Moderování obsahu na sociálních sítích nutí uživatele psát kódovanou řečí

Výraz "neživý" místo slova mrtvý, "pikantní lilek" místo vibrátoru nebo zkratka SA zastupující anglický výraz pro sexuální napadení. I takto vypadá "algospeak": Kódovaný jazyk používaný uživateli sociálních sítí ve snaze předejít automatickému zablokování jejich příspěvků a zajistit jim co největší dosah tváří v tvář algoritmům na moderování obsahu. Tyto systémy mají čím dál větší vliv na vyjadřování na různých platformách, především na tiktoku, popsal deník The Washington Post (WP).

Na rozdíl od jiných velkých sociálních sítí je na tiktoku hlavním médiem pro distribuci obsahu algoritmicky utvářený seznam příspěvků s názvem "pro vás". To, že máte odběratele, ještě neznamená, že se k nim vaše videa dostanou. Důsledkem tohoto nastavení je tendence uživatelů vytvářet příspěvky šité na míru algoritmu, spíše než fanouškům, což znamená držet se na správné straně pravidel znevýhodňujících jistá témata.

Když začala pandemie, lidé na tiktoku i v dalších aplikacích na ni začali odkazovat jako na "návrat Backstreet Boys ke koncertům" nebo vymýšleli jiné zástupné výrazy jako panini nebo (řetězec rychlého občerstvení s čínským jídlem) Panda express. Důvodem bylo omezování obsahu, který se zmiňoval o pandemii, čímž se platformy snažily bojovat proti dezinformacím.

Mladí lidé zase začali mluvit o možnosti "stát se neživým", aby mohli volně diskutovat o sebevraždě, zatímco lidé nabízející sexuální služby, kteří se s automatizovanou cenzurou potýkají dlouhodobě, se na tiktoku označují za "účetní" a používají obrázek kukuřice (anglicky "corn") jako odkaz na pornografii (anglicky "porn"). V poslední době uživatelé přijímají podobné praktiky v debatách o válce na Ukrajině, přičemž je země označována ikonkou slunečnice.

Eufemismy jsou obzvláště běžné v radikalizovaných či jinak nebezpečných komunitách, jako jsou například skupiny podporující poruchy příjmu potravy. Jistý článek výzkumníků z Georgijského technologického institutu dospěl k závěru, že složitost těchto kódů se postupně zvyšovala. Facebookové skupiny odmítačů vakcín se zase loni začaly označovat jako "taneční party" nebo "večírky", zatímco influenceři odrazující od očkování na instagramu se o očkovaných lidech vyjadřovali jako o "plavcích".

Takovéto úhybné manévry jsou starší než jakákoli sociální síť nebo samotný internet. Po vzniku prvních on-line fór se začaly projevovat v podobě slangu leetspeak, který stál na alternativním pravopisu. Na moderním internetu je ovšem algoritmické třídění obsahu všudypřítomné a výsledkem bývá často umlčování důležitých debat a komunit vytlačených na okraj společnosti.

Příkladem jsou konverzace o sexuálních menšinách nebo těhotenství a menstruaci. Kathryn Crossová, která vede organizaci nabízející uskladnění krve z pupeční šňůry, říká, že na tiktoku jsou příspěvky na tato témata běžně znevýhodňované a že slova jako sex, menstruace a vagína používá jen s upraveným hláskováním nebo je nahrazuje jinými. Mnozí uživatelé prý místo anglického slova pro bradavky (nipples) říkají "nip nops".

"Skutečnost je taková, že technologické společnosti používají automatizované nástroje na moderování obsahu už velmi dlouho, a jakkoli je to prezentováno jako sofistikované strojové učení, často je to jen seznam slov považovaných za problematické," míní Ángel Díaz z právnické fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles, který se zabývá technologiemi a rasovou diskriminací.

Podle Evan Greerové, která vede neziskovou organizaci Fight for the Future bojující za práva v digitální sféře, je snaha vymýtit na platformách specifická slova pošetilá. "Zaprvé to ve skutečnosti nefunguje," řekla. "Lidé, kteří se na platformách snaží organizovat skutečně škodlivé činnosti, jsou dost dobří ve vymýšlení způsobů, jak tyto systémy obcházet. Zadruhé to má nevyžádané účinky na vyjadřování," pokračovala. Společnost je podle ní v ošemetné situaci po letech "pomýlených žádostí", aby platformy rychle a ve větší míře odstraňovaly obsah.

Výsledky dokumentuje například web Zuck Got Me For ("Zuck mě dostal za"), kde se lidé mohou podělit o ukázky nesmyslných blokací na instagramu, tedy síti vlastněné společností Meta Marka Zuckerberga. Správkyně stránky známá jako Ana v manifestu o svém projektu mimo jiné radí, jak na internetu uniknout jazykovým filtrům. "Když porušíte uživatelské podmínky, možná už nebudete moci požívat vulgarismy nebo negativní výrazy jako 'nesnáším', 'zabít', 'škaredý', 'blbý' atd," vysvětluje. "Já často místo 'nesnáším to a to' používám 'opak od miluju to a to'," napsala Ana.

Ovšem s tím, jak algospeak nabírá na popularitě a zástupné výrazy se stávají součástí běžné hantýrky, uživatelé zjišťují, že musí jít o krok dál. Platformy si například začnou všímat, že lidé píší "seggs" místo slova sex, a někteří uživatelé začnou hlásit, že ani jejich kódy už neprochází. "Mění se to na hru kočky s myší," popisuje lingvistka Gretchen McCullochová.

Neznamená to, že veškeré snahy o potlačení toxických projevů jsou marné. Podle aktivistky Greerové je ovšem třeba upřednostnit prvotní příčiny. "Agresivní moderování nikdy nebude skutečnou odpovědí na škody, které pozorujeme kvůli podnikatelským praktikám velkých technologických společností," uvedla. Řešení podle ní může přijít jen od politiků a úřadů, byť je přesvědčená, že "nikdy nebudeme schopni vyčistit internet".

Související

Princ William se svou rodinou

O princezně Kate psali dezinformátoři najatí Kremlem, píše CNN

Včera uplynul týden od chvíle, kdy se svět dozvěděl pravdu o zdravotním stavu princezny Kate. Manželka následníka britského trůnu odhalila, že má rakovinu. Do té doby se na sociálních sítích šířily nejrůznější spekulace, teorie i konspirace. Podle nejnovějších zjištění v tom měli prsty i Rusové. 

Více souvisejících

sociální sítě

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy