Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

Krátce poté generální tajemník OSN António Guterres na konferenci prohlásil, že zdvojnásobování využívání fosilních paliv je „absurdní“. Podle něj nastala „čistá energetická revoluce“, kterou žádná vláda nemůže zastavit.

Britský premiér Sir Keir Starmer se zavázal k dalšímu snižování emisí a uvedl, že Spojené království si nyní stanovilo cíl snížit emise o 81 % do roku 2035. Vyzval ostatní země, aby tento nový cíl následovaly. „Bez pochyby – závod o pracovní místa v čisté energetice a ekonomiku budoucnosti je tady, a nechci být v polovině startovního pole – chci být vpředu,“ řekl Starmer na konferenci.

Někteří pozorovatelé vyjádřili obavy z toho, že se největší světová klimatická konference koná právě v Ázerbájdžánu. Ministr životního prostředí a přírodních zdrojů této země, který strávil 26 let v ázerbájdžánské státní ropné a plynárenské společnosti Socar, je navíc paradoxně předsedou konference. Existují také obavy, že ázerbájdžánští činitelé COP29 využívají k podpoře investic do národní ropné a plynárenské společnosti.

Prezident Alijev, který vystoupil na konferenci druhý den, prohlásil, že Ázerbájdžán byl před COP29 vystaven „pomluvám a vydírání“. Podle něj to vypadalo, jako by „západní falešné mediální zprávy“, charitativní organizace a politici „soutěžili ve šíření dezinformací... o naší zemi“. Uvedl, že podíl země na globálních emisích plynu je „pouze 0,1 %“. „Ropa, plyn, vítr, slunce, zlato, stříbro, měď, to vše... jsou přírodní zdroje a země by neměly být obviňovány za to, že je mají, ani za to, že je uvádějí na trh, protože trh je potřebuje.“

Ropa a plyn jsou hlavními příčinami změny klimatu, protože při spalování pro výrobu energie uvolňují skleníkové plyny, jako je oxid uhličitý, které zahřívají planetu.

Na konferenci je také pozornost zaměřena na USA, zvláště po volebním vítězství Donalda Trumpa – známého skeptika ke změně klimatu. Americký prezident Joe Biden vyslal na konferenci svého zmocněnce Johna Podestu, který kritizoval názor zvoleného prezidenta Trumpa, že klimatická změna je podvod, a uvedl, že americký tým bude pokračovat v práci na dohodě přijaté na COP28 v roce 2023. Podesta také zmínil, že Washington pracuje na dohodě z loňského roku, která má do roku 2030 ztrojnásobit výrobu obnovitelné energie.

Při svém vystoupení na konferenci v Baku Guterres varoval před „zdvojnásobením investic do fosilních paliv“. „Zvuk, který slyšíte, je tikání hodin,“ řekl. „Jsme v závěrečném odpočítávání, abychom omezili nárůst globální teploty na 1,5 stupně Celsia, a čas není na naší straně.“ Guterres označil rok 2024 za „mistrovskou třídu klimatické destrukce“ a zmínil, že katastrofy byly „umocněny klimatickou změnou způsobenou lidmi“.

Organizace OSN pro meteorologii dříve uvedla, že rok 2024 je na cestě k tomu stát se nejteplejším rokem v historii. Guterres dodal, že je zapotřebí „nového cíle financování“, přičemž nejbohatší země by měly platit nejvíce. „Jsou největšími emitenty, s největšími kapacitami a odpovědnostmi,“ řekl. „Rozvojové země by neměly opustit Baku s prázdnou.“

Komentáře ázerbájdžánského prezidenta pravděpodobně neovlivní jednání v zákulisí, která se zaměřují na získání více finančních prostředků pro chudší země, aby mohly realizovat své klimatické plány. Rozvojové země žádají bohatší státy o dohodu na fondu, který by mohl dosáhnout hodnoty až 1 bilionu dolarů z veřejných i soukromých zdrojů.

Na konferenci chyběli vedoucí představitelé většiny největších znečišťovatelů na světě, včetně Bidena, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a indického premiéra Narendry Modiho.

Ministr životního prostředí Burkiny Faso, jedné z nejchudších zemí světa, řekl BBC, že na boj s klimatickými změnami je nezbytné vynaložit více financí. Roger Baro uvedl, že peníze by pomohly jeho zemi vypořádat se se současnými dopady klimatických změn, včetně rozšířeného sucha, bleskových povodní a epidemií. Katastrofy zasáhly oblast Sahelu, která letos zažila vlnu veder s teplotami dosahujícími až 45 °C, což by podle vědců bez klimatických změn nebylo možné.

Mezi dalšími světovými lídry vystoupil na konferenci také španělský premiér, který vyzval k „drastickým opatřením“ poté, co povodně v zemi zabily více než 200 lidí. Odborníci tvrdí, že klimatická změna přispěla k intenzivním srážkám, které způsobily povodně. „Musíme provést dekarbonizaci, přizpůsobit naše města a infrastrukturu,“ řekl premiér Pedro Sánchez.

COP29 je naplánována na trvání do 22. listopadu, avšak již nyní panují obavy, že složitá témata na stole mohou učinit dosažení konečné dohody velmi obtížným. 

Související

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

Více souvisejících

ázerbájdžán Ilham Alijev

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 57 minutami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 1 hodinou

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla

Ekonomický novinář James Surowiecki tvrdí, že administrativa Donalda Trumpa při stanovování cel na obchodní partnery použila extrémně zjednodušený a chybný výpočet. Podle něj Bílý dům pouze vydělil obchodní deficit USA s danou zemí jejími exporty do Spojených států a takto „vypočítal“ údajnou nespravedlivou výhodu zahraničních partnerů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy