Nová ozonová díra nad Arktidou náhle zmizela. Vědci neví proč

Nad arktickou oblastí nacházející se mezi polárním kruhem a severním pólem se objevila ozonová díra a zase zmizela. Největší ozonová díra, která byla v této oblasti detekována, vědce velice znepokojuje.

Ilustrační foto
doporučujeme

Každoročně během jara vzniká ozonová díra na Antarktidě na jižní polokouli, ale ozonové díry nad severním pólem se vidí velmi zřídka. V březnu dosáhla jedna taková svojí maximální velikosti a poté záhadně zmizela. Podle vědců z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) nebyla způsobena člověkem, ale vlivem překvapivě silného polárního víru, který vytvořil stratosférické mraky.

Kyselina dusičná, která se nachází ve stratosférických mracích, reaguje s chlorfluoruhlovodíky a vytvoří chlór, který ničí ozon. Vědci rovněž podotkli, že zmizení ozonové díry není vázáno na snížení znečištění kvůli karanténě způsobené pandemií COVID-19.

Vědci se domnívají, že náhlý nárůst chlorfluoruhlovodíků, které jsou zakázány, má původ v Číně, Mongolsku a na Korejském poloostrově. Varovali, že pokud nebude zastavena výroba, bude ohrožena obnova ozonové díry. Zeslabená vrstva ozonu může díky průniku ultrafialového záření způsobit u lidí rakovinu kůže, slepotu nebo snížení imunity.

Chlorfluoruhlovodíky se do 80. let používali jako chladiva a pohonné látky v chladničkách, ale v roce 1987 byl přijat Montrealský protokol o látkách poškozujících ozonovou vrstvu Země. Přestože k Montrealskému protokolu přistoupilo 196 států světa, od 2012 roku emise škodlivých látek vzrostly o 25 %.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kombinace protilátek výrazně snižuje riziko příznakové infekce koronavirem

12.04.2021 10:45 Podání kombinace protikoronavirových látek casirivimab a imdevimab snižuje riziko onemocnění…

Čeští vědci se podíleli na přípravě protilátek na klíšťovou encefalitidu

09.04.2021 11:20 Mezinárodní vědecký tým, jehož členy byli i zástupci českobudějovického biologického centra a…

Čeští vědci vyvinuli látku, která zabraňuje rakovině růst a tvořit…

08.04.2021 22:09 Aktualizováno Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že…

Svět stojí na prahu přelomového objevu. Vědci asi objevili dosud neznámou…

08.04.2021 21:30 Vědci z laboratoře poblíž Chicaga se domnívají, že při svých experimentech objevili důkazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama