Bez mobilu ani ránu. Jak poznat nebezpečnou závislost?

Londýn - Mobilní telefon se stává nejlepším přítelem každého z nás. Noc co noc vedle něj usínáme, probouzíme se s ním a pátráme po něm častěji, než například po klíčích od bytu. Kdy už ale obyčejné užívání telefonu hraničí se závislostí a jak s ní bojovat?

Doba pevných linek pominula. Díky své dostupnosti a neustálému zdokonalování dnes většina z nás vlastní vyspělý telefon s řadou funkcí, mezi kterými se připojení k internetu řadí k těm základním. Ještě před několika lety tomu tak nebylo a vědci ani lékaři proto nemuseli řešit žádnou formu závislosti na telefonu, dnes ale zvedají varovný prst.

Podle odborníků vyplývá závislost z potřeby být v permanentním kontaktu se světem. Nezřídka je spojena se sociálními sítěmi, mobilními hrami nebo sledováním například porna. Proto se mobilní závislost většinou spojuje se závislostí další a mobil slouží pouze jako její zprostředkovatel. Přesto mají někteří lidé tendenci jej neustále kontrolovat, i přesto, že žádný hovor či zprávu nečekají a žádná jim nepřichází.

Psycholog Mark Griffiths definoval 10 základních otázek, kterou slouží jako laický test závislosti na mobilu. Pokud minimálně na šest z nich odpovíte ano, měli byste se zamyslet nad tím, jestli není na čase sáhnout po odborné pomoci.

Mobilní telefon je nejdůležitější věc v mém životě? Kvůli mobilnímu telefon jsem měl konflikt s rodinou nebo partnerem? Mobilní telefon odpoutává mou pozornost od povinností?  Nejvíce času strávím během dne u mobilního telefonu? Používání mobilního telefonu mi zlepší náladu Trávím na mobilním telefonu více času, než dříve? Jsem podrážděný, když nemůžu použít svůj telefon? Mám několikrát za den potřebu sáhnout po telefonu? Zkusil jsem používání mobilního telefonu omezit, ale nepovedlo se? Lžu o tom, kolik času u telefonu trávím?

Pokud jste více než šestkrát odpověděli ano, neuškodila by vám mobilní odvykací kůra. Není potřeba se telefonu úplně zbavovat ani volit jiná radikální řešení, měli byste ale dostat svou závislost pod kontrolu. Jde totiž o stejně negativní věc, jakou je kterákoliv jiná závislost. Tato se ale negativně projeví zejména na vašem mozku, přemýšlení a paměti, která s častějším používáním telefonu klesá.

Jak se závislosti zbavit?

Podle psychologa je dobrým prvním krokem zvětšit časové odstupy, během kterých telefon kontrolujete. Pokud máte potřebu po něm sáhnout každých pět minut, prodlužte tuto domu na deset minut, poté na dvacet, půl hodiny a postupně navyšujte. Zjistíte, že ve skutečnosti o nic nepřicházíte.

Lidé, kteří přestávají se závislostí na telefonu, mají také mnohdy tendenci vytlačovat ji jiným způsobem, například televizí, počítačem nebo tabletem. To ale neřeší závislost na technologiích jako takových. Zkuste si místo toho vzít na hodinu denně do ruky raději knížku.

Pořiďte si budík a hodinky. Obě tyto funkce dnes mobilní telefon sice vynahrazuje, zároveň vás ale nutí jej používat hned po probuzení nebo ve chvíli, kdy se chcete jenom podívat, kolik je hodin.

Neinstalujte také do mobilního telefonu věci, o kterých víte, že vám seberou další čas. Místo nových her a programů si raději zmonitorujte, kolik času strávíte u současných aplikací, které v telefonu máte. Možná budete hodně překvapeni.

Kooperujte s okolím. Pokud máte pocit, že vám něco uteče, když budete hodinu bez telefonu, požádejte rodinu a přátele, aby vás kontaktovali například pouze večer. Tím pádem zajistíte, že v průběhu dne o nic nepřijdete.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé mobily

Aktuálně se děje

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb

Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy