ROZHOVOR | Říká se, že když Amerika kýchne, svět se nachladí. Teď to vypadá na pořádnou chřipku, říká expertka pro EZ

Přední česká expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížila, jak případné neshody či obchodní válka mezi Evropskou unií a Spojenými státy po zvolení Donalda Trumpa prezidentem ovlivní Velkou Británii. „S Trumpovými protekcionistickými tendencemi, kdy hrozí zavedení plošných cel na evropské zboží, by Velká Británie jako silný exportér do USA mohla utrpět výrazné ekonomické škody,“ popsala.

Často je slyšet, že Trump přinese nejistotu do transatlantických vztahů. USA a Velká Británie jsou ale jedněmi z nejbližších spojenců, bude se to tedy týkat i vzájemných vztahů Washingtonu a Londýna?

Ano, určitě lze očekávat, že Trumpův návrat do Bílého domu přinese do vztahů mezi USA a Spojeným královstvím velkou dávku nevyzpytatelnosti, a to i přesto, že obě země dlouhodobě pojí tzv. zvláštní vztah.

Trumpovy dřívější kroky, jako například kritický postoj k NATO, způsobovaly na britské politické scéně vlny znepokojení, místy až zděšení. A ačkoli se labouristická vláda Keira Starmera, která má úzké vazby na americké demokraty, samozřejmě dopředu připravovala na obě varianty výsledku amerických voleb, zvláštní vztah – a nejen ten – nyní čeká turbulentní, nepředvídatelné a nestabilní období. Říká se, že „když Amerika kýchne, svět se nachladí“. A nyní to bohužel vypadá na pořádnou chřipku.

Máte nějaké povědomí o tom, jak Britové vnímají zvolení Trumpa prezidentem USA?

Vnímání Donalda Trumpa ve Spojeném království je nepřekvapivě polarizované. Je to vysoce konfliktní postava. Podle průzkumu agentury YouGov většina Britů jednoznačně preferovala vítězství Kamaly Harrisové. Podporu u Britů ztrácel Trump svými kontroverzními výroky a postoji během svého prvního období v úřadu, což např. vyústilo v protesty během jeho návštěvy Londýna, včetně onoho ikonického balónu s jeho karikaturou coby rozzuřeného dítěte v plenkách.

Současný britský ministr zahraničí David Lammy v minulosti neváhal Trumpa veřejně kritizovat, dokonce jej označil za sociopata, který nenávidí ženy, sympatizuje s neonacisty a je zásadní hrozbou pro mezinárodní pořádek. Jednou ho nazval i tyranem s příčeskem. V posledních měsících však labouristická vláda vyvíjela značné diplomatické úsilí o nápravu pošramocených vztahů

A naopak – jak Trump vnímá Brity? 

Jak už jsem zmínila, obě země pojí zvláštní vztah, o který pečují. Trump dlouhodobě projevuje Velké Británii náklonost, často zmiňuje své osobní vazby na Skotsko (jedná se o rodné místo jeho matky), pochvalně se vyjadřuje o britské královské rodině, nedávno s Kierem Starmerem a ministrem zahraniční Davidem Lammym v New Yorku povečeřel v Trump Tower, což je odrazem oné zmíněné snahy o nápravu vzájemných vztahů. Zároveň je však zřejmé, že bude k Velké Británii, stejně jako k jiným zemím, přistupovat čistě pragmaticky a transakčně.

Existuje hrozba, že nastane obchodní válka mezi USA a Evropskou unií. Myslíte, že se do ní připojí i Británie, nebo zůstane nezúčastněnou stranou?

Taková obchodní válka, která pevně věřím, že nenastane, by se Spojeného království samozřejmě přímo dotkla, a to nejen kvůli dopadům na globální ekonomiku, ale i vzhledem k jejím vlastním exportům do USA a EU – a to i přesto, že většina britských obchodních vztahů s USA se dotýká sektoru služeb.

V takovém případě by se octla v delikátní pozici: na jednu stranu má blízké vztahy se Spojenými státy, na druhou stranu je ekonomicky silně navázaná na EU. Každopádně již nyní je tam neoddiskutovatelný ten ostrý rozpor: zatímco britská vláda je zastáncem volného a otevřeného obchodu, od Trumpa lze očekávat protekcionistickou politiku. Vyhlídky na vzájemnou bilaterální obchodní dohodu jsou tak vzdálenější než kdy dřív.

Může Británie z napjatých vztahů mezi EU a USA nějak těžit? Už na základě její pozice v mezinárodním prostředí bych čekal, že poslouží jako jakýsi „prostředník“ nejen v ekonomické výměně.

Podle mého názoru by Spojené království na napjatých vztazích mezi USA a EU převážně tratilo, než z nich profitovalo. S Trumpovými protekcionistickými tendencemi, kdy hrozí zavedení plošných cel na evropské zboží, by Velká Británie jako silný exportér do USA mohla utrpět výrazné ekonomické škody. Stejná logika pak platí i pro Trumpovu nevyzpytatelnou zahraniční politiku, ať už s ohledem na NATO, podporu Ukrajiny či jiné zahraničně-politické otázky.

Je v aktuální situaci – tedy po zvolení Trumpa prezidentem, pro Británii spíše výhodou, že z EU vystoupila? Už vzhledem k tomu, k čemu se bude po inauguraci nového prezidenta schylovat.

Ne, ani v kontextu opětovného zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA si nemyslím, že bylo vystoupení Spojeného království z EU pro zemi výhodné – už jen proto, že země nyní postrádá oporu a kolektivní váhu EU při řešení spletitých otázek mezinárodní politiky.

Má Británie potenciál stát se novým „lídrem“ NATO v případě, že Trump spojenecké závazky skutečně nějakým způsobem utlumí?

Británie je dlouhodobě klíčovým členem NATO a zcela zásadním aktérem na politi bezpečnostní a obranné politiky – v rámci Evropy má nejsilnější armádu, a kromě Francie je to jediná evropská země disponující jadernými zbraněmi. Pokud by to situace vyžadovala, umím si představit, že by mohla sehrávat ještě výraznější roli. Znovuzvolení Trumpa, který mimo jiné v minulosti pohrozil, že USA pod jeho vedením ze Severoatlantické aliance vystoupí, není pro NATO dobrou zprávou.

Související

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.
Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024 Monika Brusenbauch Meislová rozhovor

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 4 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka

Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy