Tradiční štědrovečerní večeře? Hodování našich předků se od toho dnešního výrazně lišilo

K Vánocům bezpochyby patří štědrovečerní večeře. Mnozí z nás si jistě vybaví smaženého kapra s bramborovým salátem. Tradiční česká štědrovečerní večeře však vypadala jinak.

Adventní doba byla mimo jiné ve znamení půstu a odříkání. Půst se dodržoval i o Štědrém dnu, postit se museli nejen lidé, ale také domácí zvířata. Klekání či objevení první hvězdy na obloze bylo znamením k usednutí ke slavnostně prostřenému štědrovečernímu stolu. Rodina mnohdy o Štědrém večeru ke společnému stolu přizvala i čeledíny a děvečky. Na Šumavě ještě před hodováním měla hospodyně za úkol novou březovou metlou vymést všechny kouty světnice. To proto, aby se do stavení v novém roce nedostaly myši.

Štědrovečerní tabule měla obsahovat každou plodinu, která se za daný rok urodila. Od stolu nesměl nikdo vstávat, protože by si ho v následujícím roce odvedla smrt. Během jídla platil také zákaz mluvení. Lidé tím totiž nechtěli rušit a rozhněvat duše zemřelých, které se o Štědrém večeru vracely mezi živé.

O Štědrém večeru se připravovalo devět chodů. Ještě před samotným hodováním se společně vzpomnělo na zemřelé, kteří už ke stolu nemohou usednout. Každý chod pak něco symbolizoval. Jako předkrm se podávaly medové oplatky. Ty měly lidem zajistit zdraví a štěstí po celý příští rok. Poté přišla na řadu polévka, ovšem ne rybí, na kterou je dnes většina z nás zvyklá. Štědrovečerní polévkou byla bramboračka s houbami, houbová, jáhlová nebo kroupová polévka. K polévce se přikusovaly nemastné vdolky pečené z kynutého těsta, z žitné či pšeničné mouky.

Na štědrovečerním stole nesměl chybět hrách, který byl symbolem života, úrody a blahobytu. Hrách se většinou podával spolu s kroupami nebo se upravoval na sladký způsob. Oblíbená byla třeba tzv. pučálka, do které patřil kromě hrachu, cukr a perník. V Čechách si lidé o Štědrém večeru často pochutnávali na sladké kaši z jáhel, mléka a medu.

Tradičním štědrovečerním pokrmem byl černý kuba, který se těšil velké oblibě. Vařil se z krup, sušených hub a někdy i uzeného masa. Pokrm měl černou barvu díky hřibům modrákům a černému uzenému masu. K černému kubovi se podávaly kyselé švestky, které hospodyně tehdy nakládaly stejně jako okurky. Kuba měl celé rodině zajistit štěstí do dalších Vánoc.

Na štědrovečerním stole nechyběla vánočka. V Orlických horách bylo zvykem toto vánoční pečivo namáčet do směsi rozvařeného sušeného ovoce se skořicí. Vánočka pak měla vydržet až do Nového roku.

Na vánočním stole bylo také ovoce, které představovalo symbol svornosti rodiny. Ovoce tvořilo i součást některých štědrovečerních magických praktik. Svobodná děvčata nebo svobodní mládenci si zavázali oči a vidličkou napichovali kousky ovoce. Pokud nabodli švestku, měli si vzít počestnou pannu nebo svobodného mládence. Hruška předpovídala svatbu s vdovou nebo vdovcem.

Z masa byste na štědrovečerním stole našich předků našli domácí uzené nebo zvěřinu, specialitou byl zajíc na černo. Zámožné rodiny si mnohdy dopřávaly raky. Od 17. století se o Vánocích nejedly ryby, ty se na stole objevily pouze v rybářských oblastech. Teprve ve druhé polovině 19. století začala ryba tvořit součást štědrovečerního jídelníčku.

Také alkoholické nápoje se vyskytovaly na štědrovečerním stole. Pilo se víno, pivo, punč, medovina a pálenky. Ve šlechtických a bohatých měšťanských rodinách bylo zvykem o Štědrém večeru otevírat láhev šampaňského.

Se štědrovečerním stolem se také pojila řada magických praktik. Nohy stolu měly být omotány provazem nebo řetězem, což mělo zajistit pospolitost rodiny v příštím roce. Dodnes se zachoval zvyk dávat pod talíře mince a rybí šupiny, aby měla domácnost dostatek peněz. Tato tradice se odkazuje na Nový zákon – peníze by se měly množit jako ryby v Petrových sítích. Ze štědrovečerní večeře se část dávala domácím zvířatům. Slepice pak měly snášet velká vejce, krávy dojit sladké mléko.

Štědrovečerní večeře ve světě

U nás dnes na štědrovečerním stole najdeme smaženého kapra a bramborový salát, stejně je tomu u našich slovenských sousedů. A co se o Štědrém večeru servíruje jinde? Smaženou rybu večeří také Poláci, ovšem stále častěji se objevuje na vánočním stole pečená krůta nebo krocan. V Rakousku je ke štědrovečerní večeři ryba, vepřové řízky nebo zajíc a jako tradiční dezert sladká kukuřičná kaše s rozinkami a jablky, která se polévá třešňovým likérem.

Mezi oblíbené vánoční pokrmy v Německu patří husa, kachna nebo krůta. V severní části země se tradičně podává pečená klobása s bramborovým salátem, v Bavorsku a Bádensku-Württembersku večeří stejně jako my kapra. V Norsku se nejčastěji připravuje pečené kuře a sladká kaše s kandovaným ovocem a ořechy. Někteří Norové však jedí vepřovou pečeni s brambory a zelím.

Švédové si tradičně dopřávají tresku s bílou omáčkou nebo šunku se zeleným hráškem a brambory. Na italském vánočním stole byste našli pečenou drůbež nebo zvěřinu, ryby nebo raky. V Řecku se tradičně večeří ryby, ovšem v některých rodinách podávají pečené sele nebo jehně. V Anglii byl dříve typickým vánočním pokrmem roastbeef, dnes se večeří pečený krocan. Ten se podává také ve Spojených státech amerických, stejně jako vánoční puding, jehož originální recept pochází rovněž z Anglie. Krocan je servírován s chřestovou omáčkou, nádivkou, brambory a zeleninou.

Související

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

Vánoce historie potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby

Erin Pattersonová byla v australském státě Victoria uznána vinnou z trojnásobné vraždy a pokusu o vraždu poté, co svým hostům naservírovala jídlo s jedovatými muchomůrkami. Oběd v Leongathě skončil smrtí tří příbuzných a těžkou otravou čtvrtého. Žena se snažila nahrát svou vlastní otravu, ale lékaři i vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o promyšlený čin. Motiv zůstává předmětem dalšího šetření.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout

Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty čínské společnosti DeepSeek. Vláda ve středu rozhodla o jejich zákazu na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kabinet se zabýval také podrobnostmi o průběhu a řešení rozsáhlého výpadku elektrického proudu, k němuž došlo na části území republiky minulý týden v pátek.

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?

Vzhledem k blížícímu se startu nové sezóny tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Chance ligy, jenž je naplánován již na pátek 18. července, se v těchto dnech a týdnech připravují prvoligové kluby na svých soustředěních a úřadující český mistr Slavia Praha není výjimkou. Dosud přivedla mnoho zajímavých posil v čele s Michalem Sadílkem a Japoncem se zkušenostmi z anglické Premier League Daikim Hašiokou. V současnosti však řeší trable s další posilou Dominikem Javorčekem a čile se také mluví o možném odchodu El Hadjiho Malicka Dioufa. Poslední dny pak také o zájmu o služby samotného kouče Jindřicha Trpišovského.

včera

Robert Fico promluvil poprvé od atentátu na svou osobu.

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí

Druhým dnem a především výpovědí poškozeného ve středu pokračoval proces s atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Politik se nicméně osobně nedostavil, soud nechal jeho výslech přehrát. Útočník Juraj C. dal prostřednictvím obhájce najevo, že se neztotožňuje s tím, že mu hrozí doživotí. O průběhu procesu informoval deník Pravda. 

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin

Izrael plánuje výstavbu „humanitárního města“ v Rafahu na jihu pásma Gazy pro statisíce palestinských uprchlíků. Podle ministra obrany Israela Katze má jít o uzavřenou zónu, kterou budou spravovat mezinárodní orgány a Palestinci nebudou moci odejít. Projekt, inspirovaný návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa na přesídlení Palestinců do jiných zemí, čelí ostré kritice. Podle právníka by mohl představovat válečný zločin, proti se postavila i Británie s Katarem.

včera

včera

včera

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Americký prezident Donald Trump oznámil nové zbrojní dodávky pro Ukrajinu, která čelí pokračující ruské agresi. Dodávky ze Spojených států, respektive zbraní americké výroby hrají od počátku invaze klíčovou roli v podpoře Kyjeva – od systémů HIMARS a raket ATACMS přes dělostřeleckou munici až po tanky Abrams a stíhačky F-16. Tyto zbraně významně posílily schopnost Ukrajiny čelit útokům a zasazovat údery hluboko na nepřátelském území.

včera

Alena Schillerová

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

včera

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně

Americký prezident Donald Trump podle nahrávky z loňského fundraisingu v minulosti pohrozil ruskému vůdci Vladimiru Putinovi bombardováním Moskvy, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu. USA sice disponují schopností takový útok provést, ale ruská vojenská doktrína připouští jadernou reakci na ohrožení hlavního města. Jakýkoli konvenční úder by tak mohl vést k jaderné eskalaci. Trumpova slova tak zjevně byla především cílenou součástí kampaně před dárci. 

včera

včera

Evropská unie

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Třicátého června byl poslední den pro předložení plánů, jak učinit transformaci energetiky na obnovitelné zdroje dostupnou. Žádná ze zemí, vyjma Švédska, však termín nestihla. Panuje tak riziko ohrožení vyplácení finančních prostředků, sankce za opožděné plány ovšem nehrozí.

včera

Ústavní soud

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo

Důchodová reforma zůstává v platnosti, rozhodl Ústavní soud. Informoval o tom ve středu v tiskové zprávě. Obstálo zvýšení důchodového věku i související změny ve vymezení rizikové práce. Poslanci hnutí ANO neúspěšně napadali i schvalovací proces novely zákona. 

včera

Ničivé povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění

Pátrání po 173 pohřešovaných po ničivé povodni v Texasu pokračuje, obětí je zatím 111. Mezi mrtvými je i nejméně 30 dětí, většina z letního tábora Camp Mystic, který byl povodní zasažen nejtvrději. Přestože inspekce jen dva dny před tragédií potvrdila bezpečnostní připravenost tábora, náhlé stoupnutí hladiny, výpadek proudu a absence mobilních telefonů znemožnily včasné varování a evakuaci.

včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil

Nedávné americké a izraelské údery vrátily íránský jaderný měsíc o několik měsíců nazpět, tvrdí šéf francouzské rozvědky DGSE Nicolas Lerner. Na jeho slova upozornil web DW. Podle Lernera se podařilo zlikvidovat i část íránských zásob obohaceného uranu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy