5G sítě šíří koronavirus, hlásá konspirační teorie. Nejsou nebezpečné, oponují experti

Konspirační teorie se v době internetu šíří lépe než kdykoliv dřív. Tou aktuální je ta, která hlásá o nebezpečí, které pro lidi představují 5G sítě. Odborníci však neustále ujišťují, že nijak nebezpečné nejsou.

Konspirační teorie, která dává do souvislosti sítě 5G a pandemii covid-19, hýbe sociálními sítěmi natolik, že některé platformy musely učinit kroky k zastavení šíření dezinformací poté, co přibylo útoků na vysílače. „Technologie 5G nepůsobí koronavirus,“ snaží se nepodloženou teorii vyvrátit Americká federální agentura pro řízení nouzových situací. Odborníci potvrzují, že se není čeho bát.

Vyvstává otázka, proč se lidé bojí technologie 5G,a naskýtá se jednoduchá odpověď. Vysílače 5G začali nově instalovat v době, kdy byl poprvé detekován virus SARS-CoV-2 a konspirační teoretici našli mezi těmito dvěma procesy spojitost. Bezdrátová infrastruktura byla již v minulosti spojována se zdravotními potížemi. Tentokrát si přívrženci konspirační teorie našli novou spojitost mezi 5G a covid-19, ale žádný důvěryhodný důkaz takové teorie nepotvrdil v minulosti, ani teď.

Odborníci tvrdí, že obavy jsou nepodložené a že tato konspirační teorie je nesmysl, protože virus SARS-CoV-2 podle dostupných výzkumů pochází ze zvířat. „Pokud se lidé nebojí svých mobilních telefonů, neměli by se bát ani 5G,“ řekl ředitel výzkumu v radiologickém oddělení v New Yorku Chris Collins pro CNN.

Konspirační teorie se zaměřují na rádiové frekvence, přes které signály 5G putují. Odborníci argumentují, že rádiové frekvence vysílané 5G sítí jsou téměř totožné se stávajícími sítěmi. Rozdílnost mezi stávajícími sítěmi a 5G je ta, že se bude signál pohybovat po milimetrových vlnových délkách, což by mělo podle slov Collinse vyvolat ještě menší obavy, protože nemohou pronikat do lidské kůže, do zdí ani do stromů.

„Je to trochu ironické, že v oblasti 5G jsou tyto obavy, protože rozdíl právě spočívá v tom, že 5G bude fungovat na vyšších frekvencích, které ve skutečnosti nemohou proniknout tak hluboko do těla, protože se nedostane přes kůži,“ uvedl Collins.

Collins uvedl příklad letištních skenerů, které využívají stejnou frekvenci milimetrových vln jako vysílače 5G. Výzkumy, které řeší otázku možného poškození buněk DNA pomocí bezdrátové technologie, naznačují, že technologie nemá dostatek energie, aby mohla být DNA poškozena ve srovnání s rentgenovými paprsky. Jediná možnost, jak by mohla bezdrátová technologie poškodit buňky je zahřívání kůže, ale odborníci uvádějí, že úroveň energie je tak nízká, že se lidé nemají čeho obávat.

„Vědecké důkazy nespojily vysokofrekvenční energii z bezdrátových technologií se známými zdravotními problémy,“ napsala Federální komise pro komunikaci (FCC) na svých webových stránkách. V roce 2017 se ozývala kritika ohledně výzkumů možného účinku sítí 5G na zdraví, kterých bylo podle kritiků provedeno velmi málo. „Ujišťujeme vás, že Evropská komise bude držet krok s budoucím vývojem s ohledem na ochranu zdraví evropských občanů na nejvyšší úrovni,“ reagoval na kritiku Vytenis Andriukaitis, zvláštní vyslanec WHO pro Evropu a bývalý evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie 5G síť mobily technologie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 33 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 37 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy