Francisco Franco

Francisco Franco

Diktátor Franco byl exhumován a přemístěn. Zbabělost, zlobí se jeho vnuk

Po 44 letech dnes španělská vláda exhumovala ostatky španělského diktátora Franciska Franka, který byl po smrti v listopadu 1975 pohřben v památníku v Údolí padlých. Přes odpor Frankovy rodiny, ale se souhlasem parlamentu i nejvyššího soudu byly ostatky přemístěny na hřbitov na madridském předměstí El Pardo, kde se konal soukromý obřad a kde je pohřbena i Frankova manželka. Nedaleko hřbitova proti exhumaci protestovalo přes dvě stovky Frankových příznivců.
Francisco Franco

Tahanice skončily. Ostatky diktátora Franka budou exhumovány ve čtvrtek

Ostatky diktátora Franciska Franka budou exhumovány z baziliky v památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu tento čtvrtek. Podle agentury AFP to dnes oznámila španělská vláda, která považuje za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako téměř 34.000 obětí z obou táborů občanské války z let 1936-1939.
Francisco Franco

Rozruch na předměstí Madridu. Lidé odmítají, aby tam byl Franco pohřben

Obyvatelé madridského předměstí El Pardo odmítají záměr vlády přemístit na státní hřbitov v jejich čtvrti ostatky španělského diktátora Franciska Franka. Obávají se totiž mimo jiné toho, že se jejich klidná čtvrť stane poutním místem příznivců Frankova režimu. Informují o tom dnes místní média.
Francisco Franco

Ostatky diktátora Franka budou exhumovány, španělský nejvyšší soud dal svolení

Španělský nejvyšší soud dnes povolil exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka, o kterou usiluje nynější socialistická vláda a kterou loni schválil i španělský parlament. Proti přemístění ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu je rodina i některé organizace Frankových příznivců. Podle deníku El País ale ani po dnešním verdiktu soudu vláda cestu k exhumaci volnou nemá.
Francisco Franco

Madrid udeří na potomky diktátora Franka, mají vrátit honosné sídlo

Španělská vláda chce na potomcích Franciska Franka vysoudit panský dvůr Pazo de Meirás v Galicii na severozápadě země. Někdejší diktátor, který zemi vládl v letech 1939-75, ho podle kabinetu získal nezákonně, napsala agentura AP. Pazo de Meirás nyní patří Frankovým vnoučatům.
Francisco Franco

Španělský soud pozastavil exhumaci ostatků diktátora Franka

Španělský nejvyšší soud dnes pozastavil exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka, kterou plánovala socialistická vláda na příští pondělí. Soud vydal předběžné opatření, dokud se nevyřeší stížnosti podané rodinou a některými organizacemi, které s přemístěním ostatků z baziliky v památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu nesouhlasí. Informovala španělská média.
Španělsko

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro Španělsko významným milníkem. Země se razantně proměnila, přešla zpět k demokratické formě vlády a začlenila se do západních mezinárodních struktur. Extremistická pravice jako by zmizela ze španělské politické scény. Tato skutečnost se však mění. V nadcházejících všeobecných volbách, které se ve Španělsku uskuteční již tuto neděli 28. dubna, se očekává značný vzestup nedávno vzniklé extrémně pravicové strany – Vox. Bude to tak poprvé od konce Francovy diktatury, kdy do španělských Cortes Generales znovu vstoupí extrémně pravicová strana.
Francisco Franco

Španělská vláda určila datum exhumace Frankových ostatků, plán může zhatit soud

Španělská vláda stanovila datum exhumace ostatků španělského diktátora Franciska Franka z památníku v Údolí padlých na 10. června a určila, že Franco bude nově pohřben na hřbitově Mingorrubio na okraji Madridu. Podle deníku El País ale exhumace stále není jistá, protože poslední slovo bude mít nejvyšší soud, k němuž podala stížnost proti přemístění ostatků svého příbuzného rodina.
Francisco Franco

Exhumace diktátora Franca? Madridský soud ji pozastavil, má ji za bezpečnostní riziko

Madridský soudce pozastavil plánovanou exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu, kterou loni schválila španělská vláda i španělský parlament. Informovala o tom dnes místní média. Soudce verdikt zdůvodnil bezpečnostními riziky při otevírání hrobky. Zdroje z vlády, které citoval deník La Vanguardia, v reakci uvedly, že proces exhumace bude pokračovat.
Francisco Franco

Exhumace ostatků fašisty Franka? Španělská vláda musí řešit další zádrhel

Španělská vláda musí řešit další zádrhel na cestě k realizaci svého rozhodnutí exhumovat ostatky diktátora Franciska Franka a pohřbít je jinde, než v památníku padlých z občanské války. Na odpor se jí nově postavil převor benediktinského řádu, který se o památník v Údolí padlých nedaleko Madridu stará. Napsal o tom španělský list El País. Původně měla vláda v plánu exhumaci provést do konce loňského roku.
Francisco Franco

Ve Španělsku se probouzí fašismus? Konaly se mše za diktátora Franka, lidé líbali hrobku

Na řadě míst Španělska si v úterý připomněli 43. výročí úmrtí diktátora Franciska Franka, v zemi se za něj konala více než desítka mší. Stovky lidí se účastnily večer mše v Madridu a několik stovek lidí přijelo uctít památku také do památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu, kde někteří lidé po mši líbali jeho hrobku. Informoval o tom server eldiario.es.
Pedro Sánchez

Muž osnoval atentát na španělského premiéra Sáncheze, prozradil se na WhatsApp

Katalánská policie uvedla, že zmařila pokus o atentát na premiéra Pedra Sáncheze. Policisté už v září poblíž Barcelony zadrželi muže, který se podle dosavadních zjištění chtěl vraždou 46letého politika socialistické vládě pomstít za chystané přemístění ostatků někdejšího diktátora Franciska Franka. Podle agentury DPA to dnes v Barceloně oznámila katalánská policie.
Francisco Franco

Spor o Franka neutichá. Měl by zůstat v Údolí padlých, žádá rodina diktátora

Rodina někdejšího španělského diktátora Franciska Franka tvrdí, že jedinou alternativou vůči přenesení jeho ostatků do rodinné hrobky v madridské katedrále je jejich ponechání v Údolí padlých. Právní zástupce rodiny Luis Felipe Utrera-Molina španělskému listu El País řekl, že rodina s vládou o záležitosti nevedla žádná oficiální nebo vážná jednání.
Španělsko, Madrid

Mela před katedrálou v Madridu: Lidé se bouřili proti pohřbení fašisty Franka

Před katedrálou Panny Marie Almudenské v centru Madridu dnes večer demonstrovaly tisíce lidí, kterým vadí záměr pohřbít exhumované ostatky někdejšího španělského diktátora Franciska Franka v jedné z hrobek uvnitř chrámu. Informovala o tom agentura Reuters. Vyzvednutí Frankových ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu schválil v září španělský parlament. Potomci si přejí převézt je do své hrobky v katedrále, což se ale nelíbí španělské vládě ani rodinám Frankových obětí.
Vlajky států

Kam s ostatky diktátora Franka? Musí se vyřešit nečekaná komplikace

Exhumace ostatků španělského diktátora Franciska Franka, kterou minulý měsíc schválil parlament, se začíná komplikovat. Ne proto, že by samotné vyzdvihnutí ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu bylo komplikované, ani proto, že by tomu Frankova rodina mohla legálně zabránit. Důvodem je nové místo, které rodina vybrala pro pohřbení svého předka. Má jím totiž být katedrála v centru Madridu. Vláda se nyní snaží přesvědčit církev, dokonce až ve Vatikánu, aby tomu zabránila, napsal dnes deník El País.
Španělsko, Madrid

O ostatcích Franka je definitivně rozhodnuto? Španělský parlament schválil exhumaci

Madrid - Španělský parlament dnes schválil odstranění ostatků diktátora Franciska Franka z památníku u Madridu, kde je pohřben spolu s tisíci oběťmi občanské války z 30. let minulého století, která jej vynesla k moci. Poslanci byli podobně jako celá španělská společnost v názoru na Franka rozděleni a návrh prošel těsnou většinou hlasů. Informovala o tom španělská média.

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy