Vědci popsali, jak a komu škodí sociální sítě

Častý pobyt na sociálních sítích může nejvíce uškodit dětem v rané pubertě a také adolescentům krátce po dosažení plnoletosti. V nové studii k tomu došli britští vědci, kteří zkoumali, jak čas strávený na facebooku, instagramu či tiktoku ovlivňuje pocit životní spokojenosti u dětí a dospívajících.

Podle nich existují časová období, kdy jsou sociální sítě pro děti rizikovější: u dívek je to podle nich mezi 11 a 13 lety a u chlapců mezi 14 a 15 lety, u obou pohlaví pak znovu ve věku kolem 19 let.

Studie zveřejněná v odborném periodiku Nature Communications je založená na datech získaných od 84.000 respondentů mezi deseti a 80 lety. Podrobněji se její autoři zaměřili na mladší účastníky výzkumu mezi deseti a 21 lety, u kterých se na frekvenci používání sítí a pocit štěstí a spokojenosti ptali sedmkrát během let 2011 až 2018. Zjistili přitom, že velké množství času stráveného na sociálních sítích se pojí s poklesem životní spokojenosti zejména u konkrétních věkových skupin.

"Měli jsme hypotézu, že souvislost mezi sociálními médii a spokojeností se může v různých životních obdobích měnit - a zjistili jsme, že tomu tak skutečně je," uvedla vedoucí výzkumného týmu, psycholožka Amy Orbenová, která působí na Oxfordské univerzitě. "Tělesné změny spojené s vývojem mozku a pubertou a změny sociálního prostředí nás podle všeho dělají zranitelnějšími zejména v některých obdobích života," dodala.

Ačkoli veřejnost většinou nepochybuje o tom, že velké množství času, které děti tráví s mobilními telefony nebo tablety v ruce, na ně nemá dobrý vliv, odborníci nic takového jednoznačně nepotvrzují, napsal list The New York Times. Někteří sice tvrdí, že digitální technologie mohou způsobovat problémy s duševním zdravím, jiní jsou toho názoru, že negativní vliv technologií je jen velmi omezený.

Související

Více souvisejících

děti sociální sítě

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy