Naše děti zemřely hlady a žízní, nemáme co jíst, zoufají si matky v Pásmu Gazy. USA to vidí jinak

Termín stanovený USA pro zlepšení humanitární pomoci do Pásma Gazy uplynul. Administrativa končícího prezidenta Joea Bidena zhodnotila, že Izrael neblokuje pomoc a tím pádem neporušuje americké zákony o zahraniční vojenské pomoci. Podle serveru CNN je ale realita úplně jiná.

Ministerstvo zahraničí USA uvedlo, že ačkoli jsou nutné změny, byl učiněn pokrok, a proto nedojde k přerušení dodávek amerických zbraní. Tento pohled však kontrastuje s realitou na místě, kde značná část pomoci, která dorazí do Gazy, není distribuována mezi potřebné.

Civilisté prchající ze severu Gazy po týdnech intenzivních izraelských vojenských operací popisují kritický nedostatek jídla a hladovění, přičemž humanitární organizace varují před hrozbou hladomoru.

63letá Umm Muhammad Al-At'out CNN řekla: „Neviděli jsme žádnou pomoc a nikdo nám neposlal jídlo. Naše děti zemřely hlady a žízní.“ Její svědectví podporují i další, s nimiž CNN hovořila na severu Gazy, kde izraelská armáda obnovila pozemní operace začátkem října.

Muž jménem Abu Ahmed Subaih z Beit Lahiye sdělil, že s rodiči, kteří jsou v osmdesátých letech, ušel míle: „Není žádné jídlo.“ 83letá žena, která se představila jako Ghalia, řekla CNN: „Už neznáme zeleninu, maso ani ovoce. Živili jsme se konzervami, ale teď už ani ty nejsou.“

Svědectví zoufalých civilistů odpovídají varování Světové zdravotnické organizace z minulého pátku o „velké pravděpodobnosti hrozícího hladomoru v oblastech severního pásma Gazy.“

Ve středu ředitel nemocnice Kamal Adwan v Beit Lahiye, Dr. Hussam Abu Safiya, řekl CNN, že nemocnice přijala desítky případů podvýživy u dětí i dospělých.

K humanitární krizi přispělo několik faktorů, včetně pokračujících izraelských vojenských operací, evakuačních příkazů ovlivňujících stovky tisíc lidí, rozkladu pořádku vedoucího k rabování humanitárních konvojů, nedostatku řidičů kamionů a častého odmítání průchodu humanitární pomoci ze strany izraelských úřadů.

Bidenova administrativa minulý měsíc dala Izraeli 30denní lhůtu na zlepšení humanitární situace v Gaze, včetně zvýšení komerčního provozu a ukončení izolace severu. Po vypršení lhůty uvedlo ministerstvo zahraničí USA, že „neprovedlo hodnocení, že by Izraelci porušovali americké zákony,“ a že Izrael nebude čelit žádným sankcím.

Většina humanitárních organizací s tímto postojem nesouhlasí.

Osm humanitárních organizací, včetně Mercy Corps, uvedlo, že „izraelská vláda nejenže nesplnila kritéria USA, která by naznačovala podporu humanitární pomoci, ale současně podnikla kroky, které dramaticky zhoršily situaci na místě, zejména na severu Gazy.“

Podle Světového potravinového programu (WFP) klesl průměrný počet kamionů vstupujících do Gazy v druhé polovině října na pouhých 58 denně, což je nejnižší úroveň od listopadu loňského roku. Před válkou vstupovalo denně přibližně 500 komerčních a humanitárních kamionů.

Izraelská agentura COGAT, která schvaluje zásilky pomoci do Gazy, uvedla, že od začátku října dorazilo přes západní přechod Erez do severu Gazy 713 nákladních vozidel s pomocí. Většina této pomoci však zůstává na přechodových bodech.

Humanitární organizace tvrdí, že distribuce potravin a vody během izraelských útoků, evakuačních příkazů a absence bezpečných koridorů je téměř nemožná. OCHA sdělila, že plánované dodávky pro severní Gazu, kde je situace nejkritičtější, byly izraelskými úřady odmítnuty.

Joyce Msuya, úřadující náměstkyně generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti, uvedla v úterý Radě bezpečnosti OSN, že izraelské úřady „blokují humanitární pomoc do severní Gazy, kde boje pokračují a kde zůstává přibližně 75 000 lidí s omezenými zásobami vody a potravin.“

Plánovaný konvoj WFP měl v úmyslu dodat zásoby do Beit Hanoun a nemocnice v Jabalye, ale jen dva kamiony dorazily na místo kvůli „zpoždění v autorizaci pohybu a přeplněným trasám.“

Vedle nedostatku pomoci zničily 13 měsíců trvající letecké útoky zemědělství a průmysl v Gaze. Většina zemědělské půdy se nachází na severu a podél východní hranice s Izraelem, což jsou oblasti, odkud odešly stovky tisíc lidí.

Amjad Al-Shawa, vedoucí palestinské sítě nevládních organizací v Gaze (PNGO), řekl CNN, že vývařovny, které dříve denně poskytovaly teplé jídlo 300 000 lidem, nyní zavřely, stejně jako mnoho pekáren. 

Související

Joe Biden

Projekt 2025 bude pro USA katastrofa, varuje Biden Trumpa

Prezident Joe Biden v rámci svého projevu v institutu Brookings upozornil na hrozby plynoucí z implementace tzv. Projektu 2025, který připravují konzervativní skupiny jako plán na radikální přestavbu americké vlády. Biden doufá, že příští prezident tento plán nepodpoří.
Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Palác prozradil, o čem princ William hovořil s Donaldem Trumpem

Princ William v sobotu reprezentoval Velkou Británii na znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži, kde se setkal se světovými státníky. Jedním z nich byl zvolený americký prezident Donald Trump. Oba muži během schůzky řešili speciální vztah mezi svými zeměmi. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Pásmo Gazy Izrael

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

včera

Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu

Spojené státy by měly pokračovat v posilování své odstrašující síly v asijsko-pacifickém regionu, uvedl admirál Samuel Paparo, velitel amerického Indo-pacifického velení (INDOPACOM). Paparo během fóra Reagan National Defense Forum oznámil, že mezi Ruskem a Severní Koreou probíhají jednání o možné dodávce ruských stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 do KLDR.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy