Naše děti zemřely hlady a žízní, nemáme co jíst, zoufají si matky v Pásmu Gazy. USA to vidí jinak

Termín stanovený USA pro zlepšení humanitární pomoci do Pásma Gazy uplynul. Administrativa končícího prezidenta Joea Bidena zhodnotila, že Izrael neblokuje pomoc a tím pádem neporušuje americké zákony o zahraniční vojenské pomoci. Podle serveru CNN je ale realita úplně jiná.

Ministerstvo zahraničí USA uvedlo, že ačkoli jsou nutné změny, byl učiněn pokrok, a proto nedojde k přerušení dodávek amerických zbraní. Tento pohled však kontrastuje s realitou na místě, kde značná část pomoci, která dorazí do Gazy, není distribuována mezi potřebné.

Civilisté prchající ze severu Gazy po týdnech intenzivních izraelských vojenských operací popisují kritický nedostatek jídla a hladovění, přičemž humanitární organizace varují před hrozbou hladomoru.

63letá Umm Muhammad Al-At'out CNN řekla: „Neviděli jsme žádnou pomoc a nikdo nám neposlal jídlo. Naše děti zemřely hlady a žízní.“ Její svědectví podporují i další, s nimiž CNN hovořila na severu Gazy, kde izraelská armáda obnovila pozemní operace začátkem října.

Muž jménem Abu Ahmed Subaih z Beit Lahiye sdělil, že s rodiči, kteří jsou v osmdesátých letech, ušel míle: „Není žádné jídlo.“ 83letá žena, která se představila jako Ghalia, řekla CNN: „Už neznáme zeleninu, maso ani ovoce. Živili jsme se konzervami, ale teď už ani ty nejsou.“

Svědectví zoufalých civilistů odpovídají varování Světové zdravotnické organizace z minulého pátku o „velké pravděpodobnosti hrozícího hladomoru v oblastech severního pásma Gazy.“

Ve středu ředitel nemocnice Kamal Adwan v Beit Lahiye, Dr. Hussam Abu Safiya, řekl CNN, že nemocnice přijala desítky případů podvýživy u dětí i dospělých.

K humanitární krizi přispělo několik faktorů, včetně pokračujících izraelských vojenských operací, evakuačních příkazů ovlivňujících stovky tisíc lidí, rozkladu pořádku vedoucího k rabování humanitárních konvojů, nedostatku řidičů kamionů a častého odmítání průchodu humanitární pomoci ze strany izraelských úřadů.

Bidenova administrativa minulý měsíc dala Izraeli 30denní lhůtu na zlepšení humanitární situace v Gaze, včetně zvýšení komerčního provozu a ukončení izolace severu. Po vypršení lhůty uvedlo ministerstvo zahraničí USA, že „neprovedlo hodnocení, že by Izraelci porušovali americké zákony,“ a že Izrael nebude čelit žádným sankcím.

Většina humanitárních organizací s tímto postojem nesouhlasí.

Osm humanitárních organizací, včetně Mercy Corps, uvedlo, že „izraelská vláda nejenže nesplnila kritéria USA, která by naznačovala podporu humanitární pomoci, ale současně podnikla kroky, které dramaticky zhoršily situaci na místě, zejména na severu Gazy.“

Podle Světového potravinového programu (WFP) klesl průměrný počet kamionů vstupujících do Gazy v druhé polovině října na pouhých 58 denně, což je nejnižší úroveň od listopadu loňského roku. Před válkou vstupovalo denně přibližně 500 komerčních a humanitárních kamionů.

Izraelská agentura COGAT, která schvaluje zásilky pomoci do Gazy, uvedla, že od začátku října dorazilo přes západní přechod Erez do severu Gazy 713 nákladních vozidel s pomocí. Většina této pomoci však zůstává na přechodových bodech.

Humanitární organizace tvrdí, že distribuce potravin a vody během izraelských útoků, evakuačních příkazů a absence bezpečných koridorů je téměř nemožná. OCHA sdělila, že plánované dodávky pro severní Gazu, kde je situace nejkritičtější, byly izraelskými úřady odmítnuty.

Joyce Msuya, úřadující náměstkyně generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti, uvedla v úterý Radě bezpečnosti OSN, že izraelské úřady „blokují humanitární pomoc do severní Gazy, kde boje pokračují a kde zůstává přibližně 75 000 lidí s omezenými zásobami vody a potravin.“

Plánovaný konvoj WFP měl v úmyslu dodat zásoby do Beit Hanoun a nemocnice v Jabalye, ale jen dva kamiony dorazily na místo kvůli „zpoždění v autorizaci pohybu a přeplněným trasám.“

Vedle nedostatku pomoci zničily 13 měsíců trvající letecké útoky zemědělství a průmysl v Gaze. Většina zemědělské půdy se nachází na severu a podél východní hranice s Izraelem, což jsou oblasti, odkud odešly stovky tisíc lidí.

Amjad Al-Shawa, vedoucí palestinské sítě nevládních organizací v Gaze (PNGO), řekl CNN, že vývařovny, které dříve denně poskytovaly teplé jídlo 300 000 lidem, nyní zavřely, stejně jako mnoho pekáren. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Pásmo Gazy Izrael

Aktuálně se děje

před 34 minutami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov

Ukrajina se v noci na středu stala terčem dalšího masivního raketového útoku. Cílem ruské armády bylo především město Charkov na východě země, kde během středečního rána došlo k sérii explozí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy