Praha - Značná část populace si prošla kurzem autoškoly a základy poskytování první pomoci by tedy měla znát. Přesto u mnoha lidí vzbuzuje první pomoc respekt. Víte, v jakých případech první pomoc poskytnout musíte a co vám za případné neposkytnutí hrozí?
Základní povinností pro každého je ze zákona při poskytování první pomoci zavolání na linku záchranné zdravotní služby. Ta by vám, pokud si nejste jistí, měla také poradit, jak první pomoc provést. Pokud byste v některých situacích k tomuto kroku zavolání záchranky nesáhli, může vás čekat i postih.
Neposkytnutí první pomoci
Zákon stanovuje případy, kdy člověk neposkytne první pomoc, kterou ale poskytnout měl. Jde o paragraf 150 Trestního zákoníku. "Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta," stojí v odstavci jedna.
Neposkytnutí první pomoci pracovníky ve zdravotnictví
Rozsáhlejší postih hrozí lékařům a zdravotnickým pracovníkům, kteří první pomoc neposkytnout mimo rámec výkonu svého povolání. Zákon o péči o zdraví lidu ukládá ve svém paragrafu 55 zdravotnickým pracovníkům vykonávat své povolání svědomitě, poctivě s hluboce lidským vztahem k občanům a s vědomím odpovědnosti ke společnosti.
Odstavec dva příslušného paragrafu trestního zákoníku pak upravuje i povinnost například a zejména pro zdravotnické pracovníky. "Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti," stojí v zákoně. Zdravotníkovi, který neposkytne potřebnou pomoc, je zákonem posuzován přísněji, typicky kromě trestu odnětí svobody ztrácí své zaměstnaní a je vyloučen z Lékařské komory.
Poskytnutí pomoci při dopravní nehodě
"Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti," říká paragraf 151 Trestního zákoníku.
V případě, že řidič například ujede od nehody a ani se nepřesvědčí, zda jejím účastníkům nic není, vystaví se nebezpečí trestního stíhání i v případech, že se prokáže, že při nehodě nikdo zraněný nebyl. V případě, že se dokáže, že kvůli neposkytnutí pomoci došlo k újmě na zdraví, mohlo by se v krajním případě jednat o nedbalostní trestný čin ublížení na zdraví nebo usmrcení.
Co když mám strach, že postiženému svou "pomocí" spíše uškodím?
Obavy nejsou na místě, alespoň ne z právního hlediska. Pokud je stav postiženého opravdu vážný, měli byste se pokusit zachránit jeho život vždy. Pokud byste postiženému svou pomocí způsobili další problémy, z právního hlediska vám nic nehrozí. Hrozilo by pouze v případě, že byste měli úmysl na tom, aby se zdravotní stav postiženého zhoršil.
Jak postupovat při volání záchranky
Laik, který neovládá zásady první pomoci, by měl alespoň zavolat zdravotnickou záchrannou službu. U proškoleného jedince se očekává, že přistoupí i k aktivnějším krokům k záchraně jedince.
Záchranku přivoláte vytočením linky 155, která je neplacená a můžete se na ni dovolat odkudkoliv z České republiky. U volání z mobilu je potřeba zdůraznit, kde přesně se nacházíte. V případě oblastí v pohraničí hrozí, že se dovoláte na ne zrovna nejbližší českou záchrannou službu. Použít můžete také číslo 112.
Následně dispečerovi sdělíte, co se přesně stalo, kde se to stalo - buďte co nejpřesnější a nejstručnější. Důležité je také sdělit počet zraněných osob, jejich pohlaví a přibližný věk. Dispečerovi byste měli také říct své jméno a kontaktní údaje, zpravidla číslo svého telefonu.
Ve zkratce
Jedinec není absolutně povinen poskytnout první pomoc komukoliv. Ze zákona jsme povinni poskytnout pomoc v případě přímého ohrožení života postiženého nebo při nemoci či úrazu. Jako řidiči účastnící se dopravní nehody jsme ovšem povinni poskytnout první pomoc vždycky.
Související

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
lékaři , zákony , Nehody vlaků , nemocnice
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák