Jak vyčistit oceány od odpadků? V Nizozemí se rozjel unikátní projekt +VIDEO

Amsterdam - Milióny tun plastů se dostávají každý rok do oceánů, odpad se ve vodě postupně hromadí, existuje pět známých míst, největší je mezi Kalifornií a Havajem. Čistějšímu oceánu se ale začíná blýskat na lepší časy. Nizozemská firma Ocean Cleanup začala ve čtvrtek s testováním jejich čistícího prototypu, který může situaci výrazně změnit.

Nadějný projekt, který může přinést zlepšení vážné situace v oceánech, má za úkol sbírat plovoucí odpad. Ve čtvrtek se začalo s ročním testováním 100 metrové stěny, pokud budou testy úspěšné, přistoupí se k rozmístění dalších bariér u japonského pobřeží ve vodách Pacifiku.

Pokud půjde všechno dobře, počítá tým společnosti Ocean Cleanup také s rozmístěním 100 kilometrové stěny u "Velké pacifické odpadní skvrny" mezi Kalifornií a Havajem v roce 2020. Holandský ministr pro životní prostředí portálu Guardian sdělil, že projekt má vládní podporu. Nizozemsko se také částečně podílí na financování projektu, který odhadem přijde na 300 milionů liber.

Prototyp "Boomy McBoomface" je vyroben z vulkanizované gumy, jde o plovoucí bariéru, která zachycuje kousky plastu plovoucí na hladině. Díky tomu, že je bariéra uchycena na jednom místě pomocí bójí, využívá ke sběru odpadu mořské proudy.

Zdroj: YouTube

Bariéra je postavena do písmene V, takže se veškerý odpad koncentruje v jednom místě a nemůže z něj vyplout. Celý prototyp vytváří neprostupnou bariéru pro plasty, ale umožňuje mořské fauně bariéru podeplout, nehrozí tak, že by se ryby chytaly do sítí mezi odpad.

Jakmile se bariéra dostatečně naplní, kužel, který sbírá plast ve vrcholu V, se vymění a veškerý odpad se recykluje. Bariéra je až na vybírání zcela autonomní a nepotřebuje kromě mořských proudů žádný další zdroj energie.

S rozmístěním stěny se začalo ve čtvrtek, zatím se podařilo prototyp dostat na místo testu a přichytit ho k jedné z bójí. I přes nepříznivou předpověď je moře relativně klidné, vlny jsou menší než 1 metr.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Moře Ekologie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 39 minutami

před 47 minutami

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 10 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy