Pupínky na kůži: Co všechno mohou znamenat a co skrývají?

Lidé, které trápí akné, často nemají ponětí o tom, co vlastně znamená. Mnohdy se ho snaží zbavit sami tím, že si vymačkávají pupínky. To je ale podle odborníků velmi nebezpečné. Navíc existují různé typy akné, nejtěžším typem jsou cysty a uzliny.

Trápí vás pupínky různého zbarvení? Nebo bojujete s neústupným akné? Server Business Insider shrnul hlavní typy znamének a pupínků, které na svém těle můžete najít. Některé jsou škodlivé a některé zcela bezbranné. 

Někteří lidé se doslova vyžívají v tom, když si nějaký pupínek mohou vymáčknout. Cítí u toho jistou úlevu, dobrý pocit z toho, že v podstatě očistily část svého těla od "odpadků". I když patříte mezi vášnivé bojovníky s kde jakým pupínkem, nikdy nemůžete zcela přesně vědět, odkud se který pupínek vzal. Často ani netušíte, z čeho se vlastně skládá.

To, co se skrývá uvnitř pupínku, záleží zejména na typu znaménka. 

Černé a bílé tečky:

Pokud se vám zničehonic objeví v obličeji tečky tmavého nebo bílého zbarvení, s největší pravděpodobností jde o mrtvé kožní buňky. Nejde o nic výjimečného, kožní buňky odumírají všem lidem a neustále, tato znaménka někdy zpozoruje úplně každý. Obsahem takových teček je zpravidla kožní bakterie Propionibacterium acnes a také kožní maz (mastná látka vylučovaná drobnými žlázami uvnitř vašich pórů).

Mnoho lidí si přitom myslí, že tmavé tečky jsou spojené s nečistotami. Za tmavé nebo světlé zbarvení může podle AMERICKÉHO Národního institutu pro zdraví množství kyslíku. V případě bílých pupínků zůstává "ucpávka" pod povrchem kůže a zůstává tak bílá. Při vystavení se kyslíku pupínek mění svou barvu na hnědočernou.

Oba dva typy pupínků jsou vytrvalé a mohou na vaši kůži být dlouhou dobu, pokud je nevymáčknete. Někdy se tak mohou stát opravdu velkými. 

"Papuly a pustuly": 

Někdy je zanesený pór tak podrážděný, že se jeho stěny rozpadnou a tělo vyšle signál bílým krvinkám, aby se tímto poškozením zabývaly. To způsobí zarudnutí, bolest a zánět v oblasti pupínku. Vzniknou pak tzv. papuly nebo pustuly. Papuly jsou uzavřené červené ranky, které jsou poměrně tvrdé a někdy i bolestivé. Pustuly jsou červené pupínku s bílou hlavou uprostřed. Věc, kterou z nich vytáhnete, je hnis, který obsahuje mrtvé bílé krvinky. 

Cysty a uzliny:

Jde o nejzávažnější formu akné. Tyto pupínky jsou větší a bouřlivější, mnohem otravnější než papuly a pustuly. Oba typy jsou ve své podstatě záněty, navíc bolestivé a umístěné hluboko v kůži, cysty obsahují navíc hnis. 

Mačkání pupínků je obvykle špatný nápad:

Podle většiny odborníků (včetně americké dermatologické akademie ADD) je vhodnější, aby pupínky byly odstraňovány zkušeným dermatologem. Bakterie z vašich rukou totiž mohou způsobit další pupínky případně i infekci. Bez vhodné domácí techniky můžete navíc stav pupínku ještě zhoršit, případně po něm může zůstat trvalá jizva. 

Lékaři mohou odstranit menší pupínky pomocí nástrojů, jako je komedonový extraktor. Těžší akné, jako jsou uzliny a cysty, se léčí medikamenty, které zmírňují opuchnutí.

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda zdraví Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy