Nošení rukavic vás neochrání, nepomáhá ani v obchodě, tvrdí vědci

Nošení jednorázových rukavic v obchodě. Tak zní jedno z ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví. Britský chirurg, ale tvrdí, že to není dobrý nápad.

Studie prokázaly, že virus SARS-CoV-2 může přežít po dobu tří až devíti dní, podle materiálu na jakém se vyskytuje. Karan Rangarajan, chirurg v National Health Service (NHS), šíří osvětu pomocí sociální aplikace TIK TOK, kde má přes desítky tisíc sledujících. Rangarajan ve svém videu vysvětluje, proč nošení rukavic zvyšuje šanci na nákazu.

„Máte na sobě rukavice a jste v obchodě, kde se dotýkáte zboží, na kterém jsou bakterie," říká Rangarajan. „Dotýkáte se více věcí během dne stejnými rukavicemi. Bakterie se poté všude hromadí“. Neopomíná, že efektivnější v boji proti nakažení onemocněním COVID-19 je mytí rukou.

„Vaše rukavice jsou plné choroboplodných zárodků více, než kdybyste si pokaždé umyli ruce,“ sdělil. Chirurg také upozorňuje na větší obezřetnost při výměně rukavic „Když měníte rukavice, možná se dotknete již infikované rukavice a znovu virus přenesete“.

Rangarajan ve svém videu vyzývá hlavně k mytí rukou. „Jen si umyjte ruce, buďte rozumní, zůstaňte v bezpečí." Je to rada, na které se většina odborníků shoduje.

Ian Mackay, australský virolog, varoval před mylnými představami vysoké úrovně ochranných pomůcek. „Pokud nosíte latexové nebo vinylové rukavice, musíte si uvědomit, že právě tyto rukavice mají povrch, na kterém se virus drží déle než na vašich rukou“ napsal na Twitter.

Mackay také vyzývá k opatrné likvidaci ochranných pomůcek. „I jiné ochranné prostředky, které se rozhodnete nosit, ať už se jedná o masky, rukavice nebo obleky, musí být opatrně zlikvidovány“.

I americký odborník na infekční choroby, Marc Siegel, uvedl, že upřednostňuje mytí rukou před rukavicemi. „Rukavice hromadí bakterie,“ řekl podle australského serveru News.com pro Fox News. Siegel také poukázal na zacházení s ochrannými pomůckami. „Nenechávejte je nikde ležet, aby s nimi ostatní lidé nemohli přijít do styku. Důležité je si pokaždé umýt ruce“.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy