Psychopatie je fenomén, kterému medicína stále ještě zcela nerozumí. Původně se předpokládalo, že je to ryze psychologický problém. V poslední době však vychází najevo, že je to alespoň částečně neurologický problém.
Mozky psychopatů vypadají jinak než ostatních. Stále ještě ani definované, jak přesně vypadá. Existuje množství podivného chování, ne jen jeden způsob. A nemusí to znamenat, že je člověk blázen, jak si mnoho lidí stále myslí.
Protože je to matoucí, dává smysl, že se vědci za odpověďmi obrací k našim nejbližším příbuzným – šimpanzům. Šimpanzi nejsou spoutáni lidskými sociálními vzorci, a tak jsou modelem přirozené psychopatie. Nebo její neexistence.
Podle British Psychological Society ukazuje nedávný výzkum našich příbuzných, že pro psychopatii existuje jasný genetický základ. Tým vedený vědci z Georgia State University pečlivě zkoumal 164 primátů umístěných ve dvou výzkumných centrech – v Albertě v Texasu.
Posuzování psychopatie u lidí se dělá přes psychologické ohodnocení a někdy skeny mozku pomocí magnetické resonance. Podle toho, jak lidé popisují svoje normální chování, a toku krve od a k amigdale jsou dobré způsoby odhalení psychopatických tendencí.
To u šimpanzů jen tak nejde. Šimpanzi nejsou známí svou schopností vést zajímavé konverzace či v klidu sedět v hlasité magnetické resonanci. Naštěstí však existuje CHMP-Tri scale, což je osobnostní test speciálně navržen pro šimpanze.
Test zaznamenává bezohledné chování, nedostatek sebe ovládání a sklony k nebojácnému chování. Všechna chování naznačují psychopati a mohou být sledovány, aniž by se vědci museli šimpanzů na něco složitě vyptávat.
Výzkumníci také hledali specifický gen známý jako AVPR1A. Tento gen ovlivňuje produkci vazopresinu, hormonu, který se zabývá zadržováním vody a velikostí krevních buněk. Tento hormon má většina savců. Jinak je známý jako antidiuretický hormon. Existuje evidence, že tento hormon pohání sexuální motivaci, stres, sociální chování, včetně těch, která jsou spojená s psychopatií.
V potaz vědci brali i individuální životní zkušenosti. Posuzovali, zda o šimpanze pečovala jejich vlastní matka, nebo jestli byli opuštění. Jestli utrpěli těžké zranění nebo jestli je nevychovávali lidé. Faktorů brali v potaz ještě více.
Co tedy objevili? Ano, jako vždy neexistuje jasná odpověď na to, co pohání či způsobuje psychopatii. Ovšem geny v tomto hrají velkou roli.
U šimpanzů, které vychovaly jejich matky, se variace ACPR1A genu nespojovaly s bezohlednou agresí. Místo toho souvisely s odvahou a nebojácností, stejně jako s jejich psychopatickým „skóre“. U šimpanzů vychovaných lidmi nebyla korelace mezi genem a psychopatickými tendencemi.
Zdá se tedy, že tento gen má na vývin psychopatie vliv, pokud nejste vychováni zástupcem zcela jiného živočišného druhu od mladého věku. Vědci nemají možnost porovnat toto s lidskými psychopaty a jejich životem, proto si nemůžou být jistí, jestli je tato myšlenka správná.
Výzkum nicméně podle Frontiers of Science naznačuje, že gen AVPR1A – a tím také hladiny vazopresinu – ovlivňuje psychopatii. V lidech i v opicích nedávný výzkum naznačuje vliv genetický na individuální proměny psychopatických vlastností.
Znamená to tedy, že psychopatie není čistě psychologickým jevem, jak se myslelo. Vypadá to že má fyzický základ – neurologický a genetický. Tato poznání by mohla vést k lepší diagnostice a také lepší léčby psychopatie.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
včera

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
včera

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
včera

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
včera

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
včera

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
včera

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
včera
Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák