Imunita je jednou z nejdůležitějších schopností lidského těla a díky ní je lidstvo schopno přežívat tisíce let, aniž by podlehlo řadě nebezpečných chorob. Ačkoliv se o jejím významu v posledních letech příliš nehovořilo, na světlo světa ji opět vytáhla aktuální pandemie nového typu koronaviru. Zatímco u lidí je ale imunita proti covid-19 dosud jednou velkou záhadou, pokusy na opicích ukazují velmi slibné výsledky.
Naše imunitní systémy si uchovávají vzpomínky na nepřátele, které díky obranyschopnosti těla v minulosti překonaly. U většiny virů nám zbytkové protilátky umožňují, abychom se s nimi rychle vypořádali, pokud jim budeme opětovně vystaveni.
Neplatí to ale pro všechny nemoci. Jednou z nejkritičtějších otázek týkajících se nových infekčních nemocí proto zůstává, zda se u přeživších jedinců imunita vytváří, a pokud ano, jak dlouho trvá.
V případě lidí to zatím není příliš možné zjistit. Ti, kdož přežili covid-19, se jen zřídkakdy chtějí nechat otestovat opětovným vystavením viru. Výzkumníci se proto musí obrátit na zvířata.
Tým vedený profesorem Danem Barouchem z Harvardovy univerzity infikoval devět dospělých makaků koronavire SARS-CoV-2 a poté sledoval jejich příznaky. Ačkoli byly použity tři různé dávky, virová nálož u všech opic dosáhla vrcholu už druhý den a poté klesala. Po 21. až 28. dnech už v jejich těle nebylo po viru ani památky.
Opice podle studie neměly příliš příznivý průběh nemoci. Vyvíjely se u nich zápaly plic a záněty v různých orgánech, žádná z nich ale neměla respirační selhání a všechny se zotavovaly rychleji než většina lidí se závažnými komplikacemi.
Mnohem cennější je ale pro celý svět to, co následovalo 35 dní poté, co se opice vyléčily. Vědci je totiž vystavili stejným dávkám koronaviru SARS-CoV-2. Na rozdíl od první nákazy se ale žádný z případů nevyvíjel stejně. Virová nálož byla u opic navzdory stejné míře infikace nízká a začala rychle klesat. V tělech testovaných opic se vytvořila imunita.
Podle vědců by bylo lepší, kdyby imunita mohla být do lidského těla dodána vakcínou. Další vědecké týmy proto pracují na podobných experimentech, namísto přímé infikace ale opicím podávají testovací vakcíny a poté zkouší, jak testovací subjekty na přímé vystavení nákazy reagují.
V první fázi dostává každou vakcínu dostává pouze čtyři nebo pět zvířat, je tedy třeba postupovat opatrně a výsledky vyhodnotit přesně. Opice, které dostaly určité typy vakcín, ale vykazovaly ve svých tělech výrazně nižší hladiny viru. Jiné vakcíny byly spojeny s nižší detekcí viru v plicích, ne však v nosních výtěrech. Tyto údaje podle vědců naznačují, že může být snazší ochránit před covidem-19 dolní dýchací cesty oproti horním cestám dýchacím.
Ani tak ale vědci nemají vyhráno. Mnoho potenciálních vakcín, které se zdají být slibné u zvířat, následně u lidí selhává. I to je jedním z důvodů, proč je výroba vakcín tak nákladná a dlouhá. Přesto je úspěch u primátů je lepší indikací než u jiných zvířat, která jsou lidem vzdálenější.
Související
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
Vědci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
včera
RECENZE: Životopis The Apprentice naštval Donalda Trumpa a vykresluje jeho vzestup
včera
Dnešní počasí už připomínalo zimu. Zítra to může být jiné
včera
Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě
včera
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
včera
Trump si vybírá tým a Kyjev má naději. Někteří lidé ale dělají Ukrajincům medvědí službu
včera
Tragický požár v Ostrově si vyžádal oběť. Hasičům stály v cestě obrovské plameny
včera
Vážná nehoda na D5. Na příjezdu do Prahy se utvořila dlouhá kolona
včera
Naše děti zemřely hlady a žízní, nemáme co jíst, zoufají si matky v Pásmu Gazy. USA to vidí jinak
včera
Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ
včera
COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři
včera
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
včera
Melania Trumpová nechce být první dámou. Roli bude zastávat jen okrajově
včera
Zimní počasí je tady. Meteorologové řekli, kde bude padat sníh. Podívejte se na radar
včera
Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy
včera
Zachrání někdo rozvojové země, než je zničí počasí? Plamenné projevy Guterrese a spol. jsou bez činů k ničemu
včera
Trump začne za dva měsíce úřadovat. Seznam věcí, které po nástupu do Bílého domu udělá jako první
včera
Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News
včera
Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí
včera
Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan
Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.
Zdroj: Lucie Podzimková