Globální klimatická konference COP29 je v plném proudu. V ázerbájdžánském Baku už vystoupili první lídři s doslova plamennými projevy. Zatímco se přední světové mocnosti dohadují o podpoře pro rozvojové a méně bohaté země, v ohrožení jsou životy milionů lidí.
Například španělský premiér Pedro Sanchéz varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny. Jeho země nedávno čelila ničivým záplavám, které zabily minimálně dvě stovky lidí. Zmínil, že kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize, záplavy by byly méně intenzivní.
Jak informovaly také EuroZprávy.cz, jednání se postupně vyostřují – primárním zdrojem konfliktu jsou rozpory mezi rozvojovými a bohatšími státy. Menší země totiž musejí vynakládat závratné prostředky na to, aby zabránily znečištění primárně způsobenému industrializovanými bohatými zeměmi.
Na odpor se staví zejména Čína a bohatší země Perského zálivu. Konkrétně Čína za posledních několik desítek let prošla závratným rozvojem, za který zaplatilo právě tamní životní prostředí. Státy Perského zálivu jsou závislé na těžbě ropy, která klimatické krizi přidává.
Téměř dvě stovky států světa se v rámci Pařížské klimatické dohody v roce 2015 zavázaly k nepřekročení globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia oproti období před industriální revolucí. Nedávné zprávy v tomto ohledu ukazují na tvrdou realitu – dohoda fatálně selhala. Letošní rok patrně bude tím nejteplejším v historii měření.
Jako „guru“ boje proti klimatické změně na COP29 vystoupil generální tajemník OSN António Guterres. Ten prohlásil, že letošek představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu“ a situaci vykreslil jako katastrofální.
Britský premiér Keir Starmer následně vyzdvihl klimatické iniciativy své vlády, která je v Británii u moci sotva pár měsíců. Jeho země v září uzavřela poslední uhelnou elektrárnu a stala se tak první zemí G7, která se zcela vzdala uhlí. Za dobu Starmerovy vlády Británie zrušila zákaz výstavby větrných elektráren na pevnině, zastavila vydávání nových licencí pro těžbu ropy a plynu v Severním moři a zahájila program investic do pracovních míst v těchto komunitách.
Platforma COP vznikla jako prostor pro řešení klimatické krize. Jenže, jak se zdá, světoví lídři se sjíždějí bez toho, aby měli jasnou vizi a cíl. Je sice chvályhodné, že vůbec o zničeném klimatu mluví. Akce jednotlivých zemí ale vůbec nesvědčí o tom, že by slova lídrů následovaly i jejich činy.
Zatímco se některé země obávají o vlastní existenci, ty bohatší míří za neustálou ekonomickou prosperitou bez ohledu na to, jestli to životní prostředí přežije nebo ne.
Na konferenci COP je čas zaměřit se na jiné projevy než ty od nejmocnějších lidí světa. Naopak, prostor získávají nejmenší a nejohroženější země. Umně tohoto prostoru využila prezidentka Marshallových ostrovů v Pacifiku Hilda Heine. „„Už si nemůžeme dovolit podceňovat náklady této krize, které se odhadují na biliony dolarů ročně,“ prohlásila.
V existenčním ohrožení se nachází další desítky států Pacifiku. Zatímco obavy západních lídrů zahrnují hlavně to, že se přes jejich země převalí ruská nebo čínská armáda, malé pacifické státečky mají jiného nepřítele – oceán. Stačí jeho zvednutí o pár desítek centimetrů a stovky tisíc či dokonce miliony lidí budou bez domova.
Lidé v těchto zemích nemají tu exkluzivní možnost odstěhovat se hlouběji do vnitrozemí, a to z jednoduchého důvodu – jejich státy vnitrozemí nemají. Konkrétně Marshallovy ostrovy leží zhruba dva metry nad hladinou a stačí jen minimální zvednutí hladiny světového oceánu, aby přestaly existovat.
Prezidentka Heine vysvětlila, že Marshallovy ostrovy mají plán, jak se stoupající vodě bránit, na ten ale drobná země rozhodně nemá finanční prostředky. Proto je nutné, aby je získala od pravých viníků klimatické krize: silně industrializovaných zemí, které se zaměřují na především na vlastní zisk, než aby se podívaly, jaké má jejich chování důsledky na druhé straně světa.
Silná slova Guterrese, Sanchéze nebo Starmera jsou sice dojemná, rozhodně ale nezachrání životy stovek tisíc lidí. Guterres se už během konfliktu v Gaze ukázal jako bezvýznamný politik podporující teroristická hnutí Hamás a Hizballáh, ti praví lídři však mají možnost využít situace a skutečně pomoci.
Jestli se rozhodnou ustoupit a podpořit slabší země, které především trpí důsledky cizí industrializace, je však ve hvězdách. A to je zřejmě to nejhorší, co obyvatelé nejen Marshallových ostrovů mohou slyšet.
Související

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
klimatická konference (COP29) , Počasí
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy zřejmě míří Zelenskyj
před 1 hodinou

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
před 2 hodinami

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
před 4 hodinami

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
před 10 hodinami

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
včera

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
včera

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
včera

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno včera

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
včera

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
včera

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
včera

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
včera

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno včera

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
včera

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
včera

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
včera

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
včera

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
včera
Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
Česko dnes po poledni zasáhnou silné bouřky, vyloučeny nejsou ani supercely doprovázené krupobitím a vyššími nárazy větru. Varoval před nimi Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který avizuje, že výstrahu ještě může aktualizovat.
Zdroj: Jan Hrabě