Lékaři se děsí souběhu covidu-19 s chřipkou. Sami se mnohdy neočkují

Covid-19 je momentálně solitérem, a tudíž nedělá zas až tak velké problémy, což potvrzují i data. Mnohem horší to ale může být s nástupem běžné sezónní chřipky, čehož se neobávají pouze politici, nýbrž i lékaři.

"Souběh chřipky a covidu u pacientů máme zatím ozkoušený jen zcela minimálně. Pro nakaženého je to ale jednoznačně problém,“ varoval v rozhovoru pro Lidové noviny ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský, který právě pracuje na klíčovém manuálu pro zdravotní personál se specifikací na covid-19 během epidemie chřipky. "Chřipka má výjimečné postavení, je totiž infekční a velmi snadno přenositelná,“ poznamenal.

Chřipka i koronavirus mají vesměs stejný dopad na lidský organismus a jejich razance může být někdy stejná v případě obou onemocnění. Jindy se ale liší. Každé z těchto onemocnění dokáže v extrémním případě vyvolat těžký zápal plic, s nímž jde ruku v ruce riziko jejich selhávání. "Pokud se virus v organismu výrazně namnoží, dojde k rozvoji zánětu, což je naše obranná reakce,“ nastínil před časem útok viru na dýchací soustavu vedoucí lůžkové části kliniky intenzivní péče Fakultní nemocnice Motol Jan Beroušek.

Jinými slovy bude-li pacient nakažen koronavirem a zároveň dostane chřipku, bude u něj větší pravděpodobnost zhoršení stavu. Zatím jsme na tom ještě dobře, jelikož v létě chřipka tolik neřádí. 

Podzimní sezóny chřipky se bojí i epidemiologové, což je ostatně možným důvodem, proč připouštějí opětovné zavedení některých restriktivních opatření. "Když dostane člověk chřipku, tak mu to oslabí lokální obranyschopnost dýchacích cest a tím pádem se koronaviru otevře dálnice přímo do plic,“ upozornil vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.

Stejně jako Březovský varoval, že se koronavirus vesměs chová jako mrchožrout žijící z oslabených jedinců, kdežto zdravý imunitní systém si ve většině případů dokáže s covid-19 hravě poradit. Pokud ale dojde k masovému spojení koronaviru s jinými chorobami, pak by mohl být mnohem škodlivější. Jedná se o případy možného souběhu obou nemocí i u jinak zdravých lidí, kteří nespadají do rizikových skupin. Příkladem je kombinace chřipky a pneumokoku způsobujícího zápal plic, na nějž na světě umírají miliony lidí.

Měli bychom se očkovat?

Přestože zatím ještě není dostupná vakcína na koronavirus, v případě chřipky se můžeme nechat očkovat už od třicátých let minulého století. To je nejlepší ochranou proti riziku souběhu dvou chorob napadajících plíce. Březovský chce proto ve zmiňovaném manuálu apelovat na lidi, aby se nechali očkovat. 

"Už tehdy jsme se snažili spouštět očkovací akce za podpory zdravotních pojišťoven, takže vím, jaký problém to byl, než se celá mašinerie rozjela a lidi ji začali vnímat jako potřebnou,“ vzpomínal lékař na své zkušenosti z dob, kdy byl v první linii v boji proti chřipkovým epidemiím.

Lidem z rizikových skupin doporučil, aby navštívili své praktické lékaře a domluvili se na podzim na očkování proti chřipce, jelikož v běžné populaci činí proočkovanost podle odborných statistik pouhých 8 %. U seniorů se jedná o více než dvacet procent. 

"Problémy máme bohužel i s proočkovaností lékařů,“ poukázal Březovský na neprofesionalitu lékařů, kteří se častokrát sami vyhýbají očkování. I on sám byl takový, ale už se v tomto směru polepšil. 

"Víc než cokoliv jiného je to profesionální slepota lékařů,“ kritizoval své kolegy. V nemocničních zařízeních se nejedná o žádné drama, ale u preventivních prohlídek, jakož i vstupu na sál jsou dokonce některá očkování i povinná. U obvodních doktorů ale žádná taková pravidla nejsou.

Tak jako tak se nelze zcela vyhnout případům souběhu covidu a chřipky, jelikož počet dávek vakcíny nedokáže uspokojit případnou zvýšenou poptávku po nich. Proočkovat se podaří deset procent populace. Vakcinace je nejlepší na podzim, jelikož ke skutečné chřipkové sezóně dochází až po Silvestru.

Jaké dopady může mít spojení koronaviru s dalšími chorobami, bude známo na podzim, kdy se provedou příslušné testy. S říjnem totiž začnou řádit i běžná respirační onemocnění, jako jsou rýma, bolesti v krku atd., proti nimž se nelze očkovat.

Související

Více souvisejících

očkování nachlazení chřipka lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy