Nemůžete melodii vyhnat z hlavy? Tři způsoby, jak na "ušní červy"

Londýn - Určitě to sami znáte. Zaslechnete v rádiu písničku a pak se melodie nemůžete zbavit. Vědci se těmto "ušním červům" podívali na zoubek a nabídli radu, jak se jich zbavit.

Podle studie vědkyně Kelly Jakubowské, která vychází z šetření mezi třemi tisíci dotazovanými, existují tři způsoby, jak porazit "ušního červa". Nejčastější radou je poslechnout si píseň, jejíž část se vám uhnízdila v hlavě.

Druhou doporučenou technikou je pustit si úplně jinou píseň, která vyžene tu otravnou. Spolehlivá je podle respondentů například britská hymna Bože, chraň královnu (God Save the Queen). Třetím řešením nepříjemné situace je podle studie úplně změnit činnost a odpoutat tak mozek od nepříjemné melodie.

Součástí výzkumu bylo také najít ty písně, které lidem znějí v hlavě nejčastěji. Mezi devíti nejvíce zmiňovanými jsou hned tři hity zpěvačky Lady Gaga. Píseň Bad Romance skončila na stupnici první. V žebříčku ušních červů se objevila také slavná Bohemian Rhapsody skupiny Queen.

Autorka výzkumu tvrdí, že vysvětlení, proč jsou to právě tyto písně, je poměrně snadné. "Mají poměrně rychlé tempo, celkem běžnou melodii a nezvyklé intervaly nebo repetice," dodala.

Studie také podotýká, že "ušní červi" nejčastěji hrozí lidem, kteří se nudí. Nakažlivé písně se usazují v hlavách také těm, kdo zkrátka hodně často poslouchají hudbu.

Související

Josef Zíma, český herec, zpěvák a moderátor, manžel herečky Evy Klepáčové. Kromě pop music je známý jako zpěvák české dechovky. Často bývá označován jako nekorunovaný král české dechovky.

Zemřel legendární zpěvák Josef Zíma

Českou hudební scénu zasáhla ve čtvrtek večer smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřel legendární zpěvák Josef Zíma, který se v poslední době potýkal se zdravotními problémy. 
Ceny Anděl, ilustrační fotografie.

Ceny Anděl 2024: Akademici vybrali nominované na prestižní ocenění

Proběhlo druhé kolo hlasování České hudební akademie a o nominovaných na Ceny Anděl Coca-Cola 2024 je rozhodnuto. Stejně jako loni nejvíc nominací posbíral Viktor Sheen, přidat do svých sbírek hned po dvou Andělech mají šanci Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Jména vítězů, vzešlých ze závěrečného hlasovacího kola, budou vyhlášena v rámci slavnostního předávání Andělů v sobotu 5. dubna.

Více souvisejících

Hudba Vědci zajímavosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy