyschopnost. Můžeme tedy pozorovat koordinované úsilí při odvracení těchto hrozeb, které však i nadále zůstávají klíčovou výzvou, zejména s blížícím se hlasováním.

Myslíte si, že pořádaní referenda a prezidentských voleb současně ovlivní celkovou volební účast, potažmo jejich jednotlivé výsledky?

Bylo racionální naplánovat referendum současně s prezidentskými volbami. Historicky mají prezidentské volby nejvyšší účast, a tato strategie zvyšuje šance, že referendum dosáhne požadované účasti.

Pokud by bylo referendum úspěšné, kdy by mohlo Moldavsko realisticky vstoupit do EU s ohledem na dosavadní pokrok v evropské integraci?

V Národním akčním plánu pro přistoupení Moldavska do EU byl definovaný cíl připravit Moldavskou republiku na vstup do EU do roku 2030. Stejné poselství prosazuje i prezidentka, i když je obtížné předpovědět realistický časový rámec. Členství v EU je obousměrná ulice – vyžaduje, aby bylo Moldavsko připravené, ale také připravenost Unie integrovat nové členy. 

Elena Bolocan rozhovor Moldavsko

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

Elena Bolocan

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

před 2 hodinami

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v USA

Za válku na Ukrajině si podle Trumpa může sám Zelenskyj

Bývalý americký prezident a republikánský kandidát pro nadcházející prezidentské volby, Donald Trump, znovu upoutal pozornost svými kontroverzními výroky týkajícími se války na Ukrajině. Ve čtvrtečním rozhovoru pro podcast PBD obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že má podíl na zahájení konfliktu s Ruskem, ačkoli vojenský konflikt začal ruskou invazí na Ukrajinu. Tato slova naznačují, že případné Trumpovo vítězství by mohlo znamenat zásadní obrat v politice Spojených států vůči Ukrajině a Rusku.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Jen pozvání Ukrajiny do NATO může ukončit válku s Ruskem, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro deník The Financial Times jasně prohlásil, že formální pozvánka k členství v Severoatlantické alianci (NATO) je nezbytným krokem, aby jeho země přežila ruskou invazi. Tuto výzvu učinil krátce po summitu Evropské rady v Bruselu, kde hovořil o tom, jaký význam má připojení Ukrajiny k NATO pro ukončení války s Ruskem.

před 3 hodinami

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Smrt Sinvára rozděluje svět. Lídři hovoří o příležitostech. Írán o inspirativním mučedníkovi

Zabití Jahji Sinvára, jednoho z nejvyšších představitelů palestinského hnutí Hamás, přitáhlo globální pozornost a bylo označeno za klíčový bod v probíhajícím konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Sinvár, který byl vůdcem Hamásu od poloviny roku 2023, byl zabit během izraelské vojenské operace ve městě Rafah v jižní části Pásma Gazy. Jeho smrt představuje významný úder pro vedení Hamásu a byla oslavována jak izraelskými, tak i mezinárodními představiteli. 

před 4 hodinami

Sahara, ilustrační fotografie.

Zvláštní vyslanec OSN navrhuje rozdělit Saharu

Zvláštní vyslanec OSN pro Západní Saharu, Staffan de Mistura, navrhl rozdělení tohoto sporného území mezi Maroko a povstalecké hnutí Polisario, aby ukončil dlouholetý konflikt. Informovala o tom agentura AFP.

před 4 hodinami

Joe Biden

"Krutý vrah a terorista, utrpení musí skončit." Západ ocenil smrt Sinvára

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek přivítal smrt vůdce palestinského radikálního hnutí Hamás Jahjá Sinvára, kterou označil za významný milník pro Izrael, Spojené státy i svět. Ve svém prohlášení Biden zdůraznil, že Sinvárova eliminace nabízí „příležitost k politickému urovnání“ v Pásmu Gazy, což by mohlo vést ke stabilnější budoucnosti pro Izraelce i Palestince.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj poprvé mluvil s Ficem, který podle něj podceňuje Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se poprvé setkal se slovenským premiérem Robertem Ficem (Smer-SD) a řekl mu mnoho věcí. Prozradil to na tiskové konferenci s novým generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Slovensko by mělo Ukrajině pomáhat, jinak pocítí, čeho je schopen ruský prezident Vladimir Putin, varoval Zelenskyj. 

včera

Dokonalý cizinec

Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu

V pravidelných týdenních tipech vybíráme pět nejzajímavějších filmů a seriálů, kterých se tento týden můžete dočkat v kinech, na VOD, případně v televizi. Tento týden můžete vyrazit na fyzickou jízdu o tom, co všechno jsme ochotni zaplatit za slávu, doma pan na vás čeká satirický seriál z filmařského prostředí či novinka Alfonsa Cuaróna.

včera

Ilustrační fotografie.

Češi s Ukrajinou jen remizovali. V Lize národů vedou skupinu

Po páteční domácí výhře nad Albánií (2:0) se v pondělí večer družina trenéra Ivana Haška představila v dalším zápase fotbalové Ligy národů v polské Vratislavi proti Ukrajině. Češi měli jistě v úmyslu přinejmenším výsledkově navázat na poslední měsíc starý vzájemný duel v Praze, kde vyhráli 3:2. Duel začal nadějně, když v 18. minutě svou premiérovou trefu v reprezentaci zaznamenal Lukáš Červ. Do druhé půle nastoupili Češi s tím, že chtějí vedení udržet a ideálně ještě navýšit. Krátce po návratu z kabiny ale zahrál navrátilec Krejčí nešťastně rukou v šestnáctce a z následné penalty na konečných 1:1 srovnal Dovbyk. I přes tuto remízu se ale Češi mohou těšit z prvního místa ve skupině.

včera

včera

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Potvrzeno. Izraelci zabili šéfa Hamásu Sinvára

Podle nejmenovaných představitelů palestinského radikálního hnutí Hamás existují důkazy, které naznačují, že vůdce Hamásu Jahjá Sinvár mohl být zabit při izraelském útoku v Pásmu Gazy. O této možnosti informoval francouzský deník Le Figaro.

včera

Sídlo Evropského parlamentu

Summit EU v závěrech o Ukrajině zcela vynechal Zelenského vítězný plán

Ve čtvrtek skončily v Bruselu diskuse lídrů členských zemí EU o Ukrajině. Ačkoli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil svůj „plán vítězství“, jeho návrh nebyl detailně projednán. Přesto několik států, včetně Česka, Dánska a Nizozemska, oznámilo, že budou pokračovat v dodávkách munice pro Ukrajinu i v roce 2025.

včera

včera

včera

Zelenskyj odpověděl, jestli bude Ukrajina dál bojovat proti Rusku, pokud spojenci nepodpoří jeho plán

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference na summitu EU v Bruselu zdůraznil, že členství v NATO je pro Ukrajinu klíčovým krokem k zajištění její bezpečnosti a posílení pozice země. Uvedl to server Ukrainska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy