Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny, šíří se z nich dezinformace

Technologická společnost Facebook dnes oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat veškeré politické a nově založené skupiny. Podle agentury Reuters tím reaguje na volání řady nevládních organizací, jež upozorňují, že v politických skupinách se na sociální síti často šíří dezinformace a organizují se tam extremisté.

Facebook
doporučujeme

Na facebooku lze zřídit zájmové skupiny, které mohou všichni uživatelé vyhledávat, a pokud jsou otevřené, lze se do nich také volně zapojit. Algoritmy sociální sítě pak vyhodnocují preference jednotlivých uživatelů a doporučují jim skupiny, které by je mohly zajímat. Někteří kritici však tvrdí, že se uživatelé přes doporučení často dostanou ke skupinám ovládaným dezinformátory či přívrženci spikleneckých teorií.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg informoval o chystaném opatření již ve středu na slyšení v Senátu. "Podnikli jsme preventivní kroky k zastavení doporučování ve všech politických skupinách i těch se sociální tematikou," řekl.

zdroj: YouTube

Mluvčí firmy však dnes neupřesnila, kdy opatření vstoupilo v platnost a kdy by mělo být zase zrušeno. "Kdy jej (opatření) zrušíme zhodnotíme po volbách, ale je dočasné," uvedla.

Společnost dnes rovněž oznámila, že omezuje šíření označení #SaveOur Children, které používají příznivci spiklenecké teorie QAnon. Ta tvrdí, že Spojené státy tajně řídí skupina pedofilních satanistů, proti nimž tajně bojuje republikánský prezident Donald Trump. Lidé mohou označení dále používat, pokud na něj však kliknou, nedostanou se na seznam dalších příspěvků, kde bylo použito.

Facebook čelí v posledních měsících zvýšenému tlaku, aby zakročil proti šíření lží a dezinformací na svých sociálních sítích. Vedení společnosti původně nechtělo do komunikace na svých platformách zasahovat s odkazem na svobodu projevu. Před volbami v USA však přijalo řadu opatření ve snaze předejít výzvám k občanským nepokojům či podrývání legitimity hlasování.

Tým demokratického kandidáta Joea Bidena ve čtvrtek sociální síť obvinil, že kvůli chybě v jejích programech vybral tento týden o půl milionů dolarů (11,7 milionu korun) méně, než mohl. Společnost pak připustila, že se kvůli technické chybě nezobrazovaly některé politické reklamy, ale že se výpadek dotkl obou kampaní hlavních kandidátů na prezidenta.

Facebook již v září oznámil, že v týdnu před volbami zakáže zadávání nových politických reklam. Technické problémy pak podle něj vycházely právě ze zavádění tohoto opatření, které vstoupilo v platnost v úterý.

"V současné chvíli nám není jasné, zda Facebook dává v tomto konkrétním případě Donaldu Trumpovi nespravedlivou volební výhodu, ale je nadmíru jasné, že je naprosto nepřipravený zvládnout tyto volby, ačkoli měl na přípravu čtyři roky," uvedl zástupce Bidenovy kampaně Rob Flaherty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vím, co chceš pít: Čínské chytré město zapojí umělou inteligenci

04.12.2020 08:33 Od židlí, které se po schůzce samy dají na správné místo, přes roboty servírující kávu až po…

Facebook oznámil, že bude mazat lži o škodlivosti vakcín

03.12.2020 18:52 Společnost Facebook dnes oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na…

Studenti vymysleli aplikaci, která doporučí vhodný film i podcast

03.12.2020 09:18 Čtveřice studentů brněnské techniky vymyslela aplikaci, která dokáže třeba podle filmového vkusu…

Státy USA plánují podat žalobu na Facebook, prý porušil antimonopolní…

03.12.2020 07:33 Skupina amerických států, v čele s New Yorkem, vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama