Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle výsledků jejich studie se není o čem bavit. Nemoc způsobená novým typem koronaviru je bezpochyby smrtelnější.
Vědci z Univerzity ve Washingtonu zkoumali úmrtnost na covid-19 během pandemie koronaviru chřipky. Z vypracovaného statistického modelu vyplývá, že přirovnání SARS-CoV-2 k chřipce není správné. Na covid-19 umírá více lidí.
Statistický model prokázal, že u pacientů infikovaných koronavirem je míra úmrtnosti přibližně 1,3 procenta, zatímco při sezónní chřipce je to 0,1 procenta.
"Nemoc covid-19 je smrtelnější než chřipka, bez zdlouhavých diskusí to potvrzujeme," uvedl autor studie Anirban Basu v článku v odborném časopise Health Affairs.
Vědci zpracovali údaje o počtu zemřelých ve 116 okresech v 33 státech USA. Statistické výsledky ale nemusí být přesné, mnoho lidí totiž má pouze minimální, nebo i žádné symptomy.
Vědci předpokládají, že se do konce roku nakazí 20 procent americké populace a mohlo by zemřít od 350 000 do 1,2 milionu obyvatel. Všechno se ale může změnit v závislosti na postoji veřejnosti.
"Číslo lze snížit pomocí účinných opatření v oblasti veřejného zdraví. Celkový odhad lze v budoucnu zvýšit nebo snížit v závislosti na demografických údajích a oblastí, v nichž se infekce bude šířit," tvrdí vědci.
Vědci už dlouho tvrdí, že statistika chřipka a covid-19 se prakticky nedají srovnávat. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) každoročně onemocní chřipkou až 55 milionů Američanů a 63 000 jich tomuto viru podlehne.
Z celosvětového pohledu zemře podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na chřipku ročně až 650 000 lidí, počet nakažených pak stoupá až do stovek milionů.
Koronavirus SARS-CoV-2 sice má za dobu svého působení na kontě méně nemocných a mrtvých a zdá se, že v řadě zemí ustupuje a pandemie se začíná mírnit, i přesto měl dopad na celý svět, a mnohem větší než chřipka.
Opatření zavedené státy napříč celou Zemí uvrhly do karantény třetinu lidstva, ekonomika se potácí na pokraji krize a o pandemii se hovoří jako o tom nejhorším, čemu svět čelil od španělské chřipky, vyjma válek.
Proč ale měl koronavirus takový vliv, když v porovnání například právě s chřipkou vypadá jako menší hrozba? Na to našel odpověď prestižní deník The Wall Street Journal, který upozornil na zásadní záměnu pojmů, k níž velmi často dochází.
Jedním ze zásadních rozdílů je ten, že bilance infikovaných chřipkou je odhadem všech nemocných, kdy většinou mluvíme o maximálním odhadu, tedy nejvyšší možné hranici, která ale nemusí odpovídat realitě.
Naopak údaje o covid-19 se týkají pouze skutečně diagnostikovaných pacientů, přičemž je známo že nemoc lze prodělat i bez příznaků a některé země nemocné netestují. Koronavirem tak může být nakaženo několikanásobně více lidí, stejně tak mu mohlo i mnohem více lidí podlehnout.
Není to ale jediná závažná odlišnost. Covid-19 se od chřipky liší i tím, jak rychle se šíří a jako dlouhou vyžaduje léčbu. Koronavirus je podle dosavadních informací podstatně nakažlivější, šíří se více, rychleji a zatímco léčba chřipky obvykle zabere 7 dní, někdy ale i třeba jen 3 dny, léčba covid-19 je záležitostí mnoha týdnů až, jak ukazují některé případy, měsíců.
Pandemie chřipky H1N1 z roku 2009 může sloužit jako ukazatel rozdílu v rychlosti přenosu mezi chřipkou a koronavirem. Porovnáme-li jen laboratorní potvrzené případy, virem H1N1 se za prvních 102 dní nakazilo 43 677 lidí, z nichž 302 zemřelo. Za období o 22 dní kratší koronavirus dostalo devětkrát více lidí a podlehlo jich 42krát víc.
Nákaza, na kterou dosud neexistuje lék, rovněž klade velké břemeno na zdravotnický personál a nemocnice. Namísto jemných vln infikovaných lidí, které se táhnou napříč celou zemí několik měsíců, udeřila přílivová vlna covid-19 v polovičním čase. Koncentrace rychle nahromaděných těžkých průběhů onemocnění tak zcela zahltila zasažené oblasti.
Ostatně průměrná doba hospitalizace dospělého člověka s chřipkou je 3,6 dne. Lidé, kteří na covid-19 zemřeli, v nemocnicích strávili v průměru 12 dní, z toho 9 dní na jednotce intenzivní péče (JIP) a 10 dní napojení na plicní ventilátory. V případě přeživších jde o 17 dní v nemocnici, 14 na JIP a 11 dní na ventilátoru.
Mít nemocnici plnou pacientů s vysoce nakažlivou chorobou také velmi rychle vyčerpá zásoby ochranných pomůcek, což vede k tomu, že jsou riziku vystaveni i sami zdravotníci.
V chřipkové sezoně se přitom podobná ochrana používá jen výjimečně. Většina personálu má totiž určitou imunitu vůči chřipce, ať už přirozenou nebo nabytou očkováním. Proti covid-19 ale očkování neexistuje.
Související

Věci objevili způsob, jak zachránit desetitisíce dětí před téměř jistou smrtí

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není
Vědci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny
před 31 minutami

Další bezesná noc nad Kyjevem. Masivní ruský útok zabil důchodkyni a mladou policistku
před 1 hodinou

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib
před 1 hodinou

Putin Trumpovo rozčarování ignoruje. Kreml je dle expertů vždy připraven na nejhorší variantu
před 2 hodinami

Příjemné letní počasí přetrvá. Po víkendu se oteplí, ale jen nepatrně
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera
Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
Největší nebezpečí již pominulo, potvrzují nejnovější výstražné informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Aktualizovaná výstraha v případě deště územně upravuje a snižuje stupeň nebezpečí na nízký a ruší výstrahu před povodňovými jevy.
Zdroj: Jan Hrabě