Diktátor Franco byl exhumován a přemístěn. Zbabělost, zlobí se jeho vnuk

Po 44 letech dnes španělská vláda exhumovala ostatky španělského diktátora Franciska Franka, který byl po smrti v listopadu 1975 pohřben v památníku v Údolí padlých. Přes odpor Frankovy rodiny, ale se souhlasem parlamentu i nejvyššího soudu byly ostatky přemístěny na hřbitov na madridském předměstí El Pardo, kde se konal soukromý obřad a kde je pohřbena i Frankova manželka. Nedaleko hřbitova proti exhumaci protestovalo přes dvě stovky Frankových příznivců.

Po skončení obřadu si Frankův vnuk Francis Franco u bran hřbitova, střeženého dnes policisty, novinářům postěžoval na zákaz vlády pořizovat z exhumace fotografie. "Chceme se omluvit tisku za diskriminaci," uvedl vnuk. Frankova rodina dnes také vydala oficiální prohlášení, v němž opět kritizovala vládu za exhumaci. "Dnes vláda znesvětila hrob našeho děda Franciska Franka a vážně tak pošlapala naše základní práva," citoval deník El País z prohlášení rodiny.

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes v projevu opět zdůraznil, že přemístění "ukončilo morální urážku" obětí občanské války. V Údolí padlých je totiž pohřbeno i téměř 34.000 obětí občanské války, kterou pučem v roce 1936 rozpoutal právě Franco a která stála život půl milionu lidí. Sánchez dnes také řekl, že přemístění ostatků je další krok k usmíření ve společnosti.

V bazilice v Údolí padlých, asi 50 kilometrů od Madridu, začala zhruba dvouhodinová exhumace dopoledne. Nad hrobem přitom byla vztyčena obří plachta a ze samotného vyzdvižení ostatků nesměly být pořizovány fotografie ani audiozáznamy. Celá operace, při které byl z hrobu sejmut žulový náhrobek o hmotnosti 1500 kilogramů, se obešla bez incidentů. Kromě 22 členů Frankovy rodiny se exhumace účastnila mimo jiné ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová.

Ostatky vynesli z baziliky příbuzní zesnulého. Pohřební vůz pak rakev odvezl několik desítek metrů k vrtulníku, který ostatky dopravil ke hřbitovu na okraji Madridu ve čtvrti El Pardo; závěrečnou část přesunu opět zajistil pohřební vůz. Na hřbitově, kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová, několik ministrů Frankovy vlády či diktátor Rafael Trujillo z Dominikánské republiky, se konala soukromá mše.

U hřbitova se sešlo na dvě stě odpůrců exhumace, kteří provolávali "Ať žije Španělsko, ať žije Franco!" V rukou měli španělské vlajky a také červeno-žluté vlajky s obrázkem Franka a nápisy "Byl jsi náš spasitel!".

Španělská média, která celý den o přemístění ostatků informovala v živém zpravodajství, si všimla i toho, že Frankův vnuk přinesl k bazilice frankistickou vlajku. Nebyl s ní ale vpuštěn dovnitř. Vláda předem upozornila, že v bazilice ani v jejím okolí se nesmí objevit symboly oslavující frankistickou diktaturu. Při soukromém obřadu na hřbitově Mingorrubio rodina frankistickou vlajku použila, na fotografiích zveřejněných deníkem El País je vidět, jak rodina rozvinutou vlajku vynáší ze hřbitova.

Související

Francisco Franco

Tahanice skončily. Ostatky diktátora Franka budou exhumovány ve čtvrtek

Ostatky diktátora Franciska Franka budou exhumovány z baziliky v památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu tento čtvrtek. Podle agentury AFP to dnes oznámila španělská vláda, která považuje za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako téměř 34.000 obětí z obou táborů občanské války z let 1936-1939.

Více souvisejících

Francisco Franco Španělsko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

před 1 hodinou

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 3 hodinami

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 7 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?

Bývalý šéf Bílého domu Joe Biden prolomil mlčení. Poprvé od odchodu z Bílého domu poskytl rozhovor a ostře se vymezil vůči Donaldu Trumpovi, ruské agresi i současnému směřování americké politiky. Bývalý prezident byl hostem britské stanice BBC.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy