RECENZE: Životopis The Apprentice naštval Donalda Trumpa a vykresluje jeho vzestup

Donald Trump ovládl americké volby a opět usedne do prezidentského křesla. Jak vypadal jeho podnikatelský vzestup a přerod v chladnokrevného byznysmena? To dramatizuje film The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa, který v současnosti hrají česká kina.

Snímek odpremiéroval v letošní soutěži nejprestižnějšího filmového festivalu světa v Cannes. Postupně se představil na několika dalších festivalech, do americké distribuce však vzhledem ke své povaze vstoupil s drobnými náklady a podfinancovaným reklamním zásahem. Na distribuci filmu byla dokonce vypsána crowdfundingová kampaň. Sám Donald Trump svůj nelichotivý životopis označil za lacinou pomluvu a politicky nechutné hanění jeho osoby, přičemž celý štáb označil za lidskou spodinu.

Film natočil íránský režisér Ali Abbasi, jenž stojí například za strhujícím thrillerem Svatý pavouk, kde zpracovává skutečné nábožensky motivované vraždy ve městě Mašhad. Režisér umí mistrným způsobem skloubit individuální osudy a celospolečenský kontext. Fluidním provázáním tepe do politických struktur a nezdráhá se angažovanosti. The Apprentice není výjimkou. Scénář k němu napsal novinář Gabriel Sherman, pro něhož jde kromě seriálu Alaska Daily o scenáristickou prvotinu.

Právě se přehrává: The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa - trailer

The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa - trailer Video: YouTube

Děj tvůrci zasazují do New Yorku 70. let a 80. let. Zuří ekonomická krize a ambiciózní mladík Donald (Sebastian Stan) chce v chudinské oblasti vybudovat luxusní hotel, s čímž jeho renomovaný otec nesouhlasí. Houževnatému Trumpovi, jenž se chce ze stínu otce vymanit, do cesty přichází kontroverzní, věhlasný a bezskrupulózní pravicový právník Roy Cohn (Jeremy Strong), jenž se velmi záhy stane Donaldovým mentorem. Učí jej chodit přes mrtvoly, umění vyjednávání a nekompromisní životní filosofii.

Ústřední schéma nahrává, že půjde o faustovskou variaci, kdy Trump zaprodá svou duši nevypočitatelnému a bezpáteřnímu manipulátorovi. Opak je však pravdou. Útržkovitá struktura, kdy postupně sledujeme fragmenty napříč několika lety, vykresluje Trumpovo postupné odosobňování a pád do hlubin chladného byznysu. Ztrácí svou empatickou stránku a stává se kapitalistickým monstrem. Film jej však nikdy nedémonizuje. Uceleně hledá společenské a rodinné příčiny jeho změn chování.

Trump totiž žije ve světě, kde výdělek převyšuje jakoukoli morální etiku. Povrchní vjemy a rázná gesta mají tu největší váhu. Peníze jsou nástrojem moci a o tu jde především. Zatímco prvotní protagonistovou motivací je touha zavděčit se svému otci a zanechat po sobě odkaz utužující mýtus velké a prosperující Ameriky, na konci stojí do vlastního přesvědčení uzavřený a osamocený muž, který kolem sebe buduje iluzorní svět, jehož vize jej kompletně pohltila. Probublávající temnotu pak nejvíce vidíme při Trumpově jednání s vlastní rodinou. Tu začal postupně stavět na stejnou úroveň s byznysem. Jsou jen součástí vrstvících se dohod a redukováni na pomyslné položky.

Pro Trumpa klíčový Roy se z příběhu postupně vytrácí, neb pro prosperujícího a neoblomného podnikatele přestal být důležitý. Z démona se stává tragická postava, kterou vlastní učeň odkopl a přerostl, zatímco si z jeho už tak zvrácené filosofie vzal pouze to nejhorší. Životopisný film míchá faktografii a domněnky založené na Trumpových kauzách a veřejné prezentaci. Zůstává však univerzálním příběhem o kapitalistické mašinérii a ukazuje, jak snadno se dá měnit a ohýbat charakter.

Výtvarně se tvůrci opírají o dobovou patinu. Těží z estetiky VHS kazet. Obraz postupně degraduje, ruku v ruce s morálním úpadkem protagonisty, jenž razí tezi, že pravda a morálka neexistují. Rapidní tempo a hektická ruční kamera odkazují k dramatům z Wall Street, stejně jako svižný střih, který svým tempem zrcadlí rapidní slovní přestřelky. Tvůrci však dobu nefetišizují a estetiku zbavují jakéhokoli glamouru. Obrazové kazy v závěru připomínají několikrát projetou kazetu.

Dynamika ústředních představitelů Sebastiana Stana a Jeremyho Stronga je pak ústředním motorem. Jejich propletené linie určují tempo filmu. Manicky zabloumaný a se strnulou mimikou pracující Strong potvrzuje své umění ze seriálu Boj o moc, zatímco Stan v kombinaci s působivým maskováním dokonale variuje úderný styl vyjadřování a nacítěné manýry. Jeho výkon mrazivě zachycuje přerod naivního ťunti v alibistickou a frázovitou kreaturu.

Strhující závěr, kdy Trump podnikne operaci pro zvelebení zevnějšku vypadá, jako by se před námi právě rodil novodobý Terminátor. Pragmatický stroj s jasným naprogramováním –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dobýt Ameriku. Ačkoli The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa ničím nepřekvapí a v několika situacích by se mohl do problematiky ponořit odvážněji, jde o mistrně zrežírovanou baladu o lidském úpadku na pozadí kapitalistické éry. Vyhýbání se bulvárnosti a skandálnosti podtrhuje neúprosnou fresku muže, který pro moc obětoval svou upřímnost. A především upřímnost k sobě samotnému.

Hodnocení: 80 %

Režie: Ali Abbasi

Scénář: Gabriel Sherman

Hrají: Sebastian Stan, Maria Bakalova, Jeremy Strong, Martin Donovan, Emily Mitchell, Patch Darragh, Stuart Hughes, Michael Hough, Joe Pingue, Eoin Duffy

Česká premiéra: 31. října 2024

Distribuce: Bioscop

Související

Více souvisejících

recenze The Apprentice: Příběh Donalda Trumpa (film) filmy Donald Trump

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dá hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy