Nachlazení je závažnější nemoc, než se zdá. Lékaři jsou na stopě trvalému řešení

Lidský respirační syncytiální virus (RSV) způsobuje závažná respirační onemocnění, a to převážně u předškolních dětí. Nachlazení je tolik běžné, že se nakazí více než 90 % dětí, ale ve skutečnosti jsou infekce velmi závažné. Způsobuje bronchitidy, bronchiolitidy a pneumonie a doposud není na trhu očkování, které by zabránilo těmto těžkým respiračním onemocněním. Vakcína německé společnosti ale přinesla slibné výsledky a na trhu by se mohla objevit již za pár let.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vakcína pod názvem MVA-BN-RSV se v současné době nachází ve druhé fázi klinických studií a podle německé společnosti Bavarian Nordic, která vakcínu vyvíjí se dosud získané výsledky jeví jako velice slibné. Vakcína musí projít ještě třetí fází klinických studií, které zahrnují vysoký počet dobrovolníků, aby společnost mohla účinnost vakcíny potvrdit. Společnost doufá, že by vakcína mohla být na trhu představena v roce 2024.

Podle Science Alert by vakcína mohla zabránit až 33 miliónům závažných respiračních onemocnění, což znamená zachránit život téměř 60 000 dětem. Třetí fáze klinické studie nové vakcíny bude zahájena v roce 2021. Studie se zúčastní více než 12 000 dospělých. Podle vědců z Bavarian Nordic si vakcína MVA-BN-RSV zaslouží dostat se do třetí klinické testovací fáze, protože měla širokou imunitní reakci.

Druhá fáze klinické studie ukázala, že vakcína je bezpečná a po dobu 12 měsíců došlo u dobrovolníků k lepší imunitní reakci. Studie se zaměřila na 420 dospělých nad 55 let. Jedné polovině dobrovolníků bylo podávané placebo a druhé aktivní látky ve vakcíně. Výsledky ukázaly, že lidé, kterým byla podána vakcína měli i po 56 týdnech vyšší hladiny protilátek a podle vědců se tímto prokázalo, že imunitní odpověď vyvolaná vakcínou MVA-BN-RSV přetrvává po dobu až jednoho roku.

Vědci se zaměřili na imunitní odpověď T-lymfocytů a jedná se o druh bílých krvinek. Obecně se dá říct, že jsou základem získané imunity, protože vyhledávají infekce v těle a následně je zničí. Společnost vyvinula vakcínu, která naučila T-lymfocyty rozpoznávat nebezpečí po dobu nejméně šesti měsíců. Vědci zjistili, že po jedné dávce očkování se reakce T-lymfocytů téměř maximalizovala. „Druhé očkování neindukovalo další odpovědi T-lymfocytů,“ píšou vědci ve své zprávě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší…

22.09.2020 15:54 Dlouhé měsíce se spekulovalo o tom, která věková skupina lidí je z hlediska šíření nového typu…

Negativním testem to nekončí. U vyléčených z covidu se objevuje dlouhodobá…

22.09.2020 14:10 Nový koronavirus byl poprvé detekován začátkem letošního roku a vědci po celém světě započali…

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterské planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Vyléčení se z covidu mohou vzpamatovávat rok. Téměř polovina má i po čtvrt…

21.09.2020 12:46 Čeští vědci zjistili nepříjemnou vlastnost nového typu koronaviru. Covid-19 podle nich u téměř …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama