Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny, šíří se z nich dezinformace

Technologická společnost Facebook dnes oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat veškeré politické a nově založené skupiny. Podle agentury Reuters tím reaguje na volání řady nevládních organizací, jež upozorňují, že v politických skupinách se na sociální síti často šíří dezinformace a organizují se tam extremisté.

Facebook

Na facebooku lze zřídit zájmové skupiny, které mohou všichni uživatelé vyhledávat, a pokud jsou otevřené, lze se do nich také volně zapojit. Algoritmy sociální sítě pak vyhodnocují preference jednotlivých uživatelů a doporučují jim skupiny, které by je mohly zajímat. Někteří kritici však tvrdí, že se uživatelé přes doporučení často dostanou ke skupinám ovládaným dezinformátory či přívrženci spikleneckých teorií.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg informoval o chystaném opatření již ve středu na slyšení v Senátu. "Podnikli jsme preventivní kroky k zastavení doporučování ve všech politických skupinách i těch se sociální tematikou," řekl.

zdroj: YouTube

Mluvčí firmy však dnes neupřesnila, kdy opatření vstoupilo v platnost a kdy by mělo být zase zrušeno. "Kdy jej (opatření) zrušíme zhodnotíme po volbách, ale je dočasné," uvedla.

Společnost dnes rovněž oznámila, že omezuje šíření označení #SaveOur Children, které používají příznivci spiklenecké teorie QAnon. Ta tvrdí, že Spojené státy tajně řídí skupina pedofilních satanistů, proti nimž tajně bojuje republikánský prezident Donald Trump. Lidé mohou označení dále používat, pokud na něj však kliknou, nedostanou se na seznam dalších příspěvků, kde bylo použito.

Facebook čelí v posledních měsících zvýšenému tlaku, aby zakročil proti šíření lží a dezinformací na svých sociálních sítích. Vedení společnosti původně nechtělo do komunikace na svých platformách zasahovat s odkazem na svobodu projevu. Před volbami v USA však přijalo řadu opatření ve snaze předejít výzvám k občanským nepokojům či podrývání legitimity hlasování.

Tým demokratického kandidáta Joea Bidena ve čtvrtek sociální síť obvinil, že kvůli chybě v jejích programech vybral tento týden o půl milionů dolarů (11,7 milionu korun) méně, než mohl. Společnost pak připustila, že se kvůli technické chybě nezobrazovaly některé politické reklamy, ale že se výpadek dotkl obou kampaní hlavních kandidátů na prezidenta.

Facebook již v září oznámil, že v týdnu před volbami zakáže zadávání nových politických reklam. Technické problémy pak podle něj vycházely právě ze zavádění tohoto opatření, které vstoupilo v platnost v úterý.

"V současné chvíli nám není jasné, zda Facebook dává v tomto konkrétním případě Donaldu Trumpovi nespravedlivou volební výhodu, ale je nadmíru jasné, že je naprosto nepřipravený zvládnout tyto volby, ačkoli měl na přípravu čtyři roky," uvedl zástupce Bidenovy kampaně Rob Flaherty.

V pátek přibylo dalších 17.659 případů covidu

04.12.2021 08:18 V pátek přibylo v Česku 17.659 případů covidu, to je o 2700 míň než před týdnem. Denní přírůstek…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu pro…

03.12.2021 12:19 Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Vakcína Pfizer/BionTech bude chránit i před omikronem, očekává výrobce

03.12.2021 17:40 Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer,…

Twitter zásadně mění pravidla. Zakazuje sdílení snímků osob bez jejich…

30.11.2021 17:43 Sdílet na sociální síti Twitter fotografie či videa běžných lidí bez souhlasu zobrazených…

Kvůli problémům s Google Cloudem vypadly weby i aplikace

16.11.2021 20:38 Problém v cloudové infrastruktuře firmy Google dnes vyřadil na krátkou dobu z provozu několik…

Toxicita na internetu přibývá. Počet nenávistných příspěvků stoupl o 380…

10.11.2021 17:04 Na sociálních sítích českých samospráv vzrostl za necelé dva roky počet nenávistných příspěvků,…

Facebook vypne systém rozpoznávání obličejů a smaže data

02.11.2021 19:58 Americká sociální síť Facebook vypne systém rozpoznávání obličejů, který automaticky identifikuje…

Související:

Právě se děje

reklama