RECENZE: Životopis The Apprentice naštval Donalda Trumpa a vykresluje jeho vzestup

Donald Trump ovládl americké volby a opět usedne do prezidentského křesla. Jak vypadal jeho podnikatelský vzestup a přerod v chladnokrevného byznysmena? To dramatizuje film The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa, který v současnosti hrají česká kina.

Snímek odpremiéroval v letošní soutěži nejprestižnějšího filmového festivalu světa v Cannes. Postupně se představil na několika dalších festivalech, do americké distribuce však vzhledem ke své povaze vstoupil s drobnými náklady a podfinancovaným reklamním zásahem. Na distribuci filmu byla dokonce vypsána crowdfundingová kampaň. Sám Donald Trump svůj nelichotivý životopis označil za lacinou pomluvu a politicky nechutné hanění jeho osoby, přičemž celý štáb označil za lidskou spodinu.

Film natočil íránský režisér Ali Abbasi, jenž stojí například za strhujícím thrillerem Svatý pavouk, kde zpracovává skutečné nábožensky motivované vraždy ve městě Mašhad. Režisér umí mistrným způsobem skloubit individuální osudy a celospolečenský kontext. Fluidním provázáním tepe do politických struktur a nezdráhá se angažovanosti. The Apprentice není výjimkou. Scénář k němu napsal novinář Gabriel Sherman, pro něhož jde kromě seriálu Alaska Daily o scenáristickou prvotinu.

Právě se přehrává: The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa - trailer

The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa - trailer Video: YouTube

Děj tvůrci zasazují do New Yorku 70. let a 80. let. Zuří ekonomická krize a ambiciózní mladík Donald (Sebastian Stan) chce v chudinské oblasti vybudovat luxusní hotel, s čímž jeho renomovaný otec nesouhlasí. Houževnatému Trumpovi, jenž se chce ze stínu otce vymanit, do cesty přichází kontroverzní, věhlasný a bezskrupulózní pravicový právník Roy Cohn (Jeremy Strong), jenž se velmi záhy stane Donaldovým mentorem. Učí jej chodit přes mrtvoly, umění vyjednávání a nekompromisní životní filosofii.

Ústřední schéma nahrává, že půjde o faustovskou variaci, kdy Trump zaprodá svou duši nevypočitatelnému a bezpáteřnímu manipulátorovi. Opak je však pravdou. Útržkovitá struktura, kdy postupně sledujeme fragmenty napříč několika lety, vykresluje Trumpovo postupné odosobňování a pád do hlubin chladného byznysu. Ztrácí svou empatickou stránku a stává se kapitalistickým monstrem. Film jej však nikdy nedémonizuje. Uceleně hledá společenské a rodinné příčiny jeho změn chování.

Trump totiž žije ve světě, kde výdělek převyšuje jakoukoli morální etiku. Povrchní vjemy a rázná gesta mají tu největší váhu. Peníze jsou nástrojem moci a o tu jde především. Zatímco prvotní protagonistovou motivací je touha zavděčit se svému otci a zanechat po sobě odkaz utužující mýtus velké a prosperující Ameriky, na konci stojí do vlastního přesvědčení uzavřený a osamocený muž, který kolem sebe buduje iluzorní svět, jehož vize jej kompletně pohltila. Probublávající temnotu pak nejvíce vidíme při Trumpově jednání s vlastní rodinou. Tu začal postupně stavět na stejnou úroveň s byznysem. Jsou jen součástí vrstvících se dohod a redukováni na pomyslné položky.

Pro Trumpa klíčový Roy se z příběhu postupně vytrácí, neb pro prosperujícího a neoblomného podnikatele přestal být důležitý. Z démona se stává tragická postava, kterou vlastní učeň odkopl a přerostl, zatímco si z jeho už tak zvrácené filosofie vzal pouze to nejhorší. Životopisný film míchá faktografii a domněnky založené na Trumpových kauzách a veřejné prezentaci. Zůstává však univerzálním příběhem o kapitalistické mašinérii a ukazuje, jak snadno se dá měnit a ohýbat charakter.

Výtvarně se tvůrci opírají o dobovou patinu. Těží z estetiky VHS kazet. Obraz postupně degraduje, ruku v ruce s morálním úpadkem protagonisty, jenž razí tezi, že pravda a morálka neexistují. Rapidní tempo a hektická ruční kamera odkazují k dramatům z Wall Street, stejně jako svižný střih, který svým tempem zrcadlí rapidní slovní přestřelky. Tvůrci však dobu nefetišizují a estetiku zbavují jakéhokoli glamouru. Obrazové kazy v závěru připomínají několikrát projetou kazetu.

Dynamika ústředních představitelů Sebastiana Stana a Jeremyho Stronga je pak ústředním motorem. Jejich propletené linie určují tempo filmu. Manicky zabloumaný a se strnulou mimikou pracující Strong potvrzuje své umění ze seriálu Boj o moc, zatímco Stan v kombinaci s působivým maskováním dokonale variuje úderný styl vyjadřování a nacítěné manýry. Jeho výkon mrazivě zachycuje přerod naivního ťunti v alibistickou a frázovitou kreaturu.

Strhující závěr, kdy Trump podnikne operaci pro zvelebení zevnějšku vypadá, jako by se před námi právě rodil novodobý Terminátor. Pragmatický stroj s jasným naprogramováním –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dobýt Ameriku. Ačkoli The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa ničím nepřekvapí a v několika situacích by se mohl do problematiky ponořit odvážněji, jde o mistrně zrežírovanou baladu o lidském úpadku na pozadí kapitalistické éry. Vyhýbání se bulvárnosti a skandálnosti podtrhuje neúprosnou fresku muže, který pro moc obětoval svou upřímnost. A především upřímnost k sobě samotnému.

Hodnocení: 80 %

Režie: Ali Abbasi

Scénář: Gabriel Sherman

Hrají: Sebastian Stan, Maria Bakalova, Jeremy Strong, Martin Donovan, Emily Mitchell, Patch Darragh, Stuart Hughes, Michael Hough, Joe Pingue, Eoin Duffy

Česká premiéra: 31. října 2024

Distribuce: Bioscop

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa (film) filmy Donald Trump

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 35 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

před 7 hodinami

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy