Další návrh na změnu formátu extraligy. Příští čtyři sezóny by se měla hrát baráž

Třetí návrh na úpravu formátu tuzemské hokejové extraligy přichází od Asociace profesionáních klubů ledního hokeje (APK LH). Ta totiž v pondělí na zasedání valné hromady dvoutřetinovou většinou odsouhlasila návrh modelu, jenž počítá s tím, že by se v extralize další čtyři sezóny hrála po základní části a následném play down baráž hranou na čtyři vítězné zápasy, kterou by proti sobě hrály vítěz první ligy a poslední tým extraligy. Nadále by tak podle tohoto nárhu hrálo nadcházející čtyři sezóny extraligu 14 účastníků. Aby se tento návrh nakonec stal skutečností, musí ho schválit 4. června výkonný výbor Českého hokeje coby řídící orgán soutěže.

Co se týče počtu kol a účastníků v play-off, tak v tom by se se nic nezměnilo. Hrálo by se jako doposud 52 kol základní části, přičemž by do play off přímo postupovalo první šest týmů po základní části a celky od 7. do 10. místa by hrály předkolo play-off. S tím návrh APK LH počítá od nadcházející sezóny 2020/21 až do sezóny 2023/24. V případě schválení tohoto návrhu výkonným výborem Českého hokeje by se ale po menší odmlce vrátila opět baráž. „Baráž je sportovní cesta. Sportovní varianty preferuje i hokejový svaz. A baráž je ryze sportovním řešením: už léta fungovala a nezavírá extraligu," nechal se k návrhu slyšet viceprezident APK LH Prokop Beneš.

A nejen baráž by se vrátila na extraligovou scénu. Vrátila by se i skupina o záchranu, respektiv tzv. play down, kterého by se zúčastnily týmy na 11. až 14. místě, přičemž by v rámci prvního kola play down hrál ten jedenáctý se čtrnáctým a dvanáctý pro změnu se třináctým. Samozřejmě by se do play down šlo i s body, které by si dané celky dosud v základní části vybojovaly. Mužstva hrající play down by mezi sebou podle návrhu hrálo až sedm utkání (s případným prodloužením do rozhodnutí), tudíž by se hrálo celkem o 21 bodů. Pokud některé z těchto mužstev bude mít takový bodový náskok a tím pádem tak ve zbývajících zápasech o nic nepůjde, tyto zbývající zápasy se už neodehrají.

"Důvod, proč by se v zápasech mezi 11. a 14. týmem, respektive 12. a 13. týmem, zachovávaly body ze základní části, je ten, že pokud hrajete o play off, těžko vypustíte nějaký zápas. Pokud je naopak někdo na chvostu tabulky s velkou ztrátou, chceme ho motivovat, aby byl rozdíl bodů co nejmenší. Jde o to, aby kluby měly motivaci získávat body ze základní části až do konce, protože bodový odstup mezi týmy hraje v play down podstatnou roli. To přináší soutěži atraktivitu," vysvětluje navrhovaný formát play down Beneš.

Týmy, které prohrají první kolo play down, se pak mezi sebou ve druhém kole utkají tak, že půjde o sérii na čtyři vítězná utkání. V tomto případě už body získané v základní části nehrají žádnou roli. Poražený tým této série pak bude tím, kdo si za hraje o udržení v extralize s vítězem Chance ligy, tedy tuzemské druhé nejvyšší hokejové soutěže. A taktéž v tomto případě půjde o sérii hranou na čtyři vítězné duely.

Má jít tedy o kompromisní návrh mezi těmi ze strany vedení Českého hokeje, jenž počítá s tím, že by následující dvě sezóny z extraligy nikdo nesestupoval, ovšem do ní by se postupovalo, což by znamenalo až 16 extraligových účastníků v sezóně 2022/23 a ze strany tří klubů (Sparty, Liberce a Plzně) navrhující pro změnu postupné snižování účastníků extraligy ze 14 na 12.

Úprava licenčníhoh řádu a stanovení platového dna

Pondělní valná hromada APK LH pak ještě navrhla upravit licenční řád tak, aby odpoadla nerovnost mezi kluby postupujícími z Chance ligy a těmi extraligovými. „Tým, který postoupí do baráže, by měl předem prokázat bankovní záruku ve výši tří milionů korun, účinnou od 1. května do 31. července následujícího roku," řekl Beneš s tím, že extraligové kluby už bankovní garancí disponují.

Spolu s navrhovanou baráží pak souvisí i návrh na úpravu licenčních podmínek spočívající v tom, aby kluby z první ligy odehrály baráž na stadionu s extraligovými parametry. "Zároveň účastník z první ligy musí mít možnost odehrát zápas na jiném stadionu, který kritéria splňuje," pamatuje Beneš na případ, že by snad barážový účastník z první ligy podmínky nesplňoval.

APK LH by pak ráda do budoucna zavedla platové dno na základní odměny hokejistům. To by mělo podléhat pravidelné trojí kontrole čerpání, ke které by mělo docházet během sezóny po kvartálech s tím, že na konci toho třetího bude muset klub prokázat uhrazenou částku na základní odměny hráčů ve výši 75 % z uvedeného platového minima.

"Platové dno je průkazem finanční stability. Jde nám o zachování kvality soutěže. Kluby budou muset udržet kádry do konce sezony z důvodu dodržení platového dna. Důležitá je nejenom výše platového dna, ale i to, že by se jeho čerpání kontrolovalo po kvartálech. Důvod je ten, aby se neopakoval případ Chomutova: hráči tehdy dostali peníze zkraje sezony, potom ale klub posouval splatnosti odměn. Chceme tedy zabránit tomu, aby před sebou kluby valily finanční závazky," vysvětluje Prokop Beneš možnou změnu v licenčním řádu, ke ktreé by mělo dojít nejdříve v sezóně 2021/22.

APK LH tak chce mimo jiné předejít takové situaci, jaká byla v Chomutově, kde tamní klub dlužil hráčům výplaty. „Hráči tehdy dostali peníze zkraje sezony, potom ale klub posouval splatnosti odměn. Chceme tedy zabránit tomu, aby před sebou kluby valily finanční závazky. Situační zpráva, která se podává jednou za rok, by nám tohle neodhalila," řekl Beneš.

APK LH si zvolilo i nové představenstvo

Součástí pondělní valné hromady APK LH bylo i zvolení nového představenstva asociace a to na období, které skončí 7.6. 2024. Prezidentem asociace zůstává nadále Aleš Pavlík, viceprezidentem pak Prokop Beneš a dalším jejím členem bude Aleš Kmoniček. Novými členy budou Jan Tůma a Ctibor Jech starší, jež tak nahradili Tomáše Vlasáka a Jiřího Šlégra.

Od sezóny 2021/22 nebo pak od té další by pak APK LH mohlo převzít od tuzemského hokejového svazu řízení extraligové soutěže.

Související

Více souvisejících

extraliga, hokej ČR hokej

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 1 hodinou

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

včera

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

včera

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy