Jak se vešli do modulu a proč vlajka vlaje? Konspirace o přistání na Měsíci vyvráceny

Přistání na Měsíci. Tato významná událost je jedním z nejoblíbenějších cílů konspiračních teoretiků. Ti tvrdí, že k němu nikdy nedošlo, a ohánějí se mnoha argumenty. Co je na nich ale pravdy?

Programy v 60. a 70. letech dostaly celkem 12 astronautů na měsíc v sérii úspěšných misí. Nebo ne? 

Ve skutečnosti ano. Ale nezastavilo to konspirační teoretiky, kteří jsou si dodneška naprosto jistí, že lidská noha na měsíc nikdy nevkročila a celé to byla jen velmi nákladně natočená propaganda. A mají pro to velmi mnoho neprůstřelných důkazů. 

Tvrzení: Americká vlajka na obrázcích vlaje. Na měsíci ale žádný vítr není.Realita: Ve skutečnosti je vlajka propletená dráty a její tvar bylo možné formovat. Astronauti poté tvar na místě postavili tak, aby to dobře vypadalo. Kdyby tam byla postavena jen tak, byla by svěšená a ani by nebylo poznat, jak vlastně vypadá

Tvrzení: Astronauti by museli umřít na radiaci po opuštění Van Allenových pásů.Realita: Van Allenovy pásy jsou magnetické pole tvořené planetou Zemí, které sbírá okolní radiaci a chrání nás. Úroveň radiace je tam však tak nízká, že by se loď mnoho dní a hodin musela vznášet přímo v zóně, aby to astronauty nějak ovlivnilo. Průlet, který vesmírní cestovatelé zažili, se rovnal zhruba ozáření, které dostanete při rentgenu žeber.

Tvrzení: Různé úhly stínů na fotografiích dokazují, že na místě bylo více zdrojů světla, například studiové lampy.Realita: Astronauti fotili na kopcovité a ostře osvícené krajině, přičemž slunce bylo velmi blízko horizontu. Různé tvary země produkovaly stíny rozmanitých délek právě z tohoto důvodu.

Tvrzení: Na ostrých slunečních paprscích a vysoké teplotě měsíce by se musel fotografický film rozpustit.Realita: Samotný film se nikde nepovaloval, vše bylo v ochranných nádobách. Mise Apollo navíc přistávaly vždy v době lunárního rozbřesku či západu. teploty tak rozhodně nebyly tak vysoké.

Tvrzení: Stopy na měsíci nemohly vzniknout, protože zanechání stopy vyžaduje vlhkost, která na měsíci není. Realita: Vlhkost není vždy potřeba. Jemný suchý prach perfektně drží tvar. Částice drží v jednom tvaru díky tomu, že je mezi nimi velké tření.

Tvrzení: Ve vesmíru je hrozně moc mikro-meteorů, které lítají šílenou rychlostí. Trefily by loď a zabily astronauty.Realita:  Vesmír je úžasně veliký. Ano, nachází se v něm bezpočet malých úštěpků hornin. Samotná velikost vesmíru však udržuje jejich hustotu minimální. Šance na setkání se s takovým úlomkem je ve skutečnosti blízká nule a loď byla navíc pokrytá vrstvou Kevlaru, který by proti případnému střetnutí pomohl.

Tvrzení: Při startu z měsíce nevznikl žádný kráter na povrchu.Realita: Pod vrstvou prachu je Měsíc tvořen velmi "zahuštěnou" vrstvou kamene. Volný prach byl podle astronautů nadzvednut, což je zachyceno i na filmu. Prach se poté zase usadil.

Tvrzení: To obrovské vozítko na kterém se návštěvníci Měsíce proháněli by se v životě nemohlo vejít do malinkého přistávacího modulu.Realita: Ve skutečnosti bylo udělané velmi chytře z extrémně lehkých materiálů a designované tak, aby se nechalo kompaktně složit.

Tvrzení: A kde jsou jako hvězdy?!Realita: Zkuste vyfotit něco ve tmě a zjistíte, že nevýrazné objekty v dálce nejsou vidět. To proto, že jasnost blízkých objektů je zastíní. Na světlé straně měsíce by jste hvězdy nezachytily ani pouhým okem.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy