Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

Krátce poté generální tajemník OSN António Guterres na konferenci prohlásil, že zdvojnásobování využívání fosilních paliv je „absurdní“. Podle něj nastala „čistá energetická revoluce“, kterou žádná vláda nemůže zastavit.

Britský premiér Sir Keir Starmer se zavázal k dalšímu snižování emisí a uvedl, že Spojené království si nyní stanovilo cíl snížit emise o 81 % do roku 2035. Vyzval ostatní země, aby tento nový cíl následovaly. „Bez pochyby – závod o pracovní místa v čisté energetice a ekonomiku budoucnosti je tady, a nechci být v polovině startovního pole – chci být vpředu,“ řekl Starmer na konferenci.

Někteří pozorovatelé vyjádřili obavy z toho, že se největší světová klimatická konference koná právě v Ázerbájdžánu. Ministr životního prostředí a přírodních zdrojů této země, který strávil 26 let v ázerbájdžánské státní ropné a plynárenské společnosti Socar, je navíc paradoxně předsedou konference. Existují také obavy, že ázerbájdžánští činitelé COP29 využívají k podpoře investic do národní ropné a plynárenské společnosti.

Prezident Alijev, který vystoupil na konferenci druhý den, prohlásil, že Ázerbájdžán byl před COP29 vystaven „pomluvám a vydírání“. Podle něj to vypadalo, jako by „západní falešné mediální zprávy“, charitativní organizace a politici „soutěžili ve šíření dezinformací... o naší zemi“. Uvedl, že podíl země na globálních emisích plynu je „pouze 0,1 %“. „Ropa, plyn, vítr, slunce, zlato, stříbro, měď, to vše... jsou přírodní zdroje a země by neměly být obviňovány za to, že je mají, ani za to, že je uvádějí na trh, protože trh je potřebuje.“

Ropa a plyn jsou hlavními příčinami změny klimatu, protože při spalování pro výrobu energie uvolňují skleníkové plyny, jako je oxid uhličitý, které zahřívají planetu.

Na konferenci je také pozornost zaměřena na USA, zvláště po volebním vítězství Donalda Trumpa – známého skeptika ke změně klimatu. Americký prezident Joe Biden vyslal na konferenci svého zmocněnce Johna Podestu, který kritizoval názor zvoleného prezidenta Trumpa, že klimatická změna je podvod, a uvedl, že americký tým bude pokračovat v práci na dohodě přijaté na COP28 v roce 2023. Podesta také zmínil, že Washington pracuje na dohodě z loňského roku, která má do roku 2030 ztrojnásobit výrobu obnovitelné energie.

Při svém vystoupení na konferenci v Baku Guterres varoval před „zdvojnásobením investic do fosilních paliv“. „Zvuk, který slyšíte, je tikání hodin,“ řekl. „Jsme v závěrečném odpočítávání, abychom omezili nárůst globální teploty na 1,5 stupně Celsia, a čas není na naší straně.“ Guterres označil rok 2024 za „mistrovskou třídu klimatické destrukce“ a zmínil, že katastrofy byly „umocněny klimatickou změnou způsobenou lidmi“.

Organizace OSN pro meteorologii dříve uvedla, že rok 2024 je na cestě k tomu stát se nejteplejším rokem v historii. Guterres dodal, že je zapotřebí „nového cíle financování“, přičemž nejbohatší země by měly platit nejvíce. „Jsou největšími emitenty, s největšími kapacitami a odpovědnostmi,“ řekl. „Rozvojové země by neměly opustit Baku s prázdnou.“

Komentáře ázerbájdžánského prezidenta pravděpodobně neovlivní jednání v zákulisí, která se zaměřují na získání více finančních prostředků pro chudší země, aby mohly realizovat své klimatické plány. Rozvojové země žádají bohatší státy o dohodu na fondu, který by mohl dosáhnout hodnoty až 1 bilionu dolarů z veřejných i soukromých zdrojů.

Na konferenci chyběli vedoucí představitelé většiny největších znečišťovatelů na světě, včetně Bidena, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a indického premiéra Narendry Modiho.

Ministr životního prostředí Burkiny Faso, jedné z nejchudších zemí světa, řekl BBC, že na boj s klimatickými změnami je nezbytné vynaložit více financí. Roger Baro uvedl, že peníze by pomohly jeho zemi vypořádat se se současnými dopady klimatických změn, včetně rozšířeného sucha, bleskových povodní a epidemií. Katastrofy zasáhly oblast Sahelu, která letos zažila vlnu veder s teplotami dosahujícími až 45 °C, což by podle vědců bez klimatických změn nebylo možné.

Mezi dalšími světovými lídry vystoupil na konferenci také španělský premiér, který vyzval k „drastickým opatřením“ poté, co povodně v zemi zabily více než 200 lidí. Odborníci tvrdí, že klimatická změna přispěla k intenzivním srážkám, které způsobily povodně. „Musíme provést dekarbonizaci, přizpůsobit naše města a infrastrukturu,“ řekl premiér Pedro Sánchez.

COP29 je naplánována na trvání do 22. listopadu, avšak již nyní panují obavy, že složitá témata na stole mohou učinit dosažení konečné dohody velmi obtížným. 

Související

Více souvisejících

ázerbájdžán Ilham Alijev

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

včera

Letadla, ilustrační foto

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

včera

včera

Izraelská armáda

Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael

Izraelský ministr obrany Izrael Katz varoval, že pokud dojde ke zhroucení příměří v Libanonu, izraelské síly přestanou rozlišovat mezi Libanonem jako státem a militantní skupinou Hizballáh. Toto prohlášení přichází uprostřed stále napjatější situace na severní izraelské hranici, kde konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem pokračuje od 7. října 2023. Uvedl to server The Guardian.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku

Prezident Joe Biden čelí ostré kritice za rozhodnutí omilostnit svého syna Huntera Bidena, které přichází krátce před jeho plánovaným odsouzením ve dvou federálních případech. Bílý dům toto rozhodnutí hájí s tím, že bylo nezbytné k ochraně Huntera před politicky motivovanými útoky, které mohly být podněcovány odcházející administrativou a jejími spojenci, uvedl server BBC.

včera

včera

Praha

Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců

Pražskou dopravu dnes ráno ochromilo více než 20 dopravních nehod, přičemž dvě z nich byly vážné a zahrnovaly srážky s chodci. Situaci navíc komplikoval silný déšť, který přispěl k četným nehodám na klíčových komunikacích. Policie i záchranné složky apelují na řidiče, aby zvážili použití hromadné dopravy, pokud směřují do hlavního města.

včera

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

včera

včera

včera

včera

včera

Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame

Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy