Globální klimatická konference COP29 je v plném proudu. V ázerbájdžánském Baku už vystoupili první lídři s doslova plamennými projevy. Zatímco se přední světové mocnosti dohadují o podpoře pro rozvojové a méně bohaté země, v ohrožení jsou životy milionů lidí.
Například španělský premiér Pedro Sanchéz varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny. Jeho země nedávno čelila ničivým záplavám, které zabily minimálně dvě stovky lidí. Zmínil, že kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize, záplavy by byly méně intenzivní.
Jak informovaly také EuroZprávy.cz, jednání se postupně vyostřují – primárním zdrojem konfliktu jsou rozpory mezi rozvojovými a bohatšími státy. Menší země totiž musejí vynakládat závratné prostředky na to, aby zabránily znečištění primárně způsobenému industrializovanými bohatými zeměmi.
Na odpor se staví zejména Čína a bohatší země Perského zálivu. Konkrétně Čína za posledních několik desítek let prošla závratným rozvojem, za který zaplatilo právě tamní životní prostředí. Státy Perského zálivu jsou závislé na těžbě ropy, která klimatické krizi přidává.
Téměř dvě stovky států světa se v rámci Pařížské klimatické dohody v roce 2015 zavázaly k nepřekročení globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia oproti období před industriální revolucí. Nedávné zprávy v tomto ohledu ukazují na tvrdou realitu – dohoda fatálně selhala. Letošní rok patrně bude tím nejteplejším v historii měření.
Jako „guru“ boje proti klimatické změně na COP29 vystoupil generální tajemník OSN António Guterres. Ten prohlásil, že letošek představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu“ a situaci vykreslil jako katastrofální.
Britský premiér Keir Starmer následně vyzdvihl klimatické iniciativy své vlády, která je v Británii u moci sotva pár měsíců. Jeho země v září uzavřela poslední uhelnou elektrárnu a stala se tak první zemí G7, která se zcela vzdala uhlí. Za dobu Starmerovy vlády Británie zrušila zákaz výstavby větrných elektráren na pevnině, zastavila vydávání nových licencí pro těžbu ropy a plynu v Severním moři a zahájila program investic do pracovních míst v těchto komunitách.
Platforma COP vznikla jako prostor pro řešení klimatické krize. Jenže, jak se zdá, světoví lídři se sjíždějí bez toho, aby měli jasnou vizi a cíl. Je sice chvályhodné, že vůbec o zničeném klimatu mluví. Akce jednotlivých zemí ale vůbec nesvědčí o tom, že by slova lídrů následovaly i jejich činy.
Zatímco se některé země obávají o vlastní existenci, ty bohatší míří za neustálou ekonomickou prosperitou bez ohledu na to, jestli to životní prostředí přežije nebo ne.
Na konferenci COP je čas zaměřit se na jiné projevy než ty od nejmocnějších lidí světa. Naopak, prostor získávají nejmenší a nejohroženější země. Umně tohoto prostoru využila prezidentka Marshallových ostrovů v Pacifiku Hilda Heine. „„Už si nemůžeme dovolit podceňovat náklady této krize, které se odhadují na biliony dolarů ročně,“ prohlásila.
V existenčním ohrožení se nachází další desítky států Pacifiku. Zatímco obavy západních lídrů zahrnují hlavně to, že se přes jejich země převalí ruská nebo čínská armáda, malé pacifické státečky mají jiného nepřítele – oceán. Stačí jeho zvednutí o pár desítek centimetrů a stovky tisíc či dokonce miliony lidí budou bez domova.
Lidé v těchto zemích nemají tu exkluzivní možnost odstěhovat se hlouběji do vnitrozemí, a to z jednoduchého důvodu – jejich státy vnitrozemí nemají. Konkrétně Marshallovy ostrovy leží zhruba dva metry nad hladinou a stačí jen minimální zvednutí hladiny světového oceánu, aby přestaly existovat.
Prezidentka Heine vysvětlila, že Marshallovy ostrovy mají plán, jak se stoupající vodě bránit, na ten ale drobná země rozhodně nemá finanční prostředky. Proto je nutné, aby je získala od pravých viníků klimatické krize: silně industrializovaných zemí, které se zaměřují na především na vlastní zisk, než aby se podívaly, jaké má jejich chování důsledky na druhé straně světa.
Silná slova Guterrese, Sanchéze nebo Starmera jsou sice dojemná, rozhodně ale nezachrání životy stovek tisíc lidí. Guterres se už během konfliktu v Gaze ukázal jako bezvýznamný politik podporující teroristická hnutí Hamás a Hizballáh, ti praví lídři však mají možnost využít situace a skutečně pomoci.
Jestli se rozhodnou ustoupit a podpořit slabší země, které především trpí důsledky cizí industrializace, je však ve hvězdách. A to je zřejmě to nejhorší, co obyvatelé nejen Marshallových ostrovů mohou slyšet.
Související
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři
klimatická konference (COP29) , Počasí
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
před 19 minutami
Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let
před 25 minutami
Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém
před 1 hodinou
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
před 1 hodinou
Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?
před 2 hodinami
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
před 2 hodinami
Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka
před 3 hodinami
Počasí bez výkyvů až do prosince. Meteorologové poskytli delší výhled
včera
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
včera
RECENZE: Životopis The Apprentice naštval Donalda Trumpa a vykresluje jeho vzestup
včera
Dnešní počasí už připomínalo zimu. Zítra to může být jiné
včera
Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě
včera
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
včera
Trump si vybírá tým a Kyjev má naději. Někteří lidé ale dělají Ukrajincům medvědí službu
včera
Tragický požár v Ostrově si vyžádal oběť. Hasičům stály v cestě obrovské plameny
včera
Vážná nehoda na D5. Na příjezdu do Prahy se utvořila dlouhá kolona
včera
Naše děti zemřely hlady a žízní, nemáme co jíst, zoufají si matky v Pásmu Gazy. USA to vidí jinak
včera
Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ
včera
COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři
včera
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
Policie ve středu zasahovala kvůli výhrůžkám střelbou v jedné z pražských škol. Podezřelého mladíka zadržela a na sociální síti uvedla, že nehrozí žádné reálné nebezpečí. Případem se nicméně zabývají kriminalisté.
Zdroj: Jan Hrabě